Bytom/XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: Robert Przybył „Z wnętrzności” (Polska/Niemcy) i Jens Bjerregaard „Proste ruchy” (Dania)

Zdjęcie: Bytom/XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: Robert Przybył „Z wnętrzności” (Polska/Niemcy) i Jens Bjerregaard „Proste ruchy” (Dania)

Wersja do druku

Udostępnij

Z wnętrzności

Dźwięk, taniec, choreografia, projekcja wideo: Robert Przybył

Tekst: „Jest ochota, uwalniająca moją psychikę,
ale jest też akcja, niszcząca każdy bezpieczny byt
Obie są zablokowane w moim umyśle – ściskającym mój mózg.
Mogę zjadać siebie i krzyczeć wewnętrznie –

nikt nie może tego usłyszeć.” 

 

Prezentacje:

• Wieczór teatralny w Teatrze w Bremie „TanzEXTRA” – premiera 20 maja 2010 r.

• Festiwal TanzArt Ost-West 2012 w Giessen

• Festiwal Tanz Bremen 2012

• Festiwal „Autumn Dance Scene 2011” w Gryfinie

• „Solo Dance Contest 2012” w Gdańsku

• „contact energy ‘12” w Erfurcie

Robert Przybył ukończył szkołę muzyczną w Lidzbarku Warmińskim i studia licencjackie na Wydziale Tańca in Private University of Anton Bruckner w Linzu. Przygotował choreografie do 20 spektakli. Tańczył w Tanztheater Bremen i MSSchrittmacher Company & Staatstheater w Oldenburgu oraz x.IDA Dance Postgraduate Company. Brał udział w spektaklach m.in. Avi Kaisera, Rose Breuss, Elio Gervasi, Iguna Bjorsgaarda, Ramiego Be’era.Prowadził warsztaty na wielu festiwalach tańca współczesnego w Europie, sam brał udział w zajęcia m.in. u Martina Sonderkampa, Joe Altera, Pietro Cardillo, Alexa Tarana, Paula Claydena, Uriego Ivgiego, Hilke Diemer i Mellisy Monteros.

 

Proste ruchy

1. Sanpo

Choreografia: Jou Odoru (Japonia)

Wykonanie: Jens Bjerregaard (Dania)

Wideo i muzyka: Mitsuaki Matumoto (Japonia)

Czas trwania: 18 minut

Słowo Sanpo w języku japońskim ma dwa znaczenia: pójść na spacer lub trzy kroki. Spektakl opowiada o życiu od początku do końca, albo od końca do początku.

 

2. Opaque

Choreografia: Maura Morales (Kuba / Niemcy)

Wykonanie: Jens Bjerregaard (Dania)

Muzyka: Michio (Japonia)

Czas trwania: 15 minut

Opaque odkrywa warstwy doświadczenia życiowego pozostające na skórze.

3. Proste Ruchy

Choreografia i wykonanie: Jens Bjerregaard (Dania)

Wideo: Naoko Tanaka (Japonia / Niemcy)

Muzyka: Eric Satie, Julia Wolfe

Artystyczny asystent: Geoliane Arab (Liban)

Czas trwania: 30 minut

Chociaż raczej metafizyczne, idea i kompozycja ruchowa Prostych ruchów mają biograficzne pochodzenie, łamią struktury przeszłości odtwarzając nowy łańcuch zdarzeń. Cienie przeszłości współdziałają z cieniami ignorowanych ścieżek, cieniami, które pokazują nowe kierunki lub po prostu z cieniami, które pojawiają się tylko, aby włączyć się w energię. 

 

Jens Bjerregaard jest jednym z najbardziej uznanych i płodnych choreografów w Danii, ale rzadko tworzy spektakle solowe. Ostatni raz w 2003 r. samodzielnie wystawił dynamiczne przedstawienie Mimic, które było wysoko oceniane. Do Prostych ruchów, zaprosił trzy artystki: choreografkę Jou Odoru (Japonia), artystkę sztuk wizualnych Naoko Tanako (Japonia/Niemcy) i choreografkę Maurę Morales (Kuba/Niemcy). Współpraca przy tym spektaklu odzwierciedla wizję Mancopy o międzynarodowej wymianie i rozwoju. Każdy zaproszony artysta przynosi inny punkt widzenia odnośnie pracy i prowokuje tancerza do nowych prostych ruchów. Rezultatem są 3 krótkie etiudy solowe, odzwierciedlające ważne punkty zwrotne w życiu Bjerregaarda i czyniące spotkanie z publicznością bardzo osobistym. Proste Ruchy powstały w Danii w 2010 roku i były wystawiane przez 3 kolejne lata w Libanie, Danii, Polsce, Kanadzie, Tanzanii, USA, Maroku, Japonii, Singapurze, Kamerunie i na Węgrzech.

 

Bilety: 30zł na cały wieczór. 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:30

Bytom: Śląski Teatr Tańca, Pl. Karin Stanek 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close