Dancing Poznań/IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Spitfire Company (Czechy) „The Untouchables”

Zdjęcie: Dancing Poznań/IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Spitfire Company (Czechy) „The Untouchables”

Fot. z materiałów organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

„Jakie to dziwne, czuć, jak wysnuta z nas nić przeciąga swe delikatne włókno przez mgliste przestrzenie dzielącego nas świata.”

Virginia Woolf Fale, tłum. Lech Czyżewski

Opatrując swój spektakl mottem z Fal Virginii Woolf, artyści Spitfire Company wskazują motyw podróży do podświadomości trojga bohaterów, jako zasadniczy trop interpretacyjny. Metafora fali, przepływu tekstu, tańca, działania aktorskiego, animacji i rytmu tanga to podkłady świata, który buduje się na scenie.

Spifire Company serdecznie dziękuje za pomoc: Matějowi Matějce z Instytutu Grotowskiego, Petrowi Štulířowi, Tomášowi Legierskiemu, Martinowi Mařákow i Evie Chudemelovej.

Projekt ten został zrealizowany we współpracy z Roxy/NoD Experimental Venue.

Projekt powstał przy wsparciu Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej oraz Miasta Pragi.

Spitfire Company jest artystyczną platformą fizycznego i wizualnego teatru tańca. Zespół oceniany jest jako jeden z najbardziej postępowych teatrów autorskich w Czechach. Artyści Spitfire Company są stałymi gośćmi wielu prestiżowych festiwali, wśród nich L1 Contemporary Festival na Węgrzech, Fringe Festival w Amsterdamie, Katzen Centre w Waszyngtonie. Doceniło ich także jury polskiego Międzynawowego Festiwalu Zdarzenia, przyznając im Grand Prix oraz TeatroromaFest. Zespół kładzie nacisk na działania fizyczne na scenie i uwypukla egzystencjalny wymiar postaci podczas eksperymentowania z nowymi formami teatralnymi. W swoich realizacjach  łączy różne gatunki i poszukuje nowych bodźców wizualnych. W ramach  stowarzyszenia  Bezhlavi członkowie Spitfire Company są organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Zero Point oraz projektu edukacyjnego Performing Arts for the Future.

Jiří Pokorný urodził się w czeskiej Pradze, w 1981 r. Majac 8 lat rozpoczął naukę tańca w szkole baletowej przy Operze Narodowej w Pradze, po czym kontynuował ją w Praskim Narodowym Konserwatorium Tańca. Po ukończeniu studiów  przez 3 lata  tańczył w zespole Laterna Magika Praga. W roku 2003  został przyjęty  do Nederlands Dans Teater 2 w Hadze, a następnie do Nederlands Dans Teater 1. Pracował z wieloma wybitnymi choreografami, m.in. Jirim Kylianem, Paulem Lightfootem, Sol Leonem, Matsem Ekiem, Ohadem Naharinem, Crystal Pite. Jednocześnie  rozpoczął działalność choreograficzną, przygotowując m.in.  swoje autorskie produkcje na coroczne warsztaty choreograficzne „Switch – form dancer to choreographer” i podejmując współpracę z teatrem fizycznym „Spitfire Company” w Pradze. Był także pedagogiem tańca  w „Movie in”, edukacyjnym oddziale NDT. Prowadził również warsztaty na Mediterraneo Dance Festival we Włoszech i ArchiTanz w Japonii. W 2010 rozpoczął współpracę z   Kidd Pivot Frankfurt, teatrem tańca Crystal Pite.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44, Poznań)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close