Bytom/V sezon Teatru ROZBARK „wzgórze róż/wzgórze rusz”: Wieczór inauguracyjny

Zdjęcie: Bytom/V sezon Teatru ROZBARK „wzgórze róż/wzgórze rusz”: Wieczór inauguracyjny

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr ROZBARK rozpoczyna jubileuszowy, 5. sezon działalności. Jubileuszowy sezon został zatytułowany wzgórze róż/wzgórze rusz, co nawiązuje do historii Rozbarku, dzielnicy Bytomia, w której pracuje teatr. W ramach wieczoru inauguracyjnego w gmachu Teatru ROZBARK odbędzie się wykład dr. Łukasza Zimnocha poświęcony historii dzielnicy Rozbark, prezentacja tradycyjnego stroju rozbarskiego oraz  premierowy pokaz przedstawienia Lorem ipsum w wykonaniu Vagabond Physical Collective, po którym odbędzie sie spotkanie z artystami.

Słowo „rozbark”wywodzi się z połączenia niemieckich słów „rosen” (różany) i „berg” (góra). Teatr ROZBARK łączy w ten sposób historię i teraźniejszość. Przed Teatrem ROZBARK zakwitną róże, a przez cały sezon będą pojawiać się motywy wizualne zainspirowane wzornictwem i kolorystyką tradycyjnego stroju rozbarskiego.

Program wieczoru inauguracyjnego:

– 17.30-18.30 – wykład poświęcony historii Rozbarku oraz prezentacja stroju rozbarskiego (dr Łukasz Zimnoch)

Wykład poprowadzi Łukasz Zimnoch, członek Stowarzyszenia Wrazidlok, doktor nauk politycznych, pomysłodawca Szlaku Magnatów Przemysłowych, znawca stroju rozbarskiego. To wyjątkowa okazja do zapoznania się ze skomplikowaną ale fascynującą historią tej części Bytomia. W trakcie spotkania dr Zimnoch zaprezentuje również specyfikę tradycyjnego stroju rozbarskiego.

Wstęp wolny.

– 19.00-20.00 Lorem ipsum, Vagabond Physical Collective, premiera (reż. Paweł Urbanowicz)

Lorem ipsum to autorski spektakl teatru tańca traktujący o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. To traktat o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza strefę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami.

Lorem ipsum – określenie stosowane w środowisku poligraficznym oznaczające tekst, który nic nie znaczy, a którego używa się do demonstracji czcionek i kompozycji pisma. Wykorzystanie tekstu w obcym języku pozwala skoncentrować się na jego wizualnych aspektach. Tradycyjnie składa się on z fragmentów traktatu Cycerona O granicach dobra i zła:

Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie, kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a dlatego, że czasami zdarzają się takie okoliczności, w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Kto ma jakiekolwiek prawo obwiniać człowieka, który wybiera przyjemność nie wiążącą się z przykrymi konsekwencjami, albo tego, kto unika takiego cierpienia, które nie prowadzi do przyjemności?


Jednocześnie potępiamy ze słusznym oburzeniem i czujemy niechęć do ludzi, którzy są tak owładnięci urokami nietrwałej przyjemności, tak zaślepieni jej pragnieniem, że nie dostrzegają, iż następstwem ich postępowania będą z pewnością cierpienie i trudności.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami.

Vagabond Physical Collective – nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. To zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie oraz światowe sceny. Prywatnie przyjaciele o podobnych poglądach na sztukę, dążący do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z którymi widz może się utożsamić.

W skład kolektywu wchodzą: Monika Witkowska, Wiktoria Zawadzka, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona, Paweł Urbanowicz

Reżyseria: Paweł Urbanowicz
Dramaturgia: Anna Turczyńska i Franciszek Szumiński
Choreografia: zespół
Reżyseria świateł: Paweł Murlik
Muzyka: Mateusz Flis
Grafika: Beata Sadowska
Występują:
Monika Witkowska
Wiktoria Zawadzka
Omar Karabulut
Oscar Mafa
Jarosław Mysona

Partnerzy:
Spektakl powstał we współpracy z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie – Wydziałem Teatru Tańca w Bytomiu, Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, Gawlock Pictures oraz dzięki wsparciu sponsorów.

Mecenat:
Spektakl realizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Suwałki

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:30

Bytom: Teatr Rozbark, Wojciecha Kilara 29

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close