Centrum Sztuki Tańca w Warszawie/„EKSPRESJE 08”: Katarzyna Stefanowicz, Weronika Pelczyńska, Maria Stokłosa – warsztaty

Zdjęcie: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie/„EKSPRESJE 08”: Katarzyna Stefanowicz, Weronika Pelczyńska, Maria Stokłosa – warsztaty

Katarzyna Stefanowicz. Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach VIII odsłony programu EKSPRESJE, realizowanego przez Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, organizatorzy zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach tanecznych. Zajęcia poprowadzą Katarzyna Stefanowicz (Taniec z wachlarzami-wachlarze performatywne), Weronika Pelczyńska (Praca z partnerem) i Maria Stokłosa (Choreografia i instynkt).

Wstęp na warsztaty jest wolny, obowiązują zapisy przez stronę internetową:

http://centrumsztukitanca.org

Taniec z wachlarzami – wachlarze performatywne

Prowadzenie: Katarzyna Stefanowicz

10.00-11.30

Taniec z wachlarzami łączy precyzję wschodnich sztuk walki, harmonię i rytm tai chi z płynnością tańca współczesnego. Czerpiąc inspirację z piękna i magii kobiecego ciała, wydobywa jego ukrytą moc. Wachlarze bojowe to sekretna broń kobiet Dalekiego Wschodu dająca poczucie siły i pewności siebie oraz atrybut kobiecości obecny w wielu kulturach świata. Istotą zajęć, oprócz przekazania podstaw techniki oraz nauki sekwencji ruchów, będzie doskonalenie plastyki ciała, synchronizacji ruchu z muzyką, praca nad kształtowaniem artystycznego wyrazu oraz wchodzeniem w role. Warsztaty są adresowane głównie do kobiet.

Praca z partnerem

Prowadzenie: Weronika Pelczyńska

11.30-13.00 – grupa początkująca

13.00-14.30  grupa zaawansowana

Praca z innymi ludźmi to jedna z trudniejszych umiejętności w tańcu, której nie można nauczyć się samemu. Wymaga zarówno zaangażowania, jak i cierpliwości oraz otwartości na tzn. „tu i teraz”. Warsztaty z pracy z partnerem skierowane są do osób, które chciałyby jednocześnie poszerzyć swoje umiejętności, jak również stymulować rozwój innych. Podczas zajęć uczestnicy będą skupiać się na indywidualnej pracy ciała w odniesieniu do działań innych osób. W oparciu o postawy improwizacji kontaktowej oraz fizycznej manipulacji będą pracować jednocześnie nad koordynacją, rytmem i swobodą ciała w tańcu. Zajęcia otwarte są dla wszystkich, którzy chcą aktywnie uczyć się zabawy tańcem. Osoby zainteresowane powinny mieć na względzie, że podczas zajęć będą wchodzić w kontakt fizyczny z innymi osobami oraz poszukiwać nowych form, a nie skupiać się na nauce znanych schematów czy tzw. „kroków”.

Choreografia i instynkt

Prowadzenie: Maria Stokłosa

14.30-16.00

Choreografia i instynkt opiera się na dwóch równoległych zainteresowaniach Marii Stokłosy. Pierwszym z nich jest zainteresowanie percepcją i nauką dotyczącą poszerzania uwagi – umiejętnością zauważenia – poprzez wzrok, słuch, doświadczenie kinetycznie ruchu, a także uwagi na wewnętrzny przepływ uczuć i myśli. Tańcząc i występując, korzystamy z nich i możemy pogłębiać jakość i ilość branych przez nas pod uwagę elementów. Drugim zainteresowaniem jest postrzeganie ciała jako źródła samo poznania, wsparte na metodach zaczerpniętych z terapii tańcem i ruchem oraz praktyk szamańskich. Jest to propozycja postrzegania ciała nie tylko jako znaku czy kulturowej konstrukcji, ale także jako mediatora między tym, co zrozumiałe i nazwane, a tym co nieznane – indywidualną lub kolektywną podświadomością. W pracy Stokłosy improwizacja taneczna służy jako narzędzie gry między tym, co wewnętrzne i tym co, zewnętrzne. Podczas warsztatów, będę dzielić się praktykami, które proponują taniec jako potencjalną formę dostępu do różnych tożsamości i wartości. Są także okazją do tego aby przyjrzeć się temu, co umieszczamy w centrum, a co na marginesie sztuki, którą tworzymy.

Więcej o spektaklach i warsztatach:

http://centrumsztukitanca.org,

http://facebook.com/cstwarszawa

***

Od września do grudnia 2016 w Mazowieckim Instytucie Kultury gości Centrum Sztuki Tańca z programem EKSPRESJE. W ramach tego projektu odbywają się spektakle, warsztaty, wystawy i debaty poświęcone tańcowi.  EKSPRESJE to regularna prezentacja i promocja warszawskich artystów związanych z tańcem – profesjonalnych  i rozpoznawalnych już twórców z dorobkiem oraz tancerzy i choreografów rozpoczynających karierę.

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to projekt pilotażowy, mający na celu budowanie stałego miejsca związanego z tańcem współczesnym i sztukami pokrewnymi. Ogólna wizja projektu została wypracowana przez Komisję Dialogu Społecznego ds. Tańca, a oferentami zostały trzy wytypowane organizacje reprezentujące środowisko, które odpowiadać będą za realizację powierzonego zadania: Fundacja ART_committed, Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA”.

Partnerem projektu jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Organizatorem EKSPRESJI jest Centrum Sztuki Tańca w Warszawie skupiające organizacje taneczne NGO.

Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Centrum Sztuki Tańca logo (miniaturka)MIK logo (miniaturka)Zakochaj się w Warszawie - logo finansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close