Centrum Sztuki Tańca w Warszawie/„EKSPRESJE 07”: Paulina Święcańska, Dawid Żakowski, Agata Życzkowska – warsztaty

Zdjęcie: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie/„EKSPRESJE 07”: Paulina Święcańska, Dawid Żakowski, Agata Życzkowska – warsztaty

Na zdjęciu: Animal Flow z Pauliną Święcańską.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VII odsłony programu EKSPRESJE, realizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, organizatorzy zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych. Zajęcia poprowadzą Paulina Święcańska (Animal Flow), Dawid Żakowski (Teatr fizyczny), Agata Życzkowska (Weak up). Dwa ostatnie warsztaty skierowane są do młodzieży gimnazjalnej i licealnej (13-19 lat).

Liczba miejsc jest ograniczona (max. 15 na warsztat).

Wstęp na warsztaty jest wolny, obowiązują zapisy przez stronę internetową: http://centrumsztukitanca.org

Animal Flow

Prowadzenie: Paulina Święcańska

godz. 10.00-11.30

Animal Flow jest autorską metodą pracy z ciałem, która została stworzona na bazie wieloletnich doświadczeń z różnymi formami ruchu przez Mike’a Fitcha (Global Bodyweight Training). Trening ten umożliwia wzmocnienie i zwiększenie elastyczności ciała oraz poszerzenie zakresu ruchu, a także wyrzeźbienie sylwetki w ciekawy i zdrowy dla ciała sposób. Trening jest tak zaprogramowany, aby zarówno amatorzy, jak i osoby bardziej zaawansowane w pracy z ciałem, mogły uzyskać maksimum korzyści. Jest to możliwe, ze względu na pracę z tempem i wariantami różnych kombinacji ruchowych danego ćwiczenia/zadania. Ważnym elementem treningu jest praca z kręgosłupem – wzmocnienie kośćca i mięśni stabilizujących sylwetkę. Elementy treningu zawierające spirale, rotacje, wygięcia do przodu i do tyłu, które dla kręgosłupa mają charakter rehabilitacyjny. W Animal Flow jest dużo wariantów i kombinacji, które można ze sobą łączyć w zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Animal Flow jest bardziej praktyką ruchu jak joga czy sztuki walki niż tylko treningiem, dzięki czemu z czasem ćwiczący nabiera własnego stylu ruchu.

Teatr fizyczny – warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (13-19 lat)

Prowadzenie: Dawid Żakowski

11.30-13.00 i 13.00-14.30

Prowadzący proponuje praktyczne poszukiwania, pozwalające na pogłębianie świadomości ciała i przestrzeni w pracy indywidualnej i zespołowej. W swojej pracy odwołuje się do podstawowych technik teatru fizycznego, połączonych z elementami tańca współczesnego i jogi. Poszukuje indywidualnej ekspresji, świadomej i osobistej kompozycji w odniesieniu do struktury dramaturgicznej wybranego tekstu kultury (literatura, film, muzyka). Częścią zajęć jest budowanie struktur ruchowych opartych na improwizacjach indywidualnych i grupowych. Poza tym uczestnicy wraz z prowadzącym skupią się na rozwoju kreatywności ruchowej, poznawaniu i poszerzanie zakresu ruchu oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych. Ważnym elementem zajęć jest również praca z partnerem – uważność na propozycje i umiejętność odpowiadania partnerowi, a także praca ze zrozumieniem ciała drugiego aktora/performera. Na program sesji składać się będzie: trening fizyczny (ćwiczenia plastyczne, motoryczne i relaksacyjne) oraz praca twórcza (improwizacja, dynamiczne wykorzystanie przestrzeni, ćwiczenia kompozycyjne, w tym kompozycja, dramaturgia i technika montażu). W ramach warsztatów powstanie choreografia-tekst, wykorzystująca indywidualne improwizacje tworzone przez uczestników warsztatów. Warsztaty mają na celu edukację artystyczną i kulturalną za pomocą technik teatralnych i technik edukacji interaktywnej. Mają charakter jednorazowy lub cykliczny i posiadają stałą strukturę działań warsztatowych, które stopniowo wprowadzają uczestników w zagadnienia z zakresu teorii i praktyki teatralnej. Pozwalają uczestnikom na wyrażenie swojego zdania w artystyczny sposób i podkreślają wagę wyrażania własnej opinii na forum publicznym.

Weak up warsztaty perfromansu dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej (13-19 lat)

Prowadzenie: Agata Życzkowska

14.30-16.00

Weak up to warsztaty skierowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, podczas których praca odbywa się w grupie. Jednym z ważniejszych elementów jest budowa relacji w nowej sytuacji, jaką jest spotkanie pomiędzy różnymi osobami poprzez wyrażenie emocji ciałem, gestem, głosem, słowem, śpiewem. Działania te mają także pobudzić wyobraźnię, aby wykroczyć poza znajome standardy łączenia własnego ciała i głosu. Poprzez nietypowe zadania performatywne w określonej przestrzeni z określoną grupą ludzi warsztat ma wywołać stany i emocje, które będą działały na całą grupę w sposób pobudzający. Warsztat jest skierowany do wszystkich, którzy chcą przeżyć inspirujące spotkanie, nie tylko związane z tańcem i ruchem, ale przede wszystkim ze świadomym byciem w zbiorowości.

Więcej o spektaklach i warsztatach:

http://centrumsztukitanca.org,

http://facebook.com/cstwarszawa

***

Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury gości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE. W ramach tego projektu odbywają się spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi.  EKSPRESJE to regularna prezentacja i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem – profesjonalnych  i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Ogólna wizja projektu została wypracowana przez Komisję Dialogu Społecznego ds. Tańca, a oferentami zostały trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, które odpowiadać będą za realizację powierzonego zadania: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA”.

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Centrum Sztuki Tańca logo (miniaturka)MIK logo (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Warszawa: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close