Bytom/ XV Mandala Performance Festival: „Ość!” – reż. Małgorzata Haduch

Zdjęcie: Bytom/ XV Mandala Performance Festival: „Ość!” – reż. Małgorzata Haduch

"Ość", fot. P. Werewka

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 12 i 13 czerwca w Bytomiu odbędą się finałowe pokazy XV edycji Mandala Performance Festival. W niedzielę na widzów czekają spektakle Ość! w reżyserii Małgorzaty Haduch i wykonaniu Marty Wiśniewskiej oraz Gemini tryptyk w choreografii Anny Piotrowskiej.

 

Produkcje pokazywane w ramach jubileuszowej edycji Mandali opowiadają o poszukiwaniu idylli, arkadii szczęścia, ważnego celu w życiu. W tym roku twórcy starają się szukać pozytywnych wartości nawet w sytuacjach trudnych, w izolacji, w chwilach pandemicznego strachu. Odkrywają niebezpieczne rejony, aby łatwiej pokonywać trudności.

 

Ość!

 

Wiśniewska i Haduch to nowy duet sceniczny, świeża przyjaźń i wspólne wizje. Jedną z nich jest Ość!, od której wszystko się zaledwie zaczyna… Na scenie jest Marta, pojawia się metaforycznie goła i odpala rakietę, w której jest tak mnóstwo emocji przepuszczonych przez ciało i głos. Lecz to nie jest koncert. W formie Ość! zbliża się do performensu, zahacza o nowe praktyki performatywne. Jest to swoisty debiut Wiśniewskiej, gdyż kreuje język ekspresji, jakim do tej pory się nie posługiwała, używa głosu a capella, za którym podąża minimalistycznym ruchem. Jest to i debiut dla Haduch jako reżyserki nietypowego przedstawienia, gdyż po raz pierwszy wiodącą formą kompozycji jest dźwięk, a nie choreografia.
Pracujemy z partyturą – rodzajem improwizacji strukturalnej, szkielet jest zafiksowany, lecz w środku dopuszczalna jest pewna dowolność interpretacji.

 

Ość! to spotkanie jakże odległych od siebie światów scenicznych, przeszłości Haduch spędzonej częściowo w amsterdamskim i krakowskim offie oraz scenicznej komercyjnej kariery Wiśniewskiej. Obydwie artystki przejrzały się w sobie, dostrzegając nieodkorkowany potencjał mówienia wreszcie swoim własnym językiem.

 

13 czerwca (niedziela), godz. 19.00

Ość! performance na głos i ciało
Wykonanie: Marta Wiśniewska
Koncepcja i reżyseria: Małgorzata Haduch
Kostium: Hanka Podraza
Światło: Piotr Werewka
Produkcja: Free The Dance
Czas: 30 minut

Bilety w cenie: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny. Wieczór łączony, obowiązuje jeden bilet.

 

O artystkach:

 

Małgorzata Haduch tancerka/choreografka, absolwentka School for New Dance Development w Amsterdamie (2004), związana jest z holenderską i polską sceną free jazzową i punkową, współpracowała w ostatniej dekadzie z takimi znakomitymi muzykami jak Ab Baars, Wilbert de Joode, Andy Moor, Paulina Owczarek, Marcin Masecki, Arvind Ganga. W 2013 roku założyła własny zespół Help Me To Crash, z którego narodził się najważniejszy duet artystyczny z Marią Mavridou i ich wspólny performance No Sugar No Candy. Haduch była dwukrotnie Stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz kilkakrotnie nagrodzona dofinansowaniem z Instytutu Adama Mickiewicza – Program Kultura Polska Na Świecie. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, Stypendium Rządu Meksykańskiego dla Obcokrajowców oraz Programu Wspieranie Aktywności Międzynarodowej. Uczy techniki Flying Low, kompozycji i improwizacji na Kursie Choreografii Scenicznej w Krakowie oraz w ramach sezonowych warsztatów Praktyka Improwizacji i Performance (PIP).

 

Marta Wiśniewska polska tancerka, instruktorka tańca, wokalistka, choreografka, sędzia międzynarodowy tańca hip hop, aktorka i prezenterka telewizyjna. Zaczęła karierę jako tancerka i choreografka Ich Troje oraz partnerka lidera zespołu, Michała Wiśniewskiego. W 2004 zadebiutowała jako wokalistka, wydając singiel Here I Go Again (cover piosenki Whitesnake). Jej pierwsze dwa albumy studyjne, Mandaryna.com (2004) i Mandarynkowy sen (2005), odniosły sukces, a utwór Ev’ry Night (pierwszy singiel promujący Mandarynkowy sen) stał się przebojem. Wykonanie piosenki podczas festiwalu sopockiego w 2005 wywołało poruszenie w mediach i zarzucenie artystce braku umiejętności wokalnych. W 2006 prowadziła autorski program Let’s Dance, czyli zrobię dla was wszystko. W 2007 otworzyła szkołę tańca Mandaryna Dance Studio. W 2009 ukazał się jej trzeci album studyjny, zatytułowany AOK. Grała Kasię Sarnecką w serialu TVN Na Wspólnej i piosenkarkę Rosę w serialu Polsatu Pierwsza miłość.

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Bytom: Teatr Rozbark, ul. W. Kilara 29

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close