Chorzów/XXI Festiwal A PART: Teatro del Lemming (Włochy) „Inferno”

Zdjęcie: Chorzów/XXI Festiwal A PART: Teatro del Lemming (Włochy) „Inferno”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part Teatro del Lemming z Włoch zaprasza na spektakl Inferno. Inferno jest pierwszą częścią projektu o nazwie Nekyia (co w języku greckim oznacza „podróż morską w nocy” lub „zejście do piekła”). Spektakl jest malowniczą transkrypcją pierwszej części Boskiej Komedii Dantego. Z jednej strony przedstawienie odwołuje się wprost do podróży z Wergiliuszem w głąb piekieł, z drugiej strony prowadzi widzów do ich własnych podziemi, do ciemnych zakątków ludzkiego wnętrza, świata podświadomości i skrywanych marzeń. Inferno jest też refleksją na temat mroków współczesnego świata. Postawieni wobec okropności świata i samych siebie, widzowie pozostają w stanie cichej bezsilności. Inferno Teatro del Lemming ma z założenia stanowić bezkompromisowe odbicie kondycji ludzkiej. I niczym okrutne lustro prowadzić widza do odkrywczego i uzdrawiającego wstrząsu.

Reżyseria i muzyka: Massimo Munaro

Występują: Fiorella Tommasini, Chiara Elisa Rossini, Diana Ferrantini, Mario Previato, Alessio Papa

Premiera: 2006

Eksperymentalny kolektyw Teatro del Lemming został utworzony w Rovigo w 1987 roku. Już po trzech latach działalności, w 1990 roku grupa otrzymała włoska Nagrodę Totola za najlepszą reżyserię za spektakl La città chipsa, zaś w 1996 roku prestiżową nagrodę Giuseppe Bartolucciego. Od początku działalności Teatro del Lemming skupia się na badaniu siły emocjonalnej teatru w relacji z widzem i wobec widza. Pod koniec lat 90. teatr rozpoczął realizację cyklu Tetralogia na mity i widza, złożonego z tragedii Edipo – seans dla jednego widza (1997), tragedii Dioniso – teatr (1998), Amore Epsiche – bajka dla dwóch widzów (1999), Odisseo – podróż teatralna (2001) oraz – jako echa tego projektu – zrealizował: Colono – rytuał tylko dla jednego widza (2001) oraz L’Odissea dei Bambini – podróż teatralna dla 20 dzieci w każdym wieku (2003). Prace te poprowadziły grupę ku nowemu i ekscytującemu doświadczeniu bezpośredniego, zmysłowego i dramaturgicznego zaangażowania widzów w spektakl. Ten radykalny, fizyczny związek między aktorami i widzami, zwrócenie szczególnej uwagi na sensoryczne oddziaływanie teatru oraz nietypowe wykorzystanie przestrzeni w wielu projektach stanowi do dziś o wyjątkowości Teatro del Leming na tle innych włoskich zespołów teatralnych. W 2006 roku Teatro del Leming zakończył czteroletnią pracę nad spektaklem Inferno, pierwszą częścią projektu Nekyia na podstawie Boskiej Komedii Dantego. W 2009 roku zrealizował Antygonę, zaś od 2010 roku przygotowuje spektakle na podstawie dramatów Szekspira (dotychczas Hamlet i Romeo i Julia). Hamlet w interpretacji Teatro del Lemming był prezentowanym m. in. na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2012 roku. Przedstawienie Inferno będzie pokazywane w Polsce po raz pierwszy.

Więcej na: www.teatrodellemming.it.

Premiera polska.
Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie Teatru Rozrywki.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach: http://www.apart.art.pl/21fest.htm

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Festiwal zrealizowano z wykorzystaniem środków finansowych z budżetu samorządu Województwa Śląskiego.

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka)   Logo Województwo Śląskie (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Chorzów: Teatr Rozrywki, ul. Marii Konopnickiej 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close