Gdańsk: BUTOH TENKU-YORAN COMPANY/Daisuke Yoshimoto – „Kyoukatabira of body”

Zdjęcie: Gdańsk: BUTOH TENKU-YORAN COMPANY/Daisuke Yoshimoto – „Kyoukatabira of body”

Daisuke Yoshimoto. Fot. Tetsuya Saito.

Wersja do druku

Udostępnij

W swoim najnowszym spektaklu mistrz Daisuke Yoshimoto po raz kolejny podejmuje temat śmierci. Spektakl Kyoukatabira of body zbudowany jest wokół koncepcji „ciała-kimona”, które Yoshimoto dla nas „założy” i zatańczy. Kyoukatabira to kimono w kolorze białym, zwykle z lnu lub bawełny,wktóre ubiera sie zmarłych do pogrzebu w obrządku buddyjskim.

Łaskawa pani, jeśli pani jest doświadczonym lekarzem, to ja jestem doświadczonym chorym. To ja jestem pacjentem z butoh–zakażonym nieznaną bakterią, zwaną właśnie „butoh”. Istotą butoh jest próba zaproszenia widzów do odzwierciedlenia swojego serca,a ekstremalne zwolnienie ruchu zmusza ich do zagłębienia się w nie, nie pozwalając na zatrzymanie się na powierzchni… Butoh nie jest czymś, co odwołuje się do pewnej idei, czy wyraża określone emocje, nie jest także medytacją.Jednak po jego zakończeniu widzom dane jest zaznać ciszy, pokoju w sercu i piękna.Pragnę podobnie jak medium wyrażające coś, co odkłada się w głębi człowieka, zostać kawałkiem sceny „butoh-ującej”,czyli tańczącej upływ czasu. Pragnę konfrontować się ze samym sobą, a nie z dziełem; rozmawiać swoim sercem ze swoim ciałem.Tańczę taniec skrajnie osobistego „ja”, tańczę upływ czasu, który może być jedynie ułamkiem utkanym przez 30 lat. Kyokatabira of body jest utkane z nitek takich jak prawda, groteska, ruina, chwała i nędza,głupota, godność ciała, niezdarność, pragnienie, piękno,wygląd, fałszerstwo,nieznane, ambicja, mrok, bakteria, Eros,sacrum i profanum, do góry nogami, eleganckaokrutność,trzynastokrotne pogrzebanie Daisuke w 2012, urojenie, idiota, bieg, szał,napięcie. Chora tancerka/księżna (yameru maihime)*, godność ciała, zdrada, samotność, itd…Gdy zmieni się percepcja, gdy osłabią się dusza i ciało, wtedy powłóczmy się w środku trumny. [Fragment tekstu, który do przedstawienianapisał Daisuke Yoshimoto w języku japońskim, w przekładzie Miho Iwaty.]

Daisuke Yoshimoto – tancerz, choreograf, pedagog. Zaczął tańczyć w wieku czterdziestu lat, by stać się jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej sceny butoh. Współpracował z Ohno Kazuo, Iwakim Hisayo i Kojimą Shojim. Występował w wielu krajach, m.in. w Holandii, Francji, Austrii, Włoszech. W latach 1990. wielokrotnie gościł w Polsce z cyklem spektakli inspirowanych rytuałami funeralnymi i tematyką śmierci. Spektakle Yoshimoto, z którymi tancerz występuje w ostatnich latach w Japonii i poza jej granicami to między innymi: Yuri Kaitai Su (1999), A Wedding Dance Party of Gala Chew Duchess (Weselna uroczystość taneczna księżnej Gali Chew 2000), Eros and Thanatos (2005), Ten ku Youran (Kołyska nieba, 2006).Wielokrotnie gościł w Polsce, gdzie oprócz Klubu Żak, występował także w Centrum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Teatru Kana w Szczecinie, Stowarzyszenia Tratwa w Olsztyn, Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu oraz kilkakrotnie Ośrodka i Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.

Wizyta Daisuke Yoshimoto i jego zespołu odbywa się we współpracy ze Stefanią Gardecką, Instytutem Teatralnym im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Klubem Winda (GAK) oraz Stowarzyszeniem Amareya Art.


BILETY:

25 zł normalne / 15 zł – studenci* i na Kartę do Kultury* / 10 zł – uczniowie* / 5 zł – na Kartę Wielodzietnej Rodziny* / 3 zł – na Kartę Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)
 
Bilet obejmuje wszystkie spektakle danego dnia.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58344 05 73 lub 58345 15 90 – w.117 / Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. / Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane. / W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie przedstawień.


KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close