Gdańsk/ 14. Gdański Festiwal Tańca – odsłona wrześniowa: Teatr A Part (Polska) „Four More”

Zdjęcie: Gdańsk/ 14. Gdański Festiwal Tańca – odsłona wrześniowa: Teatr A Part (Polska) „Four More”

Teatr A Part „Four more”. Fot. Agnieszka Seidel-Kożuch

Na finał wrześniowej odsłony 14, Gdańskiego Festiwalu Tańca Klub Żak zaprasza na pokaz przedstawienia Four More wykonaniu Teatru A Part z Polski. Na wizualne piękno spektaklu składa się różnorodność nagich ciał i niebagatelna scenografia. To połączenie teatru fizycznego (physical theatre) z teatrem wizualnym, bezsłowny ciąg kompozycji scenicznych na cztery performerki i ich ciała, przestrzeń, dźwięk i światło.

Wersja do druku

Udostępnij

Starożytni uczyli, że każdy całościowy osąd musi być poczwórny. Mówiono o czterech stopniach istnienia: zwykłe (jak kamień), istnienie wraz ze wzrostem (rośliny), istnienie wraz ze wzrostem i czuciem (zwierzęta) oraz istnienie wraz ze wzrostem, czuciem i rozumem (człowiek). Według stoików dusza przeżywa cztery rodzaje wzruszeń: pożądanie, radość, lęk i smutek.[…] W mitologii germańskiej z czterema żywiołami kojarzono, kolejno: Salamandrę z ogniem, Ondynę z wodą, Sylfa z powietrzem i Koboldy z ziemią. Echa mitologii germańskiej i symboliki liczby cztery pobrzmiewają zarówno w twórczości Wagnera, jak i w „Fauście” Goethego.

Za: Michał Szurek, Liczby w kulturze.

Dla kogo: widza zaawansowanego, lubiących odkrywać konotacje i odczytywać symbole, dla pełnoletnich

Teatr A Part to teatr autorski reżysera Marcina Hericha, założony w 2004 roku w Katowicach. To niezależny projekt artystyczny i grupa teatralna, realizująca autorskie przedstawienia sceniczne, działania site-specific oraz widowiska plenerowe. Teatr A Part jest teatrem ciała, ruchu, formy i narracji wizualnej. W obszarze sensów spektakle A Partu sięgają w głąb ludzkich instynktów i tajemnic egzystencji, emocji i imponderabiliów. W 2018 Teatr otrzymał „Złotą Maskę” za całokształt osiągnięć artystycznych. Swoje spektakle prezentował w prawie 30 krajach.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Herich
Występują: Alina Bachara, Katarzyna Gogacz, Karolina Wosz, Marta Zielonka
Muzyka: Clint Mansell, Dark Sanctuary, Fetisch Park,  Mr Geoffrey & JD Franzke, Social Interiors
Współpraca przy aranżacji przestrzeni, scenografii i światła: Cezary Kruszyna  Współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego
Czas trwania: 55 min

***

Strona festiwaluhttps://www.gdanskifestiwaltanca.pl/ 

Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejską instytucję kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Aktualności i relacje z Festiwalu publikowane na Facebooku GdanskiFestiwalTanca.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close