Bytom/Wydział Teatru Tańca PWST: „Czyż nie dobija się koni”

Zdjęcie: Bytom/Wydział Teatru Tańca PWST: „Czyż nie dobija się koni”

Fot. J. Jur

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl powstał na podstawie bestsellerowej powieści Horace McCoya z 1935 r., której dodatkowego rozgłosu nadał film z 1969 roku w reżyserii Sydneya Pollacka. Jest to historia maratonu tanecznego osadzona w czasach kryzysu – latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Nagrodę w konkursie stanowi niebagatelna suma 1500 dolarów, pozwalająca na wyrwanie się z biedy. Toteż uczestników nie brakuje – tłumy tańczą dzień i noc, do upadłego. Głównymi postaciami są poszukujący pracy statysta Robert Syverten oraz jego partnerka zmęczona życiem, dotknięta depresją Gloria Beatty. W równoległej narracji Robert staje przed sądem, oskarżony o zabicie Glorii. Desperackie uczestnictwo w forsownym i intensywnym maratonie tanecznym, nonsensowne sytuacje, w które są wrzucani uczestnicy, mają ich wyrwać z klęski życiowej. Poza doświadczeniami Glorii, obserwujemy posępny obraz Ameryki w latach kryzysu. Wolna wola to wszystko, czym człowiek w świecie McCoya dysponuje, nic mu ona jednak nie może pomóc. Życie toczy się swym ponurym torem niezależnie od indywidualnych starań, jedyny wybór człowieka, jaki tak naprawdę może mieć znaczenie, to zdecydowanie o własnej śmierci.

Z recenzji: 

„Porywająca akcja angażująca widza powoduje kompresję czasu i ponad stuminutowy spektakl mija w okamgnieniu. Interesujący koncept reżysera Waldemara Raźniaka i zaangażowanie studentów sprawiło, że sztuka ta stała się przyjemna w odbiorze.”

Magdalena Mikrut, „Dziennik Teatralny”,  Katowice

„Przedstawienie ma dwie zalety. Po pierwsze – nie ma w nim ról pierwszo- i drugoplanowych, wszystkie są równorzędne, co dla przedstawień dyplomowych, studenckich ma kapitalne znaczenie. Po drugie – reżyser Waldemar Raźniak na szczęście nie udziwniał przedstawienia, nie starał się go na siłę uwspółcześniać, ale – oczywiście w umownej konwencji – pozostał wierny literackiemu pierwowzorowi. Natomiast młodzi aktorzy swój egzamin zdali wybornie. Pokazali, że choć kończą Wydział Tańca – to jest to wydział krakowskiej PWST, więc aktorskiego rzemiosła nauczono ich z krakowską rzetelnością.”

Marcin Hałaś, „Życie Bytomskie”

Horace Mc Coy „CZYŻ NIE DOBIJA SIĘ KONI”
przekład: Zofia Zinserling
adaptacja i inscenizacja: Jerzy Stuhr
reżyseria: Waldemar Raźniak
scenografia i kostiumy: Juriana Jur
muzyka: Dawid Rudnicki
konsultacje choreograficzne: Janusz Skubaczkowski
układy taneczne Dariusz Kurzeja
Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
Występują:
Studenci IV roku:
Robert Buczyński, Natalia Dinges, Magdalena Fejdasz, Helena Gandżalian, Paulina Giwer, Zuzanna Kasprzyk, Anna Kosiorowska, Jakub Krawczyk, Kamil Lipka, Paweł Łyskawa, Nina Minor, Anna Raj, Robert Wasiewicz, Natalia Wilk
Studentka III roku:
Klaudia Stefanowicz
Studenci II roku:
Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec, Szymon Dobosik, Adrian Koszewski, Jan Lorys, Piotr Wach, Jarosław Widuch
Premiera: grudzien 2011 r.
Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, ul. Piłsudskiego 24 a (wejście przez ŚUM, ul. Piekarska 18)
41-902 Bytom

Rezerwacji biletów można dokonywać pod nr telefonu: 32 283-02-72 lub wysyłając maila na adres: alicja.siwik@pwst.krakow.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Sala Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu przy ul. Piłsudskiego 24a, (wejście przez ŚUM - ul. Piekarska 18a)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close