Chorzów/Teatr Rozrywki: Maciej Cierzniak „Osobowość zaburzona”

Zdjęcie: Chorzów/Teatr Rozrywki: Maciej Cierzniak „Osobowość zaburzona”

Efekt halo. Fot. Maciej Zakrzewski

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr Rozrywki zaprasza na Osobowość zaburzona – autorski spektakl tanerza teatru – Macieja Cirzniaka. Do udziału w spektaklu choreograf zaprosił czterech tancerzy, przed którymi postawił trudne zadania, nie tylko taneczne, ale i aktorskie. Osobowość zaburzona ma na celu pokazanie rzeczywistości w jakiej żyją ludzie o zaburzonych emocjach, myśleniu, zachowaniu i ich próbach adaptacji do świata „normalnych”. To także próba pokazania pragnienia posiadania relacji interpersonalnych, tworzenia choćby małej społeczności, w której możliwe jest komfortowe funkcjonowanie. Osobowość zaburzona to spektakl opowiedziany za pomocą ruchu i słowa, w którym publiczność porzuca rolę zdystansowanego widza stając się mimowolnym uczestnikiem wydarzeń mających miejsce w szpitalu psychiatrycznym. Ukazywane przez taniec i tekst wzorce zachowań pozwalają widzom na przyjrzenie się trochę innemu światu, o którego istnieniu na co dzień nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć. Obcowanie z postaciami spektaklu pozwala także na zrozumienie, że potocznie nazywani „wariaci” i „świry” to ludzie o tych samych pragnieniach i potrzebach, którzy manifestują je poprzez jedynie dostępny im wzorzec zachowania.

„Dwa światy, fikcyjny i realny, zlewają się ze sobą w performatywnym akcie działania.(…) Gdzie w tym wszystkim jesteśmy my? No jak to gdzie? Jedno spojrzenie na ścianę i wszystko jasne. W „Sali C” oczywiście. Wrzuceni w świat przedstawiony, pozbawieni jakiejkolwiek alternatywy, podobnie jak postaci na scenie, nagle musimy porzucić bezpieczną pozycję zdystansowanego widza i odnaleźć się w roli podglądacza, mimowolnego uczestnika wydarzeń. Perspektywa dość niekomfortowa, ale za to wrażenia niezapomniane. Z bliska możemy obserwować przypadki beznadziejne i całe spektrum psychopatologicznych zachowań: od maniakalnego powtarzania czynności aż po niekontrolowane napady śmiechu. W tym pozornym chaosie nie ma jednak miejsca na przypadkowość. Każda aktywność jest przemyślana: do określonych zaburzeń osobowości przypisano konkretny rodzaj ruchu. Bardzo zindywidualizowany, plastyczny. I tak  na podstawie jednego gestu, niewypowiedzianego słowa, zbłąkanego spojrzenia rekonstruujemy historie tancerzy-pacjentów, docierając do źródeł ich obłędu.” (Magdalena Tarnowska, teatralny.pl)

Więcej o Macieju Cierzniaku

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 17:00

Chorzów: Mała Scena, Teatr Rozrywki, ul. M. Konopnickiej 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close