We wrześniu na miłośników teatru tańca czeka 10 dni wypełnionych spektaklami i solówkami z całego świata. W ramach 15. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca w Sali Suwnicowej Klubu ŻAK będzie można zobaczyć między innymi duet z Włoch, młodych tancerzy z Izraela czy duński Mass Effect. Nie zabraknie też wyrazistych choreografii w ramach międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest. Portal taniecPOLSKA.pl wspiera medialnie 15. Gdański Festiwal Tańca 2023.
15. Gdański Festiwal Tańca otworzy (1 września) spektakl inspirowanym teatrem japońskim, w którym wszystkie role, zarówno męskie, jak i żeńskie, odgrywają kobiety – Takarazuka Camp Krakowskiego Teatru Tańca. Twórcy spektaklu skupiają się na wątku odgrywania ról kobiecych przez kobiety, jakby potwierdzając tezę Simone de Beauvoir: „nie rodzimy się kobietami – stajemy się nimi”.
Takarazuka Camp w swojej pierwotnej wersji gościł na deskach Klubu ŻAK w 2011. Przywoływany w spektaklu camp zmienił swoją pierwotną estetyzującą funkcję, stając się reprezentacją regresu w dyskusji na temat ról społecznych. Tym razem tancerki zmierzą się z nowym wątkiem o węższym, lokalnym kontekście polskich przemian społecznych.
Drugi dzień Festiwalu należeć będzie do włoskiego duetu Alessandra Paoletti & Damiano Bigi – Discreto Protagonista. Ten pełen dynamiki i emocji spektakl na łamach Exibart, tak opisuje Giuseppe Distefano:
„Discreto Protagonista odsłania poetycką mapę ciał w abstrakcyjnym procesie, który zawiesza czas i rozszerza go w tańcu dwóch wspaniałych tancerzy. (…) Przybierają tajemnicze kształty w wątłym, mglistym, nieuchwytnym lub konkretnym świetle, które utrzymuje ich złączonych i odrębnych. Światła, które odsyła uwolnioną przez nich energię”.
Trzeciego dnia widzowie będą mieli możliwość zobaczenia aż dwóch spektakli, wybitnej chilijsko-izraelskiej tancerki i choreografki – Olivii Court Mesy – You carry, I hold oraz With Pleasure. Przedstawienia – zdaniem organizatora – zachwycają świeżością, solidnym językiem ruchowym oraz wspaniałymi tanecznymi akrobacjami.
Kolejne 5 dni festiwalu to prawdziwa uczta dla miłośników tańca. Od 4 do 8 września Salę Suwnicową Klubu ŻAK przejmują tancerki i tancerze biorący udział w międzynarodowym konkursie Solo Dance Contest. Przyjeżdżają z różnych stron świata, opowiadają swoje historie tańcem, zawiązują przyjaźnie i współpracę, wracają w kolejnych latach. Na tegoroczną edycję zgłosiło się 146 wykonawców z 42 krajów z Europy, Ameryki Południowej, Kanady, Nigerii, Korei Południowej i Indii. Najwięcej aplikacji organizator otrzymał z Włoch, Niemiec, Izraela i Polski. W ramach Solo Dance Contest będzie można podziwiać dwadzieścia choreografii uznanych artystów i debiutujących twórców.
Do jury konkursu Klub ŻAK zaprosił osobistości artystyczne oraz ekspertów w dziedzinie tańca współczesnego. W jury zasiadać będą Edyta Kozak – artystka i kuratorka polskich i europejskich projektów tanecznych, Johanna Ikola – fińska choreografka i dyrektorka artystyczna Full Moon Dance Festival oraz Andreas Constantinou – performer, twórca wielu nagradzanych spektakli oraz inicjator projektów tanecznych. W konkursie przewidziane są trzy nagrody Jury oraz Nagroda Publiczności. Łączna suma nagród wynosi 6 tys. euro. Finalistów konkursu poznamy 8 września.
Drugi weekend Festiwalu zapewni – zdaniem organizatora – kolejną dawkę porywów zachwytu i radości. W sobotę, 9 września, będzie można zobaczyć charyzmatyczny – zdaniem organizatora – Mass Effect duńskiej grupy tanecznej Himherandit. Spektakl z udziałem międzynarodowych tancerzy i lokalnej społeczności naładuje publiczność pozytywną energią na cały wieczór.
Na zakończenie Festiwalu, w niedzielny wieczór, podziwiać będzie można akrobatyczno-taneczny spektakl z muzyką na żywo. Pink Samurai – spektakl wiodącej czeskiej grupy tanecznej Burkicom, podejmującej w swych projektach aktualne problemy socjologiczne. W tym przedstawieniu tancerze i tancerki eksplorują granice między zabawą, interakcją i porażką. Pomiędzy byciem parą a byciem rywalami, wsparciem a utratą równowagi, samotnością a akceptacją drugiej osoby.
Jak napisał w 2018 roku Mirosław Baran w katalogu Festiwalu „(…) Gdańskiego Festiwalu Tańca nie da się zamknąć tylko w suchej wyliczance tytułów i nazw grup. To możliwość obcowania z teatrem zróżnicowanym, pięknym, poruszającym; z precyzją ruchu i perfekcyjnie wytrenowanymi ciałami; to wreszcie ogromne emocje (…)”. Jednak Gdański Festiwal Tańca to także coś więcej. To przede wszystkim wspaniała atmosfera radości i przyjaźni jaka wypełnia Klub ŻAK w tym czasie. Wielojęzyczne dyskusje przy kawie, wieczorne tańce w kawiarni i kolorowy tłum na leżakach w ogrodzie Klubu.
Gdański Festiwal Tańca jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu ŻAK, miejskiej instytucji kultury.
Festiwal dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy instytut Muzyki i Tańca.