Bytom/Wydział Teatru Tańca AST w Krakowie: „Hen. O końcu” – reż. Maciej Podstawny, chor. Tobiasz Sebastian Berg

Zdjęcie: Bytom/Wydział Teatru Tańca AST w Krakowie: „Hen. O końcu” – reż. Maciej Podstawny, chor. Tobiasz Sebastian Berg

fot. Marta Ankiersztejn, mat. własne organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr ROZBARK zaprasza na spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie pt. Hen. O końcu w reżyserii Macieja Podstawnego i choreografii Tobiasza Sebastiana Berga. Spektakl powstał na podstawie książki reporterskiej Ilony Wiśniewskiej Hen.

 

Bohaterem zbiorowym spektaklu są zwyczajni ludzie, inspirowani postaciami sportretowanymi w książce. Żyją w monochromatycznym krajobrazie na północy Norwegii i opowiadają historie, które wydarzyły się gdzieś. Tam. „Hen” w języku norweskim oznacza bowiem „gdzieś”, ale może być bardzo daleko lub bardzo blisko.

Północna Norwegia, najbiedniejsza cześć najbogatszego kraju Europy, to skomplikowana układanka wielu społeczności: Norwegów, mnóstwa przyjezdnych, emigrantów, wielu szczepów rdzennych ludzi Sami i innych rozmaitych mniejszości. Dla twórców spektaklu Północ okazuje się lustrem, w którym obserwują kondycję nie tylko norweskiego społeczeństwa.

Niezbywalną częścią życia na Północy jest ocean. I Arktyka. Arktyka to skały, kruchy ekosystem tundry, długa ciemna zima i krótkie słoneczne lato. Ocean to zimno i ryby, ostatnia granica zachodniej cywilizacji. Za pomocą rozmaitych języków, w tym języka tańca, wideo i muzyki, twórcy przywołują ów wyjątkowy pejzaż.

Spod historii bohaterów o ich codziennym życiu przebija strach. W środowisku naukowców od dawna uważa się, że zmiany klimatyczne zgubią nasz gatunek szybciej i w sposób bardziej nieoczekiwany, niż na przykład wojna atomowa czy wywołane zanieczyszczaniem środowiska choroby.

W spektaklu Hen. O końcu młodzi twórcy, aktorzy i tancerze, mówią o końcu drogi na Północ, o końcu nauki w szkole teatralnej, ale również o końcu nadziei na to, iż jako gatunek ocalejemy.

Reżyseria: Maciej Podstawny

Adaptacja: Maciej Podstawny, Łukasz Zaleski, Klaudia Hartung-Wójciak

Współpraca reżyserska i dramaturgia: Łukasz Zaleski

Scenografia: Mirek Kaczmarek

Muzyka: Ewa Gądek i Kamil Tuszyński

Video: Amadeusz Nosal, Tomasz Ziółkowski

Choreografia: Tobiasz Sebastian Berg

Realizacja oświetlenia: Michał Wawrzyniak

Realizacja dźwięku: Mariusz Michalik

Obsługa sceny: Krzysztof Kowolik, Marian Pawski

Koordynacja i promocja: Agnieszka Czichy

Obsada: Anna Berek, Martyna Biskup, Natalia Gryczka, Victoria Herczek, Katarzyna Janek, Patryk Kaczmarek, Martyna Kuś-Rudnicka, Julia Lewandowska, Szymon Michlewicz-Sowa, Monika Nowak, Anna Obszańska, Kesja Rózga, Agnieszka Skorut, Sebastian Wiertelak, Łukasz Zgórka, Natalia Zych, Ilona Żydziak, Zuzanna Żylińska

 

Czas trwania: ok. 3 h z jedną przerwą

Patroni medialni: Radio Egida, TVP3 Katowice, Inqubator Teatralny

Partnerzy: Miasto Bytom, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Górnośląskie

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close