Dancing Poznań 2015/XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Battery Dance Company „Between Heaven and Earth” i Polski Teatr Tańca „Tysiąc kolorów”

Zdjęcie: Dancing Poznań 2015/XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Battery Dance Company „Between Heaven and Earth” i Polski Teatr Tańca „Tysiąc kolorów”

Tysiąc kolorów. Fot. Mirka Maruszak

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Dancing Poznań 2015 zostaną pokazane dwa spektakle jednego wieczoru:  Between Heaven and Earth Battery Dance Company (chor. Mira Cook, Sean Scantlebury, Jonathan Hollander) i Tysiąc kolorów Polskiego Teatru Tańca (chor. Takako Matsuda).

Between Heaven and Earth / Między Niebem a Ziemią

Program wieczoru (łącznie ok. 35 min):

Something Easy

Something Easy, z muzyką nowojorskiego kompozytora J.C. Kinga, demaskuje ludzką tendencję do uciekania od problemów oraz przygląda się przeciwnym biegunom emocji w relacjach międzyludzkich: przyciąganiu i odpychaniu. Czy czasem bywają jednym i tym samym? Pewna kobieta jest przekonana, że jej kochanek zamierza ją opuścić, dlatego też próbuje odejść od niego pierwsza.

Choreografia: Mira Cook

Muzyka: J.C. King

Wykonanie: Mira Cook i Sean Scantlebury

Solo

Twórca muzyki elektronicznej – Tim „Love” Lee wprowadza nachodzące na siebie, stopniowo zmieniające się rytmy, które stale pulsują i przeobrażają się. Taniec Miry Cook bada, jak osiągnąć organiczne brzmienie syntetycznych dźwięków i z drugiej strony – jak organiczne ludzkie ciało może sprawiać wrażenie syntetycznego. Choreografka i kompozytor stawiają de facto to samo pytanie – w jaki sposób te organiczne i syntetyczne elementy nachodzą na siebie, przenikają się i jakim sposobem my, ludzie, jesteśmy drastycznie przemieniani, nawet tego nie zauważywszy.

Choreografia i wykonanie: Mira Cook

Muzyka: Tim „Love” Lee

Between Heaven and Earth

Wiele lat temu zespół Battery Dance został zaproszony do Krakowa, aby zatańczyć podczas Europejskiej Konferencji na Rzecz Tolerancji. Wtedy  zawiązała się współpraca pomiędzy Jonathanem Hollanderem, dyrektorem artystycznym Battery Dance oraz Jarkiem Besterem, założycielem i skrzypkiem zespołu funkcjonującego wówczas pod nazwą Cracow Klezmer Band. Hollander stworzył choreografię do ich muzyki dla Seana Scantlebury, planując  wystawienia jej w Polsce wraz z Cracow Klezmer Band. Dla Seana był to debiut w Polsce i, jak się czas pokazał, pierwszy z sześćdziesięciu zagranicznych występów z Cracow Klezmer Band.

Choreografia: Jonathan Hollander
Muzyka: Cracow Klezmer Band
Wykonanie: Sean Scantlebury

Chimera

Marzenia to łańcuch obrazów, idei, emocji i wrażeń, występujących zwykle poza kontrolą naszego umysłu, podczas pewnych etapów snu. Marzenia są postrzegane w związku  z podświadomością. Bywają normalne i zwykłe, zdarzają się też   surrealistyczne i dziwaczne. Tancerze grają w stanie zrelaksowanego przebudzenia, w czasie, w którym umysł odpływa do innego świata, gdzie zdarzenia mogą być prawdziwe lub wyimaginowane.

Choreografia: Sean Scantlebury
Wykonanie: Sean Scantlebury, Mira Cook

Battery Dance Company pełni bardzo ważną funkcję w życiu kulturalnym Nowego Jorku. BDC jest jednym z najważniejszych w Ameryce ambasadorów kultury; reprezentuje USA na międzynarodowych festiwalach, konferencjach i sympozjach (spośród których wiele było zainicjowanych przez zespół) oraz przyciąga do USA wyjątkowych tancerzy z różnych części świata. Zespół wystawiał spektakle w ponad 60-ciu krajach z pięciu kontynentów, dzięki czemu zapewnił sławę swoim światowej klasy tancerzom oraz innowacyjnym spektaklom. Otrzymał liczne nagrody oraz wyrazy uznawania od publiczności i prywatnych instytucji. BDC jest stale obecny  w rodzimych oraz zagranicznych mediach, między innymi w „New York Times”, „Wall Street Journal” oraz w „Huffington Post”. Zespół Battery Dance organizuje The Downtown Dance Festival, nowojorski otwarty festiwal tańca o najdłuższej historii, który nadaje kierunek głównemu nurtowi tańca i wyłania zespoły nie tylko z Nowego Jorku, ale także z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. BDC prowadzi lekcje pokazowe oraz programy edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym; prezentuje swój repertuar w kraju i za granicą, pozwalając amerykańskiemu tańcowi współczesnemu zaistnieć po raz pierwszy w wielu zakątkach świata. W swoich pracowniach na Dolnym Manhattanie Battery Dance stworzył artystyczny raj dla ponad czterystu zespołów tańca oraz grup społecznych, którym na korzystnych warunkach udostępnia swoje sale prób.

Tysiąc kolorów

Przedstawienie Tysiąc kolorów dotyka istoty przemijania, której w codzienności nie dostrzegamy. A przecież rzeczywistość zmienia się co chwilę. Każdy ma swój kolor. Te kolory ulegają przemianie  radosnej  lub smutnej, wraz z naszym życiem. Z każdą chwilą przemijamy. Wspomnienia są zawsze czasem przeszłym.

Trailer

choreografia: Takako Matsuda
muzyka: Fryderyk Chopin (Mazurek a-moll op. 7 nr 2, Mazurek C-dur  op. 33 nr 3, Mazurek C-dur op. 24 nr 2, Walc E Flat op. 18 nr 1, Preludium cis-moll op. 28 nr 10, Preludium e-moll op. 28 nr 4, Preludium c-moll op. 28 nr 20)
kostiumy: Takako Matsuda , Adriana Cygankiewicz
premiera: 06.12.2009 w Poznaniu
taniec i współkreacja: Agata Ambrozińska–Rachuta, Adriana Cygankiewicz, Takako Matsuda, Mikołaj Dolata, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz

obsada z 7 lutego 2015, MP2 w Poznaniu: Karina Adamczak–Kasprzak, Agata Ambrozińska–Rachuta, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Kornelia Lech, Paweł Malicki, Barłomiej Raźnikiewicz

Program festiwalu

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 21:00

Poznań: Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1 / róg ul. Za Cytadelą.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close