Przestrzenie Sztuki Katowice zapraszają 1 i 2 grudnia do Muzeum Hutnictwa w Chorzowie na spektakl Apollo w choreografii Tobiasza Sebastiana Berga. Spektakl jest nawiązaniem dialogu z baletem G. Balanchine’a Apollo, i porusza zagadnienia męskości, równości i niepełnosprawności w sztuce. Projekt jest kontynuacją pracy choreografa z tematyką osób społecznie wykluczanych.
Autorski spektakl stworzony został w dialogu z baletem „Apollo” w choreografii George’a Balanchine oraz literaturą, starając się dać odpowiedź na pytanie czy niepełnosprawny mężczyzna postrzegany jest jako silny i męski? Gdzie leżą granice piękna i sprawności wśród mężczyzn poruszających się w sposób alternatywny, na wózkach inwalidzkich? W spektaklu Apollo zatańczą sportowcy-tancerze poruszający się na wózkach inwalidzkich oraz tancerze używający standardowej motoryki ruchu.
Poza stworzeniem spektaklu, cały proces przygotowawczy miał na celu rozwój artystyczny i włączenie w profesjonalny obieg kultury tańca osób do tej pory wykluczonych, czyli w tym wypadku tancerzy poruszających się na wózkach inwalidzkich. Poprzez pracę z ciałem, współpracę z artystami instytucji kultury oraz rozwój ciała w kierunku tańca uczestnicy zyskali nowe profesjonalne kompetencje. Powstały, w pełni profesjonalny spektakl, stworzony został według wszelkich merytorycznych i etycznych zasad panujących w europejskim środowisku tańca. Projekt traktuje taniec współczesny kompleksowo, spajając jego wartości artystyczne, edukacyjne i społeczne w uniwersalne, wszechogarniające medium poznawania świata.
Założeniem projektu jest inspirować przemiany i tworzenie nowych wartości kulturowych, a tym samym wspierać rozwój profesjonalnego tańca w grupach osób poruszających się w sposób alternatywny oraz ich wciąż niewielką obecność w w aktywnym, profesjonalnym życiu artystycznym i twórczym.
Spektakl i proces jego przygotowania wpisują się w nowe tendencje i potrzeby europejskiej sceny tańca i opery. Odpowiadają na najważniejsze postulaty New Stage Opera wg rekomendacji Fedora i Opera Europa: ekologia, zrównoważony rozwój, równość.
Prezentacje spektaklu odbędą się 1 grudnia o godz. 18.00 oraz 2 grudnia o godz.17.00
Realizatorzy:
Reżyseria, choreografia: Tobiasz Sebastian Berg
Dramaturgia: Ewa Mikuła
Muzyka: Jakub Krzewiński
Obiekty scenograficzne: Barbara Binkowska
Kostiumy: Edyta Jermacz
Reżyseria światła: Klaudia Kasperska
Występują:
Rafał Gajewski
Maciej Kempa
Mateusz Kubas
Łukasz Zgórka
Bilety:
https://bilety.muzeumhutnictwa.pl/
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.