Gdańsk/26. Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF Produkcje: Krystian Łysoń „Antoniusz”

Zdjęcie: Gdańsk/26. Festiwal Szekspirowski/SzekspirOFF Produkcje: Krystian Łysoń „Antoniusz”

Krystian Łysoń „Antoniusz”. Fot. materiały Festiwalu Szekspirowskiego

Taniec na Festiwalu Szekspirowskim jak co roku obejmuje także nurt SzekspirOFF, który składa się z dwóch konkursów. SzekspirOFF Produkcje to konkurs w którym dofinansowane są realizacje spektakli przygotowywanych specjalnie na festiwal. SzekspirOFF Prezentacje to selekcja gotowych przedstawień do pokazania na festiwalu. W tym roku po raz pierwszy oba konkursy łączą się podczas wspólnego finału, a festiwalowe Jury wybierze zwycięski spektakl. Kuratorką cyklu jest Katarzyna Knychalska. Jednym ze spektakli pokazywanych w ramach SzekspirOFF Produkcje jest Antoniusz Krystiana Łysonia.

Wersja do druku

Udostępnij

Szekspir w Antoniuszu i Kleopatrze opowiada historię dwójki ludzi, którzy wbrew wszystkiemu znajdują miłość, miłość niemożliwą, o którą będą walczyć do końca. Nie tylko z wojskami Oktawiusza, ale także z historią. Miłość tej dwójki wydaje się być miłością doskonałą, miłością poza płcią i ramami kultury. To Kleopatra sprawia wrażenie osoby bardziej męskiej, a Antoniusz bardziej kobiecy.

Antoniusz to postać z jednej strony fascynująca, jednak z drugiej strony niedoceniona, pozostająca w cieniu Juliusza Cezara i Kleopatry – przyjaciela i kochanki. Antoniusz staje się punktem wyjścia do analizowania współczesnej kategorii męskości.

Krystian Łysoń zadaje pytanie, czy samobójstwo dwójki kochanków pozostaje w zgodzie z tradycją gnostycką – zwycięstwem, a nie jest przegraną, jak chce je widzieć tradycja zachodnia.

Spektakl na styku teatru tańca i teatru dramatycznego.

Twórcy: Zhenia Doliak, Wojciech Faruga, Krystian Łysoń
Obsada: Krystian Łysoń, Zhenia Doliak

***

Strona festiwalu: https://festiwalszekspirowski.pl/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Gdańsk: Malarnia, Teatr Wybrzeże, ul. Teatralna 2

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close