Dancing Poznań/IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Isum Dance Company (Korea Południowa)„Gourd (Tykwa)”

Zdjęcie: Dancing Poznań/IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Isum Dance Company (Korea Południowa)„Gourd (Tykwa)”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Pak Baragi Chum (Tykwa) wywodzi się z Heung Bu Ga, jednego z najsłynniejszych arcydzieł koreańskiej Pansori, gatunku tradycyjnej koreańskiej muzyki wokalno-perkusyjnej. Termin Pansori pochodzi od słowa Pan, oznaczającego miejsce, w którym gromadzą się ludzie oraz Sori (dźwięk). Oś fabularną spektaklu buduje opowieść o godności i życiu opartym na dychotomii dobra i zła. Uwagę zwraca zastosowanie tradycyjnego klucza kompozycyjnego,  odpowiadającego schematowi A-B-A-C-A, jak w Rondzie. Przez to w opowieści  powracają poszczególne sceny, takie jak cięcie tykwy. Fabuła spektaklu obraca się pomiędzy prawdziwym życiem Hueng Bu, a jego imaginacją… 

 

A(Tykwa) – B(wspomnienia) – A(Tykwa) – C(Wyobraźnia) – A(Tykwa)

 

Choreografia i reżyseria: Hae Kyung Lee
Muzyka: Myung Whun Choi
Scenografia i aranżacja przestrzeni: Jaehwan Lee
Kostiumy: Chun Hong Min
Premiera: 2010
Czas trwania: 60 min.
Tańczą: Dong Hun Kim, Myung Hun Jung, Eun Suk Yu, Hae Jung Jung, Bo Yeon Kim, Hyo Sil Lee, Se Ra Park, Kwan Zi Kim, Won Kuk Shin, Da Jeong Lee, An Na Ko 

 

Spektakl nagrodzony: 
“Great Performance Series” – Hanguk Performing Arts Center
“Jury’s Choice Special Artist Prize” – Korea Arts Critics Council

Lee Hae Kyung i ISUM Dance Company (ISUM) istnieje od 2004 roku. Zespół został powołany w 2004 roku przez jedną z najwybitniejszych koreańskich artystek sztuki tańca Lee Hae Kyung,  wyróżnioną m.in. w 2010 roku przez Korea Arts Critics Council nagrodą „Special Artist Prize”. W swojej działalności programowej ISUM skupia się na „tworzeniu tańca współczesnego z tożsamością”. Ich celem jest poszukiwanie harmonii i równowagi  między humorystycznymi elementami koreańskiego tańca tradycyjnego, a tańcem współczesnym. Ten unikalny styl ISUM przyciąga nie tylko Koreańczyków ale także publiczność całego świata. ISUM wspierane jest przez wiele państwowych instytucji, m.in. Arts Council Korea, Seoul Foundation for Arts and Culture.
Zespół ISUM został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. dla najlepszego choreografa podczas 11. Dance Festival for the Critics’ Choice of Young Artists, dla najlepszej grupy na Seoul Dance Festival oraz Grand Prize na 32. Seoul Dance Festival.

Lee Hye Kyung
 jest tancerką i choreografem, laureatką licznych, prestiżowych nagród od Special Korea Prize przyznawanej przez  Korea Arts Critics Council  po Grand Prize  32. Seoul Dance Festival. Została także nominowana do Korea Dancing Award i wyróżniona przez krytyków tytułem najlepszej tancerki w ramach “Inviting young dancers performance that the critics invited”. Jej działalność artystyczną cechuje odwaga łączenia tradycyjnego tańca koreańskiego z technikami współczesnymi i synergiczny stosunek do relacji przeszłości i nowoczesności w sztuce. Od 2004 roku kieruje założonym przez siebie Lee Hae Kyung i ISUM Dance Company (ISUM). Wielokrotnie współpracowała z Seoul Foundation Art and Culture.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Hala nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich (ul. Głogowska 10), Poznań

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close