Bytom/XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: Yossi Berg & Oded Graf „Heroes” (Izrael)

Zdjęcie: Bytom/XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej: Yossi Berg & Oded Graf „Heroes” (Izrael)

Fot. Tamar Tal.

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu choreograficznego Burgos-Nowy Jork, okrzyknięty przez izraelskich krytyków jednym z pięciu najlepszych spektakli tanecznych 2008. Oryginalny i stymulujący spektakl, który dotyka naszej potrzeby intymności i komunikacji w wyobcowanym świecie. Potrzeba bycia lubianym, kochanym i konieczności radzenia sobie z rzeczywistością, stają się źródłem inspiracji dla zaskakującego ruchu. W towarzystwie piosenki Davida Bowie’go, dwóch mężczyzn uczestniczy w grze, której zasady ustalane są na bieżąco, z chwili na chwilę, i w której starają się uwolnić się od starych nawyków i uciec do świata fantazji.

Choreografia i wykonanie: Oded Graf, Yossi Berg

Muzyka: Ohad Fishof, David Bowie

Kostiumy: Talia Orbach, Inbal Liblich

Koprodukcja: Dansescenen Theater, Kopenhaga, Dania, Israel Festival,

Jerozolima; Curtain Up Festival, Suzanne Dellal Center, Tel Awiw.

Czas trwania: 60 minut

Premiera: 2006

Choreografowie Yossi Berg i Oded Graf rozpoczęli współpracę w 2005 roku i od tego czasu zdobywają uznanie za swoją pracę, która jest niezwykle fizyczna, czasem prowokacyjna oraz na przemian: wzruszająca i dowcipna. Występowali ze światowej sławy zespołami, między innymi: Batsheva Dance Company i DV8 Physical Theatre. Mieszają swoją mistrzowską cielesność z poszukiwaniami z płaszczyzny teatru, tekstu i głosu; nawet, gdy zacierają artystyczne granice, odkrywają prawdę o ludzkiej egzystencji. Związek między człowiekiem a jego zwierzęcą naturą jest odkrywany zarówno przez ruch, jak i tematyczną analizę, natomiast niezwykle skomplikowane partnerstwo, które charakteryzuje kompozycje Yossiego i Odeda, wypływa z podstawowej potrzeby człowieka do łączenia natury z jego istotą. W odpowiedzi na społeczne i polityczne realia współczesnego życia, choreografowie proponują na scenie alternatywę splecioną z rozbrajającym humorem, który zaskakuje publiczność, inspiruje do głębszej refleksji i daje nadzieję. Prezentowali swoje prace podczas tournee na prestiżowych festiwalach i w teatrach: Montpellier Danse we Francji, American Dance Festival w USA, Madrid En Danza w Hiszpanii, Stockholm’s Kultur Festival w Szwecji, Place Theater w Londynie, La MaMa w Nowym Jorku, White Bird Dance w Portland, SIDance w Korei Południowej i innych. Co więcej, ich dzieła były wystawiane w takich krajach, jak: Kanada, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Dominikana, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Japonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Holandia, Peru, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia, Słowenia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Tajwan, Wielka Brytania i USA. Przekonujące choreografie Yossiego i Odeda zdobyły wiele wyróżnień w kraju i za granicą. Otrzymali specjalne dofinansowanie od Ballet Master Albert Gaubier’s Foundation (Dania), Kunstrads Scenekunstudvalg (Dania), Schusterman Visiting Artist Program (USA), AICF, IsraelLottery Council for the Arts, Rabinovich Foundation, Tel Aviv Municipality, Teva Foundation for Excellence in Arts i wielu innych. Kilka spektakli zdobyło pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach choreograficznych w Niemczech (Hanower), Hiszpanii (Burgos-New York), Danii (Dansolution) i Polsce (Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Diagilewa). Ich dzieło – Heroes – zostało wybrane przez krytyków jako jedno z pięciu najlepszych wydarzeń tanecznych w Izraelu w 2008 roku. W tym samym roku magazyn European Ballet Tanz okrzyknął ich choreografami godnymi uwagi. W 2011 Yossi i Oded zostali „wybranymi” artystami przez Aerowaves i otrzymali nagrodę izraelskiego Ministerstwa Kultury dla Wybitnych Choreografów.

Yossi Berg

Yossi Berg pracował z DV8 Physical Theatre w Londynie, Batsheva Dance Company (gdzie współpracował z takimi choreografami jak Ohad Naharin, Jiri Kylian, Angelin Preljocaj, John Jasperse i Iztok Kovac), zespołem YASMEEN Godder, i innymi. Poczynając od 1997 roku Yossi Berg otrzymywał zlecenia od Curtain Up/International Exposure Festivals przy Suzanne Dellal Centre w Tel Awiwie i od różnych teatrów w całym Izraelu i Europie. Został uhonorowany jako Wybitny Choreograf przez

izraelskie Ministerstwo Kultury w 2001, 2004 i 2006, a w 2003 roku otrzymał nagrodę Ministerstwa dla Najlepszego Artysty Solisty.

Oded Graf

Oded Graf współpracował z Kibbutz Contemporary Dance Company, Noa Dar Dance Company i brał udział w różnych niezależnych produkcjach izraelskich i międzynarodowych. Rozpoczął swoją karierę choreograficzną podczas podróży między

Danią a Izraelem, otrzymywał zlecenia od Israel Festival w Jerozolimie, Lab Theater, Curtain Up/International Exposure festivals, Tmuna Theate i wielu innych miejsc w całym Izraelu.

 

Bilety: 30zł

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:30

Bytom: Śląski Teatr Tańca, Pl. Karin Stanek 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close