Chorzów / Przestrzenie Sztuki Katowice: „Apollo” chor. Tobiasz Sebastian Berg

Zdjęcie: Chorzów / Przestrzenie Sztuki Katowice: „Apollo” chor. Tobiasz Sebastian Berg

Przestrzenie Sztuki Katowice "Apollo", chor. Tobiasz Sebastian Berg. Plakat: materiały własne organizatora, fot. J. Staszczyk

Przestrzenie Sztuki Katowice zapraszają 1 i 2 grudnia do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie na spektakl Apollo w choreografii Tobiasza Sebastiana Berga. Spektakl jest nawiązaniem dialogu z baletem G. Balanchine’a  Apollo,  i porusza zagadnienia męskości, równości i niepełnosprawności w sztuce. Projekt jest kontynuacją pracy choreografa z tematyką osób społecznie wykluczanych.

Wersja do druku

Udostępnij

Autorski spektakl stworzony został w dialogu z baletem „Apollo” w choreografii George’a Balanchine oraz literaturą, starając się dać odpowiedź na pytanie czy niepełnosprawny mężczyzna postrzegany jest jako silny i męski? Gdzie leżą granice piękna i sprawności wśród mężczyzn poruszających się w sposób alternatywny, na wózkach inwalidzkich? W spektaklu  Apollo zatańczą sportowcy-tancerze poruszający się na wózkach inwalidzkich oraz tancerze używający standardowej motoryki ruchu.

Poza stworzeniem spektaklu, cały proces przygotowawczy miał na celu rozwój artystyczny i włączenie w profesjonalny obieg kultury tańca osób do tej pory wykluczonych, czyli w tym wypadku tancerzy poruszających się na wózkach inwalidzkich. Poprzez pracę z ciałem, współpracę z artystami instytucji kultury oraz rozwój ciała w kierunku tańca uczestnicy zyskali nowe profesjonalne kompetencje. Powstały, w pełni profesjonalny spektakl, stworzony został według wszelkich merytorycznych i etycznych zasad panujących w europejskim środowisku tańca. Projekt traktuje taniec współczesny kompleksowo, spajając jego wartości artystyczne, edukacyjne i społeczne w uniwersalne, wszechogarniające medium poznawania świata.
Założeniem projektu jest inspirować przemiany i tworzenie nowych wartości kulturowych, a tym samym wspierać rozwój profesjonalnego tańca w grupach osób poruszających się w sposób alternatywny oraz ich wciąż niewielką obecność w w aktywnym, profesjonalnym życiu artystycznym i twórczym.
Spektakl i proces jego przygotowania wpisują się w nowe tendencje i potrzeby europejskiej sceny tańca i opery. Odpowiadają na najważniejsze postulaty New Stage Opera wg rekomendacji Fedora i Opera Europa: ekologia, zrównoważony rozwój, równość.

Prezentacje spektaklu odbędą się 1 grudnia o godz. 18.00 oraz 2 grudnia o godz.17.00

Realizatorzy:

Reżyseria, choreografia: Tobiasz Sebastian Berg

Dramaturgia: Ewa Mikuła

Muzyka: Jakub Krzewiński

Obiekty scenograficzne: Barbara Binkowska

Kostiumy: Edyta Jermacz

Reżyseria światła: Klaudia Kasperska

Występują:

Rafał Gajewski

Maciej Kempa

Mateusz Kubas

Łukasz Zgórka

Bilety:
https://bilety.muzeumhutnictwa.pl/

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Chorzów: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ul. Metalowców 4a

godz. 17:00

Chorzów: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, ul. Metalowców 4a

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close