Dancing Poznań 2015/XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Tchekpo Dance Company „Mmiri, Mizu, Water”

Zdjęcie: Dancing Poznań 2015/XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Tchekpo Dance Company „Mmiri, Mizu, Water”

Fot. Aba Page

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca/ Dancing Poznań 2015 Tchekpo Dance Company z Niemiec pokaże spektakl Mmiri, Mizu, Water. W przedstawieniu choreografa Tchekpo Dan Agbetou występuje trzech tancerzy z różnych kontynentów: Afryki, Azji i Europy, wyrażając ich specyficzny stosunek do wody. Po raz pierwszy został zaprezentowany na scenie w  listopadzie 2014 roku w ramach Biennale Passages 14 w DansArt THEATRE Bielefeld.

Woda stanowi fundament życia oraz podstawowe prawo człowieka i dobro publiczne, jest jednak także najsilniejszym elementem wpływającym na nasz klimat i związane z nim zjawiska pogodowe, ukazując przez to często swoje ciemne strony. Nigeryjski tancerz z Afryki zna problem niedoboru wody. Japońska tancerka z Azji doświadczyła zagrożenia ze strony wody, która otacza jej wyspę. Pochodzący z Brazylii Niemiec traktuje wodę jako coś oczywistego i pewnego.

Choreografia: Tchekpo Dan Agbetou

 

Tchekpo Dance Company została założona w roku 1991 w Angers (Francja) przez Tchekpo Dan Agbetou, artystę pochodzacego z Zachodniej Afryki, który kształcił się we Francji i tam założył swój zespół. W roku 1995 przyjechał do Niemiec, gdzie kontynuuje pracę z Tchekpo Dance Company. Zespół  jest częścią globalnego projektu tanecznego DansArt Tanznetworks, który określa się jako międzynarodowy uniwersytet tańca. Teatr, który zbliża ludzi w tańcu, pozwala im się rozwijać i wzbogaca ich, umożliwiając poza tym kontakt z innymi dyscyplinami sztuki. Tchekpo Dance Company oferuje przestrzeń dla konfrontacji poglądów i spotkań choreografów, tancerzy i artystów reprezentujących różne dziedziny artystyczne. Dyrektorem artystycznym jest Tchekpo Dan Agbetou (czasami we współpracy z innymi), a kompozytorzy zespołu zmieniają się. Każde dzieło powstaje w wyniku spotkania z artystami, którzy pragną przekazać swoją wizję i doświadczenie taneczne. Jako projekt międzynarodowy, Tchekpo Dance Company współpracuje  gościnnie z artystami z całego świata.

TCHEKPO DAN AGBETOU

Jest tancerzem, choreografem i pedagogiem tańca, założycielem i dyrektorem DansArt Tanznetworks oraz DansArt Theater, choreografem i dyrektorem artystycznym Tchekpo Dance Company, dyrektorem artystycznym Festiwalu Tańca w Bielefeld. Naukę tańca tradycyjnego rozpoczął w Beninie w Zachodniej Afryce, następnie kształcił się  w Paryżu, gdzie studiował Modern Jazz i Jazz oraz w Nowym Jorku w Alvin Ailey Dance Theater i na Broadwayu. Opracował swój własny styl w technice Modern Jazz i współczesnym tańcu afrykańskim. Wykłada na wielu międzynarodowych akademiach i warsztatach. W 1991 roku założył we Francji Tchekpo Dance Company, a w 1995 przyjechał do Niemiec, gdzie otworzył w Bielefeld Centrum Tańca i Kreatywności DAN’S ART, kontynuując pracę ze swoim zespołem. Jego produkcje odnoszą sukcesy nie tylko w Europie, lecz także w Azji, Afryce i w USA.

 

Pokaz Tchekpo Dance Company otrzymał Finansowe wsparcie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

Program festiwalu

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 21:00

Poznań: Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1 / róg ul. Za Cytadelą.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close