Częstochowa/Festiwal „Pamięć miasta”: Spacer performatywny i performans „site-specific” w przestrzeni miejskiej

Zdjęcie: Częstochowa/Festiwal „Pamięć miasta”: Spacer performatywny i performans „site-specific” w przestrzeni miejskiej

Festiwal „Pamięć miasta”

W ramach festiwalu tańca współczesnego Pamięć miasta odbędzie się spacer performatywny i performans site-specific z udziałem seniorów z częstochowskiego Uniwersytetu III Wieku, młodzieży ze Społecznej Szkoły Baletowej i Społecznego Ogniska Baletowego oraz tancerzy z Częstochowskiego Teatru Tańcu.

Wersja do druku

Udostępnij

Spacer performatywny i performans site-specific w przestrzeni miejskiej to projekt artystyczny odnoszący się do antropologii miasta i przedwojennej wielokulturowej historii Częstochowy. Przed wojną mieszkało tu ponad 40 tysięcy Żydów-częstochowian. Tworzyli bardzo silną społeczność, intensywnie uczestniczyli w życiu miasta, wpływając na rozwój kulturalny, ekonomiczny i handlowy.

Celem projektu jest upamiętnienie dawnych mieszkańców miasta i odniesienie się do antropologii miasta i jego pamięci: Co miasto i jego mieszkańcy pamiętają dziś, kiedy w przestrzeni miasta nie zostały wyraźne symbole (budynki, instytucje)? Co zatem zostało w tkance miasta i pamięci mieszkańców, co przypomina o przeszłej wielokulturowej historii miasta, a w niej o obecności Żydów? Projekt to próba symbolicznego zrekonstruowania obrazu przedwojennej Częstochowy i zobaczenia miasta jako palimpsestu.

W czasie projektu zorganizowany będzie spacer performatywny po części Starego Miasta, w której przede wszystkim mieszkali Żydzi. Uczestnicy spotkają się przy Muzeum Żydów Częstochowian, przejdą wspólnie ulicami Strażacką, Garncarską, Graniczną, Nadrzeczną, Mirowską, Placu Bohaterów Getta, dalej Warszawskiej, Wilsona i Garibaldiego, akcentując cztery przestrzenie: Plac Willenberga, Stary Rynek, Plac Bohaterów Getta oraz plac przy obecnej filharmonii, w której konstrukcji skrywa się nowa synagoga. W ten sposób organizatorzy pragną przypomnieć miejsca powiązane z historią Żydów i chcą, by pamięć o nich była żywa, by stanowiła jedną z ważnych narracji o mieście.

W spacerze biorą udział tancerze i tancerki z Krakowa, Łodzi, Warszawy, Tarnowskich Gór, Zielonej Góry, uczennice ze Społecznej Szkoły Baletowej Urszuli Brylewskiej w Częstochowie oraz uczestniczki i uczestnicy ze Stowarzyszenia Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Artystom i widzom będzie towarzyszył przewodnik z Muzeum Żydów Częstochowian, który poprzez swoją opowieść przybliży pamięć i historię rekonstruowanych miejsc.

Taniec / improwizacja / tradycyjne tańce żydowskie mają posłużyć za uniwersalny język łączący różne grupy, kultury, nacje w jednym miejscu. Organizatorzy pragną stworzyć widowisko przyciągające uwagę, ale i refleksję zgromadzonych widzów, jak i przypadkowych mieszkańców poruszających się po mieście.

Opieka artystyczna: Iwona Olszowska, Ilona Gumowska, Marta Pietruszka, Marek Zadłużny, Paweł Szamburski
Miejsce spotkania: Muzeum Żydów Częstochowian
Trasa: Katedralna, Strażacka, Garncarska, Graniczna, Stary Rynek, Senatorska, Plac Bohaterów Getta, Warszawska, Garibaldiego, Filharmonia.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

Częstochowa: Muzeum Żydów Częstochowian

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close