Bytom/XIX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: ERGstatus Dance Theatre (Serbia) „Psy”

Zdjęcie: Bytom/XIX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: ERGstatus Dance Theatre (Serbia) „Psy”

Fot. Boris Caksiran

Wersja do druku

Udostępnij

Zwykle myśląc o relacjach między psem, a jego właścicielem, nie ulega wąpliwości, kto jest kim. Co się jednak stanie, jeśli dojdzie do zamiany i człowiek znajdzie się w roli psa? Czy obudzi się w nim natura i psie instynkty? Czy wraz z każdą taką zmianą społeczeństwo powoli przeobrazi się w stado psów? Czy kultura przemocy stanie się wtedy normą przekazywaną z pokolenia na pokolenie? Tak, czy inaczej, konsekwencje będą olbrzymie, gdy przemoc obróci się przeciwko tym, którzy ją stworzyli.

Marko Pejovic – dramaturg

“Artyści występujący w tym niezwykłym przedstawieniu, wykonują serię dokładnie wypracowanych miniatur tanecznych i w harmonijnej jedności, pewnie eliminując wszystko co godne, badają granice naszego własnego sumienia.“
Milica Zajcev – Danas

Teatr Tańca ERGstatus został założony 1998 roku, jako projekt edukacyjny tańca współczesnego. Od tamtego czasu projekt rozwinął się, by stać się ważną niezależną organizacją zajmującą się tańcem współczesnym w Serbii i w całym regionie Europy Południowo-Wschodniej. W ramach pracy organizacji prowadzone są seminaria, warsztaty i artystyczne produkcje Teatru Tańca ERGstatus. ERGstatus działa również jako zintegrowanana grupa taneczna łącząca niepełnosprawnych i pełnosprawnych tancerzy.
Dotąd ERGstatus współpracował już z wieloma grupami i artystami z krajów z całego świata: z USA, Japonii, Australii, Izraela, Polski, Niemiec, Słowenii, Holandii i wielu innych oraz występowała podczas wielu międzynarodowych festiwali i spotkań.

Teatr Tańca ERGstatus otrzymał od Stowarzyszenia Artystów Baletu Serbii a w 2000 roku zajął drugie miejsce na Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Teatrze Narodowym w Belgradzie. Spektakle: Intermezzo (2012), Instalacja Dźwiękowa w 4 obrazach (2011), PSY (2010)…

Koncepcja i choreografia – Boris Caksiran

Muzyka – Aleksandra Djokic
Dramaturgia – Marko Pejovic
Dekoracje i kostiumy – Boris Caksiran
Wideo – Andrijana Lubina, IL oraz Boris Zemljacenko, AUS
Gość specjalny/choreograf – Bojana Misic, SLO
Taniec – Jelena Stojiljkovic, Jovana Rakic Kiselcic oraz Stojan Simic
Produkcja UK Vuk Karadzic


KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close