Festiwal „Kalejdoskop” w Białymstoku: Polskie Filmy Tańca z 2011 („InSide”, „Stand By”)

Zdjęcie: Festiwal „Kalejdoskop” w Białymstoku: Polskie Filmy Tańca z 2011 („InSide”, „Stand By”)

Fot. Mariusz Bielecki

Wersja do druku

Udostępnij

Filmy:

InSide

Reżyseria: Anna Zuzanna Błaszczyk

Choreografia: Renata Piotrowska

Taniec: Aleksandra Borys

Zdjęcia: Justyna Calińska

Muzyka:Olena Leonenko

Projekt wsparli już:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski

firma Eco Classic

Ideą i myślą przewodnią filmu jest zderzenie dwóch światów: ruchu ciała tancerki i pracy kamery, czego efektem jest oryginalna opowieść o różnych wymiarach samotności. Czas: 12 minut.

Siła filmu bierze się ze zderzenia dwóch światów: ruchu ciała tancerki i pracy kamery. Efektem jest oryginalna opowieść o różnych wymiarach samotności. W surowym mieszkaniu, bohaterka próbuje poznać różne odcienie, odsłony tego stanu.
W główną postać filmu wcieliła się tancerka Aleksandra Borys, absolwentka Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii oraz Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi. Podczas zdjęć poprowadziła ją choreografka Renata Piotrowska. Jej inspiracją były spektakle Meg Stuart oraz sposób pracy Benoit Lachambre. Zainteresowania łączące tych artystów to tematyka kreowania ruchu od wewnątrz na zewnątrz, obserwowanie zmian w ciele podczas ruchu oraz śnienia ciała.
W odniesieniu do estetyki filmowej dla reżyserki Anny Zuzanny Błaszczyk bodźcem do stworzenia filmu InSide były filmy Pierra Coulibeufa. Współpraca koncepcyjna z operatorką Justyną Calińską dotyczyła obserwacji podobieństw ruchu tancerza i pracy kamery. W tańcu ruch zawiera w sobie aspekt fizyczny i emocjonalny, co odpowiada specyfice obrazu filmowego. Sztuka operatorska zawiera w sobie aspekt techniczny (walory kadrowania, barwy, ruch – bezruch kamery) i umiejętność wyrażania emocji. Według autorek zestawienie ze sobą tych dwóch dziedzin sztuki daje możliwość poszukiwania nowych rodzajów ekspresji filmowej.
Ilustrację muzyczną stworzyła pieśniarka i kompozytorka Olena Leonenko .

„Projekt filmu IN-SIDE jest projektem bardzo obiecującym, łączy bowiem walory treściowe z poszukiwaniem ciekawych, nowatorskich rozwiązań formalnych.”
Prof. Maria Kornatowska

STAND BY

Czas trwania: 52 minuty.
Wystąpili tancerze Lubelskiego Teatru Tańca: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń

Choreografia: Karen Foss
Asystenci choreografa: Daniel Racek, Marianne Kjærsund
Współpraca – tancerze zespołów: Karen Foss Quiet Works, NANOHACH, Lubelskiego Teatru Tańca
Muzyka: Juergen Knudsen
Wizualizacje: Alan Lucien Øyen
Scenariusz i reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
Zdjęcia: Tomasz Michałowski

Operatorzy kamer: Jacek Grzelak, Dariusz Piłat

Dźwięk: Andrzej Jarski
Montaż : Zbigniew Gustaw

Asystent operatora: Ryszard Huszaluk, Paweł Krysa
Współpraca realizacyjna: Anna Kalita, Michał Jaskot, Dorota Kozak, Kaja Kurczuk
Kierownik produkcji: Magdalena Kołodziejczyk
Producent: Maria Mazurek Telewizja Polska 2011

Film porusza problem  bytu tancerza na scenie, ale również bytu człowieka w życiu i w świecie. Inspirację do filmu stanowi spektakl „gracerunners” autorstwa norweskiej choreografki Karen Foss. Wypowiadane na przemian przez  tancerzy w spektaklu zdania: „Jestem zmęczony”, „Jestem gotowy”, przenoszą się również na życie każdego człowieka. Stąd główne elementy występujące w filmie to bieg, nagłe zatrzymania i spowolnienia ukazujące zmaganie się człowieka ze swoimi ograniczeniami, również fizycznymi, zmaganie się tancerza z choreografią, z przestrzenią, z ciałem, ze zmęczeniem.

Film został opowiedziany w kilku sekwencjach, które wzajemnie się ze sobą łączą, montują, niezależnie od choreografii, a nawet od muzyki.

Wiele jest w filmie ruchowej improwizacji, w której ważną rolę gra chropawa i nieprzewidywalna przestrzeń, niezwykle interesująca wizualnie. Tancerze zmagają się z jej oryginalnym urokiem. Sceny ułożone są według abstrakcyjnej dramaturgii, według różnicy napięć i nastrojów, prowadzą do kulminacji i rozładowania.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Fama, Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5, 15-281 Białystok

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close