Bytom/Teatr ROZBARK: „W zawieszeniu” – reż. Monika Wachowicz

Zdjęcie: Bytom/Teatr ROZBARK: „W zawieszeniu” – reż. Monika Wachowicz

"Dark Field Analysis", fot. Ben Mergelsberg

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr ROZBARK zaprasza na spektakl W zawieszeniu w rezyserii Moniki Wachowicz. Jest to kameralny, a zarazem dynamiczny seans teatralny z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego. Jest dramaturgiczną próbą zmierzenia się z tematem tabu, jakim jest choroba onkologiczna. To opowieść o walce, o codziennych bitwach o godność, o cierpieniu i bólu; o oswajaniu nieuniknionego, czerpaniu radości zaklętej w okruchach naszej egzystencji i o nadziei. Inspiracją do spektaklu był zbiór esejów Susan Sontag Choroba jako metafora oraz filozofia Karla Jaspersa.

Ideę projektu W zawieszeniu zainicjowała Marta Paradecka, gdy doświadczyła sytuacji granicznej, która w przypadku Marty przybrała formę choroby. „Pomysł na ujęcie dramaturgiczne tej sytuacji jest także odpowiedzią na ciągle zadawane pytania innych osób o to, jak się czuję w trakcie choroby”. Spektakl jest epitafium dla Marty.

…ponieważ nie znamy dnia swojej śmierci, traktujemy życie jak niewyczerpane źródło, a przecież wszystko zdarza się tylko określoną, i to niewielką liczbę razy. Jak często jeszcze przypomnisz sobie popołudnie z dzieciństwa? To, które tkwi w tobie tak głęboko, że nie wyobrażasz sobie bez niego życia, może cztery, pięć razy, może nawet mniej, ile razy zobaczysz wschód księżyca w pełni, może dwadzieścia, a jednak życie wydaje się niewyczerpane.

Pod osłoną nieba Paul Bowles

Scenariusz oraz teksty: Marta Paradecka we współpracy z Moniką Wachowicz i Artim Grabowskim

Reżyseria: Arti Grabowski

Scenografia: Monika Wachowicz i Arti Grabowski

W roli głównej: Monika Wachowicz

Aranżacja muzyczna: Mirek Matyasik

Głos z offu: Amelia-Helena Mazur

Montaż tekstu z offu: Leszek Kwaśniewicz

Fotografia do standu: Joanna Nowicka

Współprodukcja: Teatr ROZBARK, Fundacja Teatr IOTA, Monika Wachowicz Studio Ciała i Emocji, Teatr A Part

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Bilety: 30 zł normalny, 20 zł ulgowy

Marta Paradecka (24.07.1979-12.01.2018)

Prezes Fundacji Sztuka dla Życia. W ramach fundacji zrealizowała między innymi prezentację Kim jesteś – kim jestem? Przeglądam się w twarzach moich przodków, dotyczącą dziedzictwa kulturowego. W prezentacji uczestnicy warsztatów zapraszali widzów w teatralną podróż w przeszłość swoich rodzin. W 2017 roku powstał projekt Sztuka w służbie ducha i ciała. Marta zorganizowała w nim bezpłatne zajęcia artystyczno-terapeutyczne dla osób chorych onkologicznie. Wystąpiła w kilku spektaklach Teatru IOTA. Była aktorką Teatru Cogitatur i współzałożycielką Teatru A Part w Katowicach. Zorganizowała festiwal teatralny w Połczynie Zdroju (Połczyńskie Impresje Teatralne) – pomysł, jak sama mówiła, „wziął się z głowy i z serca”. W Kołobrzegu w Regionalnym Centrum Kultury założyła Teatr Kontakt, z którym zrealizowała Eksperymentalną Formę Teatralną Szczudłodram. Ukończyła podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Marta była niezwykle twórcza, skupiała się na działaniach wokół kultury i sztuki, jako wartościach nadających głębszy sens ludzkiemu istnieniu. Była organizatorem wielu inicjatyw artystycznych, pomagała, wspierała, inspirowała, a sztuka towarzyszyła jej w każdym momencie życia.

dr hab. Arti Grabowski (ur. 1977)

Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser. Autor ponad 200 wystąpień performance, spektakli teatralnych wystawionych w 83 krajach. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W latach 2002-2007 współpracował z poznańskim teatrem Porywacze ciał.

Monika Wachowicz (ur. 1978)

Aktorka, instruktorka teatralna i pedagożka, organizatorka imprez teatralnych, wcześniej związana m. in. z katowickim Teatrem Cogitatur; współpracowała także z duńskim teatrem Cantabile 2; prowadzi autorskie Studio Ciała i Emocji; bierze udział we wszystkich spektaklach i projektach artystycznych Teatru A Part (z wyjątkiem przedstawień solowych Kołysanka i Więzy); koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part; prowadzi w Katowicach Studio Aktorskie Teatru A Part. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury (2011, 2014).

Autorzy dziękują dyrekcji i pracownikom Teatru Witkacego w Zakopanym za gościnę, Teatrowi Rozrywki w Chorzowie za życzliwość i pomoc w realizacji przedsięwzięcia oraz firmie Adox Sp. z o.o. z Warszawy.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Bytom: Teatr ROZBARK, ul. Wojciecha Kilara 29

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close