Bytom: Teatr Rozbark – Warsztaty Terapii przez Ruch

Zdjęcie: Bytom: Teatr Rozbark – Warsztaty Terapii przez Ruch

Na zdjęciu: Yoshito Ohno. Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr ROZBARK zaprasza na pierwsze warsztaty terapii przez ruch. Uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikat ukończenia 8 godzinnego kursu. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani i doświadczeni terapeuci i pedagodzy. Warsztaty skierowane są do terapeutów, psychologów, pedagogów, studentów kierunków pedagogicznych, jak również do osób, które chcą rozwinąć i poszerzyć swój warsztat o elementy terapii tańcem i ruchem oraz dla tych, którzy są zainteresowani własnym rozwojem osobistym.

Koszt (warsztat + lunch): 245 zł od osoby przedpłata do 6 listopada 2015 (włącznie), 295 zł od osoby – cena regularna.

Liczba miejsc jest ograniczona (15 osób). Zgłoszenia przyjmowane są do 9 listopada 2015 roku (włącznie).

Zgłoszenia: uzupełnioną kartę wraz z potwierdzeniem zapłaty należy przesłać na adres: edukacja@teatrrozbark.pl

Opłaty za warsztaty należy dokonywać poprzez stronę internetową Teatru ROZBARK. Do kwoty zakupu należy doliczyć opłatę manipulacyjną w wysokości 1,50 zł.

Podczas ośmiu godzin (zegarowych) warsztatów będzie dużo ruchu, integrujących doświadczeń dla ciała i umysłu. Praktyka warsztatowa i seminaria oparte będą na przykładach z pracy doświadczonych psychoterapeutów i pedagogów tańcem i ruchem. Pojawią się takie zagadnienia jak: drama (świadomy ruch), muzykoterapia, choreoterapia, taniec integracyjny w oparciu o improwizację i elementy tańca współczesnego. Podzielimy się metodami użytecznymi w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz z osobami starszymi. Warsztat ukierunkowany będzie na rozwój osobisty uczestników. Będzie o emocjach  i potrzebach, a także o łączeniu psychoterapii tańcem i ruchem z działaniami muzycznymi.

Program:

9.00-9.45 rejestracja uczestników Biuro Obsługi Widza (Pokój nr 18)

10.00-12.00 ŚWIADOMY RUCH / Ruch to życie, prowadzenie: Marek Stecko,

12.15-14.15 CHOREOTERAPIA / Terapia tańcem, prowadzenie: dr Marzena Śniarowska-Tlatlik,

14.15-15.00 przerwa obiadowa

15.00-17.30 INTEGRACYJNY TEATR INTEGRA / warsztaty w oparciu o elementy tańca współczesnego i improwizacji, prowadzenie: Ewelina Dehn,

17.45-19.45 MUZYKOTERAPIA / prowadzenie: Sara Knapik-Szweda.

Świadomy ruch/Ruch to życie

(…) piękne ciało to piękny umysł. (Moshe Feldenkrais)

Głównym aspektem zajęć będą ćwiczenia na podłodze w pozycji stojącej i leżącej, które będą próbą pokazania jak poprawić koordynację ciała poprzez zwiększoną świadomość tego jak ciało funkcjonuje. Następnie uczestnicy skupią się na ćwiczeniach z wyłączeniem zmysłu wzroku, co pozwoli skierować uwagę na to jak rozwija się obraz samego siebie, wzrasta wrażliwość sensoryczna, budzi się nasza wrodzona ciekawość.

Marek Stecko – aktor, tancerz, reżyser, scenograf, choreograf, nauczyciel. Posiada w swoim dorobku artystycznym wiele kreacji teatralnych oraz autorskich przedstawień. Na stałe współpracujący z autorskim, impresaryjnym Teatrem A z Gliwic. Jest wychowawcą młodzieży, współtwórcą amatorskich zespołów teatralnych i tanecznych. Prowadzi warsztaty teatralne i świadomościowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych, także dla osób niepełnosprawnych. Jak mówi o sobie: „Moim celem jest droga, co pozwala mi zachwycać się i uczyć nieustannie, uczyć się siebie i dzielić doświadczeniem z innymi.”.

Choreoterapia / Terapia tańcem – prowadzący o warsztacie:

Zapraszam do wzięcia udziału w warsztatach, prowadzonych metodą terapii poprzez taniec i ruch, z wizualizacjami i ruchem spontanicznym. Praca jest strukturowana a improwizowany i naturalnie wydarzający się ruch jest wspierany przez struktury muzyczne i wątki tematyczne. W procesie narracji ruchem pogłębiona zostaje świadomość siebie, a tańczący spotyka się ze swoją unikatową energią jako sposobem istnienia wyrażanym w osobistym ruchu. Praca koncentruje na pogłębianiu świadomości własnego ja – w relacji do samego siebie i innych, to okazja poszukiwania swojej drogi. Towarzyszy temu szereg archetypów, symboli, metafor – realizowanych i doświadczanych w ruchu, własnym indywidualnym tańcu, wyrażającym Osobę.  Świadomość siebie rozpoczyna się od świadomości własnego oddechu, tempa i rytmu ruchów. Większa świadomość przekłada się na nasz rozwój osobisty, stymuluje nasze wewnętrzne wzrastanie, dojrzewanie do samego siebie – szczęśliwszego, lepiej radzącego sobie z życiem. Choreoterapia zwiększa poczucie wiary we własne siły i nadzieję na przyszłość, uruchamia poczucie sprawstwa (od nas zależy każdy nasz ruch), mocy, adekwatności, skutkiem czego jest aktywacja twórczego potencjału, inspiracji, intuicji, motywacji.

