Bytom/Teatromania 2015: Spitfire Company (Czechy) „Krok przed upadkiem” (One Step Before the Fall)

Zdjęcie: Bytom/Teatromania 2015: Spitfire Company (Czechy) „Krok przed upadkiem” (One Step Before the Fall)

Fot. Martin Marak.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatromania Bytomskie Centrum Kultury (BECEK) zaprasza na spektakl Krok przed upadkiem zespołu Spitfire Company. „Lataj jak motyl, atakuj jak pszczoła. Ręka nie może trafić tego, czego oczy nie widzą”  – przedstawienie dedykowane Muhammadowi Ali i wszystkim walczącym wokół nas – taneczny spektakl o… boksie.

Hipnotyzujący głos  Lenki Dusilovej i siła tańca Markéty Vacovskiej spotykają się w jednej chwili w ringu. Nowy, multi – gatunkowy project Spitfire Company łączy tematykę walki – meczu bokserskiego z prowadzącym do upadku, narastającym zmęczeniem wynikającym z objawów choroby Parkinsona.

Najistotniejszymi tematami poruszanymi w spektaklu są brak wolności i beznadzieja. Jednak nie jest to historia o ludziach z lat 50’tych. To opowieść o nas, ludziach współczesnych z 21 wieku, ograniczonych przez swoją pracę, związki, okoliczności i strach. Jedynymi, którzy mogą nas wyzwolić jesteśmy my sami. Dlaczego tego nie robimy? Czy to trudne? A może nie zdajemy sobie sprawy z tego braku wolności lub czujemy się bezpieczniej bez konieczności podejmowania samodzielnych decyzji i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie? –  Markéta Faustová, „Taneční zóna”

 

Nagrody:

Herald Angel Award, Total Theatre Award (shortlist), Aerowaves Priority Companies 2014, Tancerz roku I Projekt świateł – Czeska Platforma Tańca

Nagroda “Czech Theatre Times” dla Osobowości roku Teatru Alterantywnego w Czechach, Nagroda “Czech Theatre Times” dla Osobowości roku w kategorii Taniec I Choreografia, Nominacja w kategorii Najlepszy Spektakl  – Thalie Award 2012

Theater UFFO (CZ), Experimental Venue Roxy / NoD (CZ), Czech Dance Platform 2013 (CZ), I Like to Watch Too (July Dance Festival 2013) (NL), Fringe Edinburgh (UK), POKE Festival (SK), Festival of Solo Performance in Cheb (CZ), KULT Festival (CZ), London Mime Festival (UK), Colours of Ostrava (CZ)

Trailer

Pomysł, reżyseria: Petr Boháč

Choreografia, taniec: Markéta Vacovská / Veronika Kotlíková

Muzyka, wokal: Lenka Dusilová

Scenografia: Petr Boháč, Jeník Bubal

Światła: Martin Špetlík

Producenci: Aneta Kafková, Jeník Bubal

Produkcja: Studio Damúza o.s., Bezhlaví o.s.

Co-producers: UFFO – SCT, Experimental Venue Roxy / NoD

fot. Jiri Strebl

Spitfire Company to artystyczna platforma łącząca w swoich realizacjach elementy teatru tańca, sztuki wizualne, teatr muzyczny. To obecnie jedna z najszybciej rozwijających się autorskich grup teatralnych w Czechach. Charakterystyczne elementy ich spektakli to nacisk na fizyczne, ruchowe działania na scenie, eksperymentowanie z nowymi funkcjami teatralnymi, łączenie różnych gatunków i szukanie nowych bodźców wizualnych.

Bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

Strona festiwalu: www.teatromaniafestiwal.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close