Chorzów: „Jezioro łabędzie” – reż. i chor. Tobiasz Sebastian Berg

Zdjęcie: Chorzów: „Jezioro łabędzie” – reż. i chor. Tobiasz Sebastian Berg

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

JAZDAA POLSKA! Fundacja Na Rzecz Młodych Twórców oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Chorzowie zapraszają na spektakl teatr tańca Jezioro łabędzie. Przedstawienie powstaje w oparciu o słynny balet, a jego w wykonawcami będą osoby niewidzące i o alternatywnej motoryce.

Balet z pewnością traktujemy jako sztukę mistrzowską – przeznaczoną dla tancerzy o niemal nadludzkiej kondycji którzy całe życie poświecili aby badać tajniki ciała i muzyki. Jest to dziedzina sztuki będąca pochwałą dla piękna człowieka. Co jednak gdy na naszej drodze staje człowiek o ciele odmiennym od naszego – kaleki, chory, brzydki, czy (okrutne słowo) dysfunkcyjny? Czy możemy pozbawić go kontaktu z tą formą twórczości, ale co ważniejsze – jak sami odbierzemy jego zmagania z ruchem?

Znane wszystkim Jezioro łabędzie to balet Piotra Czajkowskiego w choreografii Mariusa Petipy – mówi reżyser spektaklu, Tobiasz Sebastian Berg. – To jeden z najbardziej rozpoznawalnych baletów na świecie. Taniec, którego nigdy nie widzieli i nigdy nie zobaczą podopieczni chorzowskich warsztatów terapii zajęciowych. Niewidomi i niepełnosprawni aktorzy-tancerze naszego spektaklu nigdy nie zatańczą klasycznego materiału, choćby nawet chcieli, bo nie pozwala im na to ich ciało, brak wzroku i niepełnosprawność. Przez kilka miesięcy pracowali nad indywidualnym sposobem cielesnej interpretacji ruchu z oryginalnego, baletowego Jeziora łabędziego. Podczas spektaklu zabiorą nas w swój świat uczuć i niedomagań, swojego stosunku do ruchowości i pojęcia pełnosprawności oraz ich podejście w interpretacji estetycznego arcydzieła.

Spektakl będący owocem kilkumiesięcznych warsztatów twórczych prowadzonych przez profesjonalnych tancerzy Fundacji Jazdaa Polska! ma na celu konfrontacje dwóch światów – naszego spojrzenia na piękno, oraz jego odczuwanie przez osoby niewidome. Jak bardzo różnią się od siebie te dwa światy?

reżyseria/choregrafia: Tobiasz Sebastian Berg
dramaturgia: Tomasz Jękot
choreografia /warsztaty / asystenci: Amanda Barnaś, Justyna Masłowska, Ewelina Ściana, Paweł Zaufal
muzyka: Aśka Grochulska , Tomasz Wyszomirski
produkcja: Aleksandra Gajewska, Anna Gamrot, Filip Pawlak Jazdaa Polska! Fundacja na rzecz młodych twórców

Spektakl powstaje dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Urzędu Miasta Chorzów.

ARCHIWUM PREZENTACJI

premiera •

godz. 18:00

Chorzów: Mała Scena Teatru Rozrywki, ul. Konopnickiej 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close