Dr Marzena Śniarkowska-Tlatlik – certyfikowana chromoterapeutka – terapeutka tańcem TT (PSCh-PTT), także DMT Training – Program ADTA. Jest założycielką, pedagożką i superwizorką Polskiego Stowarzyszenia Choreoterapii-PTT. Od 20 lat prowadzi wykłady, zajęcia grupowe i warsztaty w zakresie choreoterapii w kraju i zagranicą (Nowy York, USA). Jest nauczycielem akademickim z dwudziestoletnim stażem (UŚ i AWF), autorką wielu publikacji w tej dziedzinie, psychologiem praktykiem, psychoterapeutką Gestalt (EAGT, Forge) i trenerką Gestalt (FORGE). W swych zainteresowaniach naukowych i praktycznych osadzona jest w nurcie psychologii egzystencji i metody fenomenologiczno-hermeneutycznej oraz arteterapii psychologicznej. Prowadzi zajęcia seminaryjne dotyczące pracy z ciałem, a także pracy ze snem w psychoterapii, jak również psychologicznej pracy z różnymi formami arte- jak m.in. techniki plastyczne w psychologii, praca z dżwiękiem, muzyką, wizualizacją; filmem i wideo artem, fotografią, technikami dramowymi. Wykłada psychologię twórczości i fenomenologię.

Integracyjny Teatr INTEGRA: warsztaty w opraciu o elemnty tańca współczesnego i improwizacji

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z pracą z osobami niepełnosprawnymi, tworzącymi grupę Integra. Poznają techniki, którymi grupa pracuje na co dzień, budując bazę swoich pokazów. Prowadząc zajęcia wychodzimy z założenia, że nawet najmniejszy ruch, gest, który otrzymujemy jesteśmy w stanie przekształcić w taniec i ruch sceniczny. W trakcie warsztatów będzie można poznać swoje możliwości taneczno-ruchowe. Warsztat ma na celu przełamanie barier i stereotypów, dotyczących postrzegania osób niepełnosprawnych oraz pokazania, że taniec daje możliwość samorealizacji i ekspresji.

Ewelina Dehn – z wykształcenia pedagog specjalny i terapeuta. Od 10 lat pracuje zawodowo z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, a tym także z dziećmi i młodzieżą. Przez wiele lat związana jako wolontariuszka oraz uczestniczka zajęć ze Śląskim Teatrem Tańca (Warsztaty Terapii przez Ruch, relaksacji, choreoterapia, świadomy ruch, Klanza). Przez pięć lat tańczyła w klubie tańca towarzyskiego Adik Bytom, trenowała także sztuki walki. Obecnie pracuje jako terapeutka zajęciowa w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich oraz w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu terapii tańcem i ruchem w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu (Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej). Od lutego 2014 roku Teatr ROZBARK współpracuje także z Bytomskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Celem współpracy jest propagowanie oraz praktyczne wdrażanie koncepcji uczenia się przez całe życie, a także aktywizacja intelektualna i ruchowa bytomskich seniorów.

Muzykoterapia

„(…) Muzykoterapia jest procesem, w którym wykwalifikowany muzykoterapeuta posługuje się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia, poprawy funkcjonowania lub wspierania rozwoju osób z różnorodnymi potrzebami natury emocjonalnej, fizycznej, umysłowej, społecznej lub duchowej. (…).” (Stachyra, 2012).

Istotą muzykoterapii jest nawiązanie muzycznej więzi z uczestnikiem terapii i towarzyszenie mu w całym procesie poprzez wsparcie i stosowanie odpowiednich doświadczeń/technik muzykoterapeutycznych. Warsztat przedstawi komunikacyjne aspekty muzyki i muzykoterapii. Zostaną zaprezentowane istotne kwestie muzykoterapeutyczne pod względem praktycznym. Wraz ze słuchaczami i aktywnymi uczestnikami będziemy starali się odpowiedzieć na nurtujące pytania: w jaki sposób muzyka i działania terapeutyczne poprzez muzykę wpływają na człowieka, na jego rozwój i samopoczucie? Jak muzykoterapia oddziałuje na osoby zaburzone fizycznie, psychicznie, niepełnosprawne? W jaki sposób dzieci, dorośli, starsi rozmawiają ze sobą poprzez niewerbalny kanał komunikacyjny jakim jest muzyka? Czy muzykoterapia działa? Te i inne zagadnienia związane z muzykoterapią, zostaną omówione
i zaprezentowane praktycznie za pomocą technik aktywizujących, które sprawią, że uczestnicy odnajdą przestrzeń do ekspresji oraz zdobędą nowe doświadczenia.

Mgr Sara Knapik-Szweda – certyfikowana muzykoterapeutka (MT-BC) przez Polskie Stowarzyszenie Muzykoterapeutów, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dyplom z wyróżnieniem), w której obecnie wykłada. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów. Jest doktorantką na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracuje głównie z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, z zaburzeniami sprzężonymi i zaburzeniami zachowania. Współpracuje z wieloma muzykoterapeutami polskimi i zagranicznymi. Ukończyła wiele kursów, szkoleń dotyczących autyzmu (Kurs Handle, Growth Through Play, diagnoza funkcjonalna), komunikacji alternatywnej (Makaton I i II stopień oraz wprowadzenie do komunikacji alternatywnej). Prowadzi liczne warsztaty muzykoterapeutyczne, przybliżając działania i korzyści z prowadzonej terapii.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Bytom: w godz. 9.00-19.45

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close