Festiwal Sfera Ruchu_Toruń 2017: Prezentacje – dzień 2

Zdjęcie: Festiwal Sfera Ruchu_Toruń 2017: Prezentacje – dzień 2

Fot. Sylwia Hanff.

Wersja do druku

Udostępnij

Sfera Ruchu_Toruń to prezentacje spektakli opartych na technice tańca współczesnego, połączonych z warsztatami dla tancerzy. Festiwal skierowany jest do choreografów i tancerzy powyżej 16 roku życia. W festiwalu mogą wziąć udział zespoły taneczne, duety oraz soliści wykorzystujący twórczo technikę tańca współczesnego. W dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 odbędzie się III edycja festiwalu.

Podczas drugiego dnia prezentacji wystąpią: Iwona Olszowska, Natalia Iwaniec; Omar Karabulut; Teatr Tańca Akro; Karolina Kardasz, Dominika Wiak; Joanna Miś-Fudali; Marta Pańka; Pracownia Teatru Tańca.

Naiwny rekreacyjny taniec, choreografia, koncepcja: Iwona Olszowska, Natalia Iwaniec, 40 minut

Inspirowany językiem ruchu GaGa. Gorąca improwizacja. Dla tych, co na wakacjach byli lub będą. Dla tych, co już po wakacjach, dla tych, co planują i o wakacjach marzą. (Premiera: 8 sierpnia 2014, Kraków)

Taniec: Iwona Olszowska, Natalia Iwaniec

Muzyka: Marcin Janus

Terminal B, Omar Karabulut, choreografia Omar Karabulut, 6 minut

Terminal B to miejsce pomiędzy rzeczywistością a wyobraźnią, w którym to, co racjonalne spotyka się z emocjonalnym.

Mogę tu:

– snuć wiele fantazji na temat życia pani po lewej, pani po prawej, czy tego pana po środku, wychodząc od najmniejszego szczegółu czy gestu;

– zwrócić uwagę na to co mi się śni, a śni się dużo: latające mango, intensywny zapach potu, szybka jazda na tandemie i ta drąca się gęś;

– pozwolić sobie na powiedzenie wielu myśli na głos, których i tak nie usłyszę.

Taniec: Omar Karabulut

Muzyka: Else Marie Pade

Ciałokształt, Teatr Tańca Akro, choreografia: Joanna Miś-Fudali, 10 minut

Metamorfozy i transformacje. Ciało musi posiadać kształt. Ale jaki? Ciałokształt – w płynnej tkance rzeczywistości, jest równie dynamiczny i zmienny jak ona sama.

Taniec: Aleksandra Dziwulska, Aleksandra Lichocka, Kinga Ulatowska, Martyna Fudali, Pola Cołbecka, Marta Koralewska, Julia Nowicka, Marta Pańka, Krzysztof Skibicki

Muzyka: Digitonal

 

work in…, Karolina Kardasz, choreografia: Karolina Kardasz, 10 minut

Czy na pozór niespójne działania mogą stworzyć jedność? Brak tu z góry założonej historii i linearności. Czy zawsze wszystko jest przemyślane, czy czasem wygrywa przypadek? work in… to praca zbudowana na przypadkowości – rządzi impuls, pierwsza myśl, pierwsze skojarzenie. To praca nieustannie zmieniająca się. Czy zdajemy sobie sprawę jak często naszym życiem rządzi przypadek? A jednak wszystko zdaje się być spójne.

Taniec: Karolina Kardasz

Muzyka: Kinga Duda (tekst), Steve Reich

Melancholia, Dominika Wiak, choreografia: Jakub Lewandowski, 11 minut

Trudno wnosić cokolwiek trwałego, mając świadomość bezbarwnej otaczającej rzeczywistości i przeświadczenia o konieczności nadejścia jakiejś „lawiny”. Wszystko co przynosi nam los pochodzi z fantazji. Miejsce między obecnością a nieobecnością, pustką i nadmiarem. „Przez chwilę myślałam, że moja nieobecność będzie dłuższa, ale zmieniłam zdanie.”

 

Taniec: Dominka Wiak

Muzyka: Michał Lis

Mijanie, Joanna Miś-Fudali, Marta Pańka, choreografia: Joanna Miś-Fudali, Marta Pańka, 15 minut

Mijanie – o-mijanie, wy-mijanie, prze-mijanie. Przepływanie obok siebie ludzkich ciał, losów, myśli, uczuć. Codziennie mijamy setki ludzi. Jak odnajdujemy się w przestrzeni: ja – sam względem siebie, ja – inny człowiek, ja – układ ciał? Czy mijając ludzi zauważamy ich, czy może nasze twarze są zamknięte i nieobecne?

Taniec: Joanna Miś-Fudali, Marta Pańka

Muzyka: Lamb, Olafu Arnalds

9.81, Pracownia Teatru Tańca, choreografia: Marek Zadłużny, 25 minut

Teoria dysonansu społecznego utworzona przez Leona Festingera zakłada, że wszyscy posiadamy silną potrzebę zgodności myśli i sądów. Jeśli jednak elementy te są ze sobą sprzeczne, organizm reaguje silnym napięciem i dążeniem do natychmiastowej redukcji przykrego stanu emocjonalnego. Jednym ze sposobów radzenia sobie w takiej sytuacji jest przeformułowanie znaczenia wypowiedzianych słów lub przyjętej postawy. Innymi słowy znacznie łatwiej jest się przyznać, nawet samemu przed sobą, że „hejtuje” się daną osobę czy grupę społeczną, niż że się ją nienawidzi. Zjawisko mowy nienawiści ma poważne konsekwencje, często niedostrzegane lub bagatelizowane przez obrońców naiwnie rozumianej wolności słowa. Reakcja na mowę nienawiści wśród mniejszości (etnicznych, seksualnych etc.) przypomina reakcję na każde inne traumatyczne przeżycie i może prowadzić do depresji, wyuczonej bezradności, uzależnień, a nawet do prób samobójczych.

Taniec: Justyna Śmietańska, Agnieszka Jodłowska, Marta Pelińska, Katarzyna Pawlak, Kalina Grupa, Kinga Górska, Natalia Zaleszczak, Dorota Margalska, Martyna Blachowska, Łukasz Szpilski, Marek Zadłużny, Radosław Bajon, Gabriel Zaborniak

Muzyka: Frank Bretschneider, Ø, Sigma, Jónsi and Alex

***

Sfera Ruchu_Toruń to prezentacje spektakli opartych na technice tańca współczesnego z pogranicza teatru oraz performansu, połączonych z warsztatami dla tancerzy. Sfera Ruchu_Toruń to: przestrzeń do prezentacji działających w Polsce i zagranicą twórców zajmujących się tańcem współczesnym; wymiana doświadczeń z zakresu tańca współczesnego, choreografii, kompozycji, improwizacji; integracja środowiska tanecznego.

Więcej:

https://www.facebook.com/SferaRuchuTorun/?fref=ts

http://mdktorun.pl/wydarzenie/sfera-ruchu-torun-2017/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close