Bytom/Teatromania 2015: VerTeDance (Czechy) „Korekta” (Korekce)

Zdjęcie: Bytom/Teatromania 2015: VerTeDance (Czechy) „Korekta” (Korekce)

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatromania Bytomskie Centrum Kultury (BECEK) zaprasza na spektakl Korekta VerTeDance. Nowy spektakl wielokrotnie nagradzanego reżysera Jiříego Havelka i wysoko ocenianego czeskiego zespołu tanecznego VerTeDance stawia przed siedmioma tancerzami olbrzymie wyzwanie zagrać spektakl taneczny bez poruszania się z miejsca.

Wszyscy bardzo obawiamy się braku wolności. Ale czy wiemy czym jest wolność? Jak odnaleźć w sobie wewnętrzny spokój w sytuacji zniewolenia? Czy możliwość dokonywania nieskończonej ilości wyborów może sparaliżować zdolność podejmowania decyzji i prawdziwego zaangażowania? Nieustannie walczymy aby osiągnąć jakiś niejasny cel. Coraz bardziej zmęczeni, błądzimy jak dzieci we mgle.

Najistotniejszymi tematami poruszanymi w spektaklu są brak wolności i beznadzieja. Jednak nie jest to historia o ludziach z lat 50’tych. To opowieść o nas, ludziach współczesnych z 21 wieku, ograniczonych przez swoją pracę, związki, okoliczności i strach. Jedynymi, którzy mogą nas wyzwolić jesteśmy my sami. Dlaczego tego nie robimy? Czy to trudne? A może nie zdajemy sobie sprawy z tego braku wolności lub czujemy się bezpieczniej bez konieczności podejmowania samodzielnych decyzji i wzięcia odpowiedzialności za swoje życie? – Markéta Faustová, Taneční zóna

Trailer

Reżyseria: Jiří Havelka
Choreografia i taniec: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robo Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský
Dekoracje, kostiumy: Dáda Němeček
Światła: Katarína Ďuricová
Muzyka: Clarinet Factory live
Produkcja: VerTeDance o.s.
Wsparcie: Miasto Praga, Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Fundacja život umělce, METROSTAV a.s., Tanec Praha NGO / Ponec – The Dance Venue, Čtyři dny o.s. and ALT@RT o.s.
Czas trwania: 55 min.

VerTeDance

Zespół taneczny VerTeDance powstał w Czechach w 2004 roku. Grupa działa dzięki współpracy Veroniki Kotlíkovej i Terezy Ondrovej (wyróżniona tytułem najlepszej tancerki 2010 roku w Czechach) tancerek, choreografek i nauczycielek, które razem stworzyły już ponad 16 projektów. Zespół pracuje najczęściej w Ponec theatre i Archa theatre w Pradze, swoje produkcje pokazują jednak w wielu czeskich miastach i mateczkach, a także m.in. w Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Ukrainie i Węgrzech. W 2014 roku odwiedzili również USA. VerTeDance to jedyny czeski teatr tańca, który trzykrotnie zdobył najbardziej prestiżową nagrodę w kategorii taniec współczesny – the Dance Piece of the Year award. W 2005 roku za The Silent Talk- Unpredictable Course, w 2012 roku za What is the Weight of Your Desire? i w  2014 roku właśnie za Korektę.

 

Bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

Strona festiwalu: www.teatromaniafestiwal.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Bytom: BECEK - sala kameralna, Plac Karin Stanek 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close