Bytom: XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Zdjęcie: Bytom: XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 30 czerwca rozpoczyna się jubileuszowa XX Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego  i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Konferencja potrwa do 7 lipca. 6 lipca w ramach festiwalu wystąpi gość specjalny wydarzenia – legendarny zespół Ultima Vez z odświeżoną wersją  spektaklu What the Body Does Not Remember. Światowa premiera przedstawienia miała miejsce w holenderskim Haarlem 12 czerwca 1987. Debiutujący Wim Vandekeybus i jego Ultima Vez oszołomił świat. „Brutalna konfrontacja tańca i muzyki”. Takimi słowami uzasadniono prestiżową nagrodę Bessie Award, którą otrzymali Vandekeybus i współpracujący z nim kompozytorzy Thierry de Mey i Peter Vermeersch.

O spektaklu:

Konfrontacje pomiędzy tancerzami. Atrakcyjność kontra odrzucenie. Pomiędzy tym wybuch agresji i niebezpieczeństwa. Oto świat Wim Vandekeybusa.

Wim Vandekeybus o What the Body Does Not Remember:

„Ze względu na swą ekstremalność – mniej niż ze względu na znaczenie, jakie jest im przypisywane – interesują mnie nagle pojawiające się momenty, w których nie masz wyboru, kiedy coś decyduje za ciebie, jak np. zakochiwanie się czy sekunda przed wypadkiem, który ma się wydarzyć. Rozumiejąc spektakl teatralny jako coś powtarzalnego i kontrolowanego, decyzja o użyciu tych zaskakujących momentów jako materiału wyjściowego w teatralnej kompozycji, jest co najmniej paradoksalnym wyzwaniem. W spektaklu badam, czy ostatecznie nie jest czasem tak, że ciało nie ma pamięci, a wszystko jest subtelną iluzją braku, który pomaga zdefiniować lub zakończyć grę.”

Widzowie festiwalu będą mieli do czynienia z wielością nurtów i technik tanecznych. Wśród gości z kraju wystąpią Polski Teatr Tańca, Lubelski Teatr Tańca, Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko, natomiast światową scenę tańca oprócz Ultimy Vez reprezentować będą słynne niemieckie Folkwang Studio z Essen, Tomer Zirkilevich Group  oraz duet Yossi Berga & Odeda Grafa z Izraela, Robert Przybył, pracujący na co dzień poza krajem (głównie w Niemczech), a także Jens Bjerregaard z Danii. Wszystkie spektakle pokazywane będą na Scenie Głównej Śląskiego Teatru Tańca (pl. Karin Stanek 1).Prezentacjom towarzyszyć będą warsztaty różnych technik tańca.

Więcej informacji o festiwalu na stronie organizatora, Śląskiego Teatru Tańca: http://www.stt.art.pl/

 

Program

ARCHIWUM PREZENTACJI

Bytom: Śląski Teatr Tańca, Pl. Karin Stanek 1

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close