Dancing Poznań/IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Maria Kong Dancers Company (Izrael) „Kong’s Night (wieczór w III częściach, składających się na pełnię doznania)”

Zdjęcie: Dancing Poznań/IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Maria Kong Dancers Company (Izrael) „Kong’s Night (wieczór w III częściach, składających się na  pełnię doznania)”

Fot. Paula Mozdrzewska.

Wersja do druku

Udostępnij

Artyści z Maria Kong Dancers Company opatrują swój wieczór tekstowymi dopełnieniami: wieczór w III częściach, składających się na pełnię doznania i 3 twórców w 1 klatce, które tworząc swoiste podtytuły, prowadzą do autoironicznego i przewrotnego pytania: „Kto ich wypuścił?”. Kong’s Night to spektakl gęsty od tropów interpretacyjnych: Hot Dogs inspirowany jest szkicami Charlesa Le Bruna, ecilA – Alicją w krainie czarów Carola, Małym księciem Saint-Exupery’ego i Nowym wspaniałym światem Huxleya, ButterFIsh – solo Artoura Astmana – jego własną pracą malarską pod tym samym tytułem.

 

Krytycy nie szczędzą Kong’s Night zachwytów: „to  ekscytujący, zapierający dech w piersiach spektakl”. (Nava Hartzberg, „Gibor Tarbut”)

Zespół Maria Kong Dancers Company  powstał w 2008 roku w Tel Avivie. Utworzyli go tancerze i choreografowie: Anderson Braz, Talia Landa, Leo Lerus i Yaara Moses, wywodzący się Batsheva Dance Company. W  kolejnych sezonach do grupy dołączyli Artour Astman i Caroline Boussard.

Debiutancki spektakl Maria Kong Dancers Company Fling, zaprezentowany we wrześniu 2009 wywołał prawdziwy entuzjazm krytyki, zespół obwołano wschodzącą gwiazdą izraelskiego tańca. Z podobnym przyjęciem spotkały się ich kolejne prace: Miss Brazil, która po premierze w Jerozolimie, w październiku 2010, została zaproszona na prestiżowy Tel Aviv Dance Festival oraz Kong’s Night, którego premierowy pokaz odbył się w słynnym Centrum Suzanne Dellal. W ostatnim czasie spektakle Maria Kong Dancers Company oklaskiwała publiczność w Niemczech, Polsce, Rosji i Japonii.

Pochodzący z Gwadelupy Leo Lerus jest jednym z założycieli Maria Kong Dancers Company. Studiował w paryskim konserwatorium tańca. Podobnie jak większość zespołu swoją osobowość artystyczną kształtował  w Batsheva Dance Company. Pracował także w Random Dance Company, norweskiej Carte Blanche Dance Company, niemieckim Tim Feldman i szwedzkim Skanes Dansteater .

Anderson Braz urodził się w Brazylii, jest jednym z inicjatorów powstania Maria Kong Dancers Company. Przez wiele lat był związany z Batsheva Dance Company, wcześniej tańczył w Balé da Cidade de São Paulo, Balé do Teatro Castro Alves, Ballet de Londrina (Brazylia).

Artour Astman pochodzi z Rosji, ale od wielu lat mieszka na stałe w Izraelu. Studiował w Rubin Jerusalem High School Academy of Music & Dance. Tańczył w Kibbutz Dance Company, Inbal Pinto Dance Company, Artlana Couple. W 2009 roku dołączył do Maria Kong Dancers Company.

 

cz.I Hot Dogs
chor. Leo Lerus
cz.II ecilA
chor. Anderson Braz
cz.III ButterFish
chor. Artour Astman

Tańczą: Talia Landa, Anderson Braz, Artour Astman, Caroline Boussard, Lucianne Castro Fontanella
Kompozycja muzyczna i aranżacja: Tal Ben-Ari
Kostiumy: Miki Avni
Wizualizacje video: Ori Ben Shabat
Światło: Shachar Werchson
Scenografia: Yossi Taieb
Dźwięk: Idan Shimoni
Premiera: 2011
Czas trwania: 50 min. 

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Hala nr 2 Międzynarodowych Targów Poznańskich (ul. Głogowska 10)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close