Spektakle

Bytom/XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: Folkwang Tanzstudio (Niemcy) „Drops of Rain in perfect Days of June”

Zdjęcie: Bytom/XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: Folkwang Tanzstudio (Niemcy) „Drops of Rain in perfect Days of June”

Fot. Ursula Kaufmann

Wersja do druku

Udostępnij

Szkocki choreograf Mark Sieczkarek stworzył dla Folkwang Dance Studio nową inscenizację jego sztuki Krople deszczu w idealne dni czerwcowe (premiera w 1995 roku). Spektakl jest osobistym requiem, pożegnaniem brazylijskiego pisarza Caique Ferreira, który był partnerem życiowym choreografa aż do swojej śmierci w 1994 roku (zmarł na AIDS).

Eksploruje symultaniczną naturę życia i śmierci, piękna i bólu. Jest przeplatany brazylijskimi piosenkami i afro-karaibskimi mocnymi rytmami. Dywan stworzony z kwiatów i liści pełnych kolorów wiosny wypełnia scenę. Na jego tle zdecydowanie wyróżnia się sylwetka człowieka – drzwi do innego świata.

FOLKWANG TANZSTUDIO

Folkwang Tanzstudio (FTS) ma 80-letnią historię pełną sukcesów. Zespół został założony w 1928 roku przez Kurta Joossa; choreografowie tacy jak Pina Bausch, Susanne Linke, Reinhild Hoffmann, Urs Dietrich, Mark Sieczkarek, a ostatnio Henrietta Horn odegrali kluczową rolę w kształtowaniu profilu zespołu przez lata. Artystycznie FTS był prowadzony przez Pinę Bausch, aż do jej śmierci w czerwcu 2009 roku. Od tego czasu zespół jest pod wspólnym kierunkiem Folkwang Tanzstudio jest międzynarodowym zespołem, który obecnie zatrudnia 10 tancerzy z różnych środowisk kulturowych. FTS jest częścią Wydziału Studiów Tańca na Uniwersytecie Sztuk Folkwang w Essen. Grupa ta posiada ugruntowaną pozycję w świecie tańca i międzynarodowe uznania w środowisku. Do tej pory FTS występował m.in. w Egipcie, Eurpie, Hong Kongu, Chinach, Japonii, Indonezji, Korei i na Bliskim Wschodzie. Praca artystyczna FTS jest prowadzona dwutorowo: z jednej strony jest skupiona na twórczości choreografów studiów magisterskich, z drugiej zaś na dziełach komponowanych przy współpracy z międzynarodowymi choreografami gościnnymi.

Mark Sieczkarek

Mark Sieczkarek urodził się w Inverness, w Szkocji w 1962 roku. Swoją karierę rozpoczął od nauki w Royal Ballet School w Londynie (1973-81) i angażu w Scapino Ballet w Amsterdamie, gdzie stworzył swoje pierwsze choreografie. Bardzo szybko rozwinął się jako tancerz w „Penta Collectiva” w Rotterdamie (1983-85). Przez 3 lata współpracował z Piną Bausch w Wuppertalu. Od 1988 pracuje jako niezależny tancerz i choreograf. W 1998 roku tworzy z sukcesami krajowymi i międzynarodowymi Mark Sieczkarek Company. Realizuje w nim zarówno spektakle solowe, jak i zespołowe. Dzięki ponad 30 choreografiom powstałym w ciągu 20 lat, jak również kilku projektom tanecznym zrealizowanym w Afryce, Ameryce Południowej i Europie, Sieczkarek jest uważany za jednego z najbardziej płodnych i niezwykłych artystów tańca swojego pokolenia. Otrzymał nagrody: za Wspieranie Rozwoju Nadrenii Północnej-Westfalii (1996) i Fausta Wolfganga Max’a (1999).

Choreografia: Mark Sieczkarek

Występują: Ching-Yu Chi, Darwin Jose Diaz Carrero, Cagdas Ermis, Rudolf Giglberger,

Chang-Wen Hsu, Kyungwoo Kwon, Blanca Noguerol Ramírez, Julian Stierle, Léa

Thomen, Tsai Wie Tien, Tiran Willemse, Sergey Zhukov

Kolaż muzyczny: Daniel Smith

Głos: Cris de Castro

Scenografia: Mark Sieczkarek

Kostiumy: Mia Declier, Mark Sieczkarek

Opieka nad kostiumami: Anne Bentgens

Projekt oświetlenia: Martin Croes/ Reinhard Hubert (Rekonstrukcja)

Światło: Reinhard Hubert

Dźwięk: Thomas Wacker

Czas trwania: 45 minut

Premiera: 20 stycznia 2012, Essen

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close