Gdańsk/13. Gdański Festiwal Tańca: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka „Mirroring”, Joanna Woźna „My Hopelessness”

Zdjęcie: Gdańsk/13. Gdański Festiwal Tańca: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka „Mirroring”, Joanna Woźna „My Hopelessness”

Joanna Woźna „My Hopelessness”. Fot. Jan Rusek

Na jesienną odsłonę Gdańskiego Festiwalu Tańca złożą się dwa wieczory. W sobotę organizatorzy zapraszają na spotkanie z najnowszymi produkcjami trójmiejskich tancerek: solo My hopelessness Joanny Woźnej oraz spektakl Mirroring, który powstał w ramach rezydencji we współpracy z mentorami Ulriqą Fernqvist i Peterem Svenzonem – założycielami szwedzkiego teatru Art Of Spectra. W niedzielę spektakl Évy Dudy z Węgier, która gościła w Klubie Żak jako opiekunka rezydencji w 2019 roku. Zobaczyć będzie można jej choreografię Mirror, która jest podsumowaniem dziesięciu lat twórczości artystki.

Wersja do druku

Udostępnij

Mirroring
Magdalena Kowala, Anna Zglenicka

Choreografia i wykonanie: Magdalena Kowala, Anna Zglenicka (Hertz Haus)
Współpraca artystyczna: Ulriqa Fernqvist, Peter Svenzon
Muzyka: Wojciech Wilk
Premiera: 20.08.2021, Klub Żak
Czas trwania: 40 min

Mirroring to kolejny duet trójmiejskiego zespołu Hertz Haus, który ma na swoim koncie kilka znaczących produkcji. Wśród nich wyróżniają się Solo na cztery kaski i stracony czas w choreografii Anny Piotrowskiej – jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek polskiej sceny tańca oraz 102,5 – duet nagrodzony na konkursie SzoloDuo w Budapeszcie (1. miejsce i nagroda publiczności), na tegorocznym 3,2,1.. taniec! w Krakowie i MyMove w Tarnowie.

Po premierze Mirroring na Gdańskim Festiwalu Tańca Łukasz Rudziński pisał: „Mirroring” w całości organizuje wielka fizyczna bliskość pomiędzy Magdaleną Kowalą i Anną Zglenicką (wsparciem artystycznym również służyli Ulriqa Fernqvist i Peter Svenzon). (…) Ich ruch często jest lustrzanym odbiciem, którego granica przebiega pomiędzy ich dłońmi. Wiele też jest tu statycznych póz, wyłanianych na kilka sekund ze światła. Najwięcej jednak bliskości. Bardzo precyzyjnie wykonane są sekwencje podnoszeń w przysiadzie – dziewczyny co chwila zamieniają się w roli tej, która trzyma kilkanaście centymetrów nad ziemią tę drugą. Niemal każda z tych cielesnych ewolucji, niezależnie od tego, jak blisko fizycznie dziewczyny nie byłyby ze sobą, prezentowana jest na chłodno – z zimnym, wbitym w przestrzeń wzrokiem. Emocjonalny chłód między tancerkami bardzo mocno kontrastuje z pełnym, fizycznym zbliżeniem ocierającym się o perwersję, gdy jedna prowadzi drugą trzymając rękę na jej kroczu, podczas gdy ona wygięta tyłu opiera się o jej ramiona. Zglenicka i Kowala mają do siebie pełne zaufanie i znakomicie współpracują zarówno w parterze, jak i wtedy, gdy jedna nieoczekiwanie dla widzów wskakuje na drugą. W pierwszej części spektaklu ten ruch jest jednak spokojny i powolny. Zmienia się to w drugiej części, gdy nieoczekiwanie elementem inscenizacyjnym stają się dwumetrowe sztuczne warkocze tancerek.
facebook.com/GdanskiFestiwalTanca – opis albumu zdjęć z 20.08.2021

Anna Zglenicka – absolwentka Teatrologii UG, i Intermediów na gdańskiej ASP. Studiowała Taniec w kulturze fizycznej na AWF w Poznaniu. Zdobywa umiejętności i wiedzę na warsztatach tańca współczesnego w Polsce, Tel Awiwie i Londynie. W 2017 nagrodzona indywidualnym wyróżnieniem dla najlepszej tancerki na festiwalu „Otwórz Oczy” w Słupsku. Oprócz tańca zajmuje się sztukami wizualnymi.

Magdalena Kowala – rozpoczęła swoją drogę taneczną w Poznaniu, w Centrum Kultury Zamek w projektach łączących hip-hop z tańcem współczesnym. Po przeprowadzce do Gdańska brała udział w spektaklach realizowanych przez Sopocki Teatr Tańca oraz Teatr Znak. Interesuje się sceną taneczną Izraela, brała udział w warsztatach techniki ruchu Gaga w Tel Awiwie oraz w Londynie.

My Hopelessness
Joanna Woźna

Choreografia i wykonanie: Joanna Woźna (Hertz Haus)
Premiera: 23.08.2021, Klub Żak
Czas trwania: 7 min

My hopelessness Joanny Woźnej dosłownie z hukiem otworzyło wieczór pokazów. (…) Mocny początek tancerka kontynuowała wyrazistym i bardzo technicznym tańcem oraz śmiałym pomysłem zdzierania z siebie kolejnych warstw ubrania, pisała Natalia Szafrankiewicz po pokazie spektaklu na Solo Dance Contest.

Joanna Woźna, zawodowa programistka, której pasją jest taniec współczesny. W ramach zajęć w olsztyńskiej Pracowni Pryzmat brała udział w spektaklach w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie i na festiwalu Altofest w Neapolu. Obecnie współtworzy trójmiejski kolektyw Hertz Haus. Szczególnie interesuje ją floorwork, animal flow, kontakt improwizacja i praca z ciężarem.

***

Liczba miejsc na widowni zgodna z zobowiązującymi rozporządzeniami sanitarnymi, udział w wydarzeniach w Sali Suwnicowej przy zachowaniu dystansu i w masce.

Bilety (obejmują wszystkie prezentacje danego dnia): 25 zł / 20 zł – Karta Do Kultury* / 15 zł – ulgowe* / 10 zł – Karta Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom,  emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Na spektaklach w Sali Suwnicowej liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w wydarzeniach przy zachowaniu dystansu i w masce. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak www.klubzak.com.pl

Osoby spóźnione na spektakle teatralne nie będą wpuszczane na widownię po rozpoczęciu spektaklu oraz nie otrzymają zwrotu pieniędzy za niewykorzystane bilety. Prosimy o punktualne przybycie.

Warunki uczestnictwa w spektaklach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na wydarzenie należy opłacić i odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dane wydarzenie.

Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na wydarzeniach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane.

W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć profesjonalnym sprzętem w trakcie koncertów, przedstawień, seansów filmowych i zajęć warsztatowych. Klub Żak zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

Magdalena Kowala, Anna Zglenicka „Mirroring”. Fot. Paweł Wyszomirski

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

20.11.2021 Sobota

godz. 19:00

Gdańsk: Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close