Bytom/to nie jest festiwal 2015: Teatr Rozbark „This is not a love song” – chor. Ivgi & Greben

Zdjęcie: Bytom/to nie jest festiwal 2015: Teatr Rozbark „This is not a love song” – chor. Ivgi & Greben

Fot. Aleksander Joachimiak

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach „to nie jest festiwal 2015” Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na spektakl This is not a love song duetu Ivgi & Greben. This is not a love song swoją prapremierową odsłonę miało w Jekaterynburgu w Rosji w 2010 roku. Ponadto spektakl cieszył się ogromnym uznaniem publiczności i mediów podczas Intradance Festival w 2010. Realizacja ta otrzymała w 2011 roku Złotą Maskę – najbardziej prestiżową nagrodę teatralną w Rosji – dla najlepszej choreografii z obszaru tańca współczesnego/baletu. Spektakl This is not a love song, powstał jako część projektu INTRADANCE.

Przed rozpoczęciem pracy nad rosyjską odsłoną spektaklu This is not a love song choreografowie prawie nic nie wiedzieli na temat Rosji, życia w tym kraju, o sytuacji tańca współczesnego nie wspominając. Artyści znali historię kraju, rys polityczno-kulturowy, ale nie mogli sobie nawet wyobrazić, jak wygląda życie w kraju postkomunistycznym. Jak wzrasta się, dojrzewa pod pręgierzem silnego reżimu komunistycznego. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu This is not a love song, były spotkania z tancerzami (przedstawicielami pokolenia wychowanego w reżimie), rozmowy o życiu w Rosji, ich przemyślenia na temat zmian jakie zaszły w ich kraju. Pierwszą inspiracją choreografów była Rosja, jednakże sam spektakl nie jest o Rosji. Twórcy nawiązując do przemian jakie zaszły w tym kraju, do drogi transformacji jaka dokonała się w krajach bloku wschodniego. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem były uniwersalne wartości, z którymi może identyfikować się każdy z nas.

Przedstawienie oparte jest na trzech filarach tematycznych, którymi są:

• strach, stres, uraz, obsesja i paranoja,

• wyzwolenie,

• indywidualność i intymność.

Uniwersalne, ekstremalnie rożne stany emocjonalne, które dotyczyć mogą każdego z nas, są w przedstawieniu rozwijane i pogłębiane. Pozbawieni cech indywidualnych bohaterowie wrzuceni zostają w kocioł emocjonalny, walczą z własnymi obsesjami i lękami szukając ukojenia i pociechy. Jak twierdzą choreografowie, aby poznać treść przedstawienia i odpowiedzieć (choćby sobie samemu) na pytanie o czym ono jest – trzeba je zobaczyć. Na pewno jednak nie jest to pieśń o miłości.

Choreografia: Ivgi & Greben

Asystentka choreografów: Anna Piotrowska

Tańczą: Alena Lezhava, Małgorzata Mielech, Elisa Teodori, Sonia Zini, Oliver Mahar, Jin Hwan Seok, Stefano Silvino

Kostiumy: Ivgi & Greben

Muzyka: Ari Rosenzweig, Arvo Pärt

Premiera: 28 czerwca 2014

Choreografami przedstawienia są Uri Ivgi i Johan Greben, duet izraelsko-holenderski. Obaj twórcy wcześniej tańczyli w najbardziej liczących się zespołach tanecznych świata, m.in. w Kibbutz Contemporary Dance Company. Zaś od kilku lat pracują razem w różnych miejscach na świecie na autorskimi choreografiami. Ich ostatnia premiera miała miejsce w Pradze, wcześniej pracowali m. in. w Holandii, Rosji i Korei Południowej. Pierwsze prace duetu Ivgi & Greben datuje się na 2003 rok. Wówczas powstała nowa wersja spektaklu „Carmen”,  z udziałem węgierskiego Szeged Contemporary Ballet.

INTRADANCE – projekt z dziedziny tańca współczesnego, obejmujący swym działaniem szereg państw UE i nie tylko. W maju 2009 roku zaproszono do pracy nad nową produkcją taneczną 7 europejskich choreografów oraz 7 zespołów tanecznych z Rosji. Do konkursu zgłosiło się ponad 101 choreografów z 18 krajów UE oraz 33 zespoły taneczne z 11 rosyjskich miast. W maju 2010 roku wybrani choreografowie spotkali się z zespołami, po to, by na potrzeby Festiwalu INTRADANCE stworzyć nowe produkcje taneczne. INTRADANCE projekt powołany został do życia przy współpracy: European Union National Institutes for Culture (EUNIC), Centre Culturel Français, Goethe-Institut, British Council oraz Instituto Camoĕs i Istituto Italiano di Cultura. Projekt zeralizowano ze środków Unii Europejskiej.

Bilety: 15 zł ulgowy; 20 zł normalny. Karnety: 80 zł ulgowy; 100 zł normalny. Uczestnikom warsztatów przysługują bilety ulgowe. Wszystkie miejsca nienumerowane.

***

„to nie jest festiwal”, jak sama nazwa wskazuje, nie jest festiwalem, a uroczystym zwieńczeniem pierwszego pełnego sezonu artystycznego Teatru ROZBARK. Wydarzenie organizowane jest z myślą o wszystkich sympatykach tańca współczesnego. „to nie jest festiwal” jest również znakomitą okazją do poznania różnych form tańca współczesnego.

Szczegółowe informacje: http://www.teatrrozbark.pl/to-nie-jest-festiwal,20

Więcej o warsztatach

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close