Festiwal „Kalejdoskop” w Białymstoku: Witold Mrozek – wykład

Zdjęcie: Festiwal „Kalejdoskop” w Białymstoku: Witold Mrozek – wykład

Z materiałów festiwalu "Kalejdoskop"

Wersja do druku

Udostępnij

Witold Mrozek, „Zatańczyć siebie. Od autoekspresji do autobiografii”

„W ukształtowanej przez nowoczesność wizji tańca bardzo ważnym elementem jest autoekspresja. Od legendy W. Niżyńskiego, przez niemiecki taniec wyrazisty i amerykańskie pionierki modern dance – powspółczesne komercyjne show taneczne w telewizji – powraca wątek tańca jako czegoś, co pozwala „wyrazić siebie”, wydobyć ukryte gdzieś w jednostce pokłady uczuć, prawdy czy energii. Z drugiej strony, współczesna praktyka choreograficzna często sięga po ciało jako nośnik zewnętrznych sensów i zdarzeń, odbicie procesów społecznych, historycznych, ekonomicznych – czyniąc przedstawienie taneczne medium politycznej autobiografii. Gdzie leży granica między tymi dwoma sposobami myślenia o tańcu i jednostce? Czy zawsze się one wykluczają? Czy taniec może opowiadać o życiu?”

Witold Mrozek –  krytyk teatralny, publicysta. Studiował w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.  Członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Kurator
programu „Polityki tańca” – wspólnej inicjatywy Instytutu Muzyki i Tańca oraz Instytutu Teatralnego. Publikował m.in. w „Didaskaliach”, „Teatrze”, „Scenie”, „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej”, „Ha!arcie”, „Kinie”. Obecnie przygotowuje książkę o nowych kierunkach w polskim i europejskim tańcu.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close