
Fot. Ursula Kaufmann
Fot. Ursula Kaufmann
Szkocki choreograf Mark Sieczkarek stworzył dla Folkwang Dance Studio nową inscenizację jego sztuki Krople deszczu w idealne dni czerwcowe (premiera w 1995 roku). Spektakl jest osobistym requiem, pożegnaniem brazylijskiego pisarza Caique Ferreira, który był partnerem życiowym choreografa aż do swojej śmierci w 1994 roku (zmarł na AIDS).
Eksploruje symultaniczną naturę życia i śmierci, piękna i bólu. Jest przeplatany brazylijskimi piosenkami i afro-karaibskimi mocnymi rytmami. Dywan stworzony z kwiatów i liści pełnych kolorów wiosny wypełnia scenę. Na jego tle zdecydowanie wyróżnia się sylwetka człowieka – drzwi do innego świata.
FOLKWANG TANZSTUDIO
Folkwang Tanzstudio (FTS) ma 80-letnią historię pełną sukcesów. Zespół został założony w 1928 roku przez Kurta Joossa; choreografowie tacy jak Pina Bausch, Susanne Linke, Reinhild Hoffmann, Urs Dietrich, Mark Sieczkarek, a ostatnio Henrietta Horn odegrali kluczową rolę w kształtowaniu profilu zespołu przez lata. Artystycznie FTS był prowadzony przez Pinę Bausch, aż do jej śmierci w czerwcu 2009 roku. Od tego czasu zespół jest pod wspólnym kierunkiem Folkwang Tanzstudio jest międzynarodowym zespołem, który obecnie zatrudnia 10 tancerzy z różnych środowisk kulturowych. FTS jest częścią Wydziału Studiów Tańca na Uniwersytecie Sztuk Folkwang w Essen. Grupa ta posiada ugruntowaną pozycję w świecie tańca i międzynarodowe uznania w środowisku. Do tej pory FTS występował m.in. w Egipcie, Eurpie, Hong Kongu, Chinach, Japonii, Indonezji, Korei i na Bliskim Wschodzie. Praca artystyczna FTS jest prowadzona dwutorowo: z jednej strony jest skupiona na twórczości choreografów studiów magisterskich, z drugiej zaś na dziełach komponowanych przy współpracy z międzynarodowymi choreografami gościnnymi.
Mark Sieczkarek
Mark Sieczkarek urodził się w Inverness, w Szkocji w 1962 roku. Swoją karierę rozpoczął od nauki w Royal Ballet School w Londynie (1973-81) i angażu w Scapino Ballet w Amsterdamie, gdzie stworzył swoje pierwsze choreografie. Bardzo szybko rozwinął się jako tancerz w „Penta Collectiva” w Rotterdamie (1983-85). Przez 3 lata współpracował z Piną Bausch w Wuppertalu. Od 1988 pracuje jako niezależny tancerz i choreograf. W 1998 roku tworzy z sukcesami krajowymi i międzynarodowymi Mark Sieczkarek Company. Realizuje w nim zarówno spektakle solowe, jak i zespołowe. Dzięki ponad 30 choreografiom powstałym w ciągu 20 lat, jak również kilku projektom tanecznym zrealizowanym w Afryce, Ameryce Południowej i Europie, Sieczkarek jest uważany za jednego z najbardziej płodnych i niezwykłych artystów tańca swojego pokolenia. Otrzymał nagrody: za Wspieranie Rozwoju Nadrenii Północnej-Westfalii (1996) i Fausta Wolfganga Max’a (1999).
Choreografia: Mark Sieczkarek
Występują: Ching-Yu Chi, Darwin Jose Diaz Carrero, Cagdas Ermis, Rudolf Giglberger,
Chang-Wen Hsu, Kyungwoo Kwon, Blanca Noguerol Ramírez, Julian Stierle, Léa
Thomen, Tsai Wie Tien, Tiran Willemse, Sergey Zhukov
Kolaż muzyczny: Daniel Smith
Głos: Cris de Castro
Scenografia: Mark Sieczkarek
Kostiumy: Mia Declier, Mark Sieczkarek
Opieka nad kostiumami: Anne Bentgens
Projekt oświetlenia: Martin Croes/ Reinhard Hubert (Rekonstrukcja)
Światło: Reinhard Hubert
Dźwięk: Thomas Wacker
Czas trwania: 45 minut
Premiera: 20 stycznia 2012, Essen