Gdańsk: BUTOH TENKU-YORAN COMPANY/Ritsuko Takahashi „100-LETNI ZEGAR” („100-YEARS CLOCK”) + Kei Ishikawa „BEYER”

Zdjęcie: Gdańsk: BUTOH TENKU-YORAN COMPANY/Ritsuko Takahashi   „100-LETNI ZEGAR” („100-YEARS CLOCK”) + Kei Ishikawa „BEYER”

Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Ritsuko Takahashi to podróż po krajobrazie pamięci ciała. Poetycka i poruszająca mozaika wspomnień, z których tancerka buduje swoją historię. Ritsuko Takahashi jest uczennicą Daisuke Yoshimoto i reprezentuje młode pokolenie japońskiego butoh.

 

Wspomnienie dryfowało przez 100 lat. Unosząc się lekko i opadając… Ruch oczu. Krótki moment, w którym serce przestaje bić. Świetlik. Dźwięk kół pędzącego samochodu… Jakie jest twoje najstarsze wspomnienie? [Ritsuko Takahashi]

 

BEYER:  O swoim spektaklu Kei Ishikawa powiedziała, że rezonuje echem śmiechu i rosy. Kei Ishikawa, która od wielu lat współpracuje z Daisuke Yoshimoto, stworzyła swój własny niepowtarzalny styl butoh, mocno osadzony w charakterystycznym dla Yoshimoto operowaniu ostrymi kontrastami. Jej osobisty i  intymny spektakl z pewnością poruszy widownię.

 

BUTOH TENKU-YORAN COMPANY  – japoński zespół butoh prowadzony przez mistrza butoh – Daisuke Yoshimoto. Podczas dwóch wieczorów w Żaku zobaczymy spektakle solowe tancerek Kei Ishikawy oraz Rituko Takahashi, które współtworzą z nim grupę teatralną pod nazwą Butoh Tenku-Yoran. Mistrz Yoshimoto zaprezentuje swój najnowszy spektakl pt. Kyoukatabira of Body, który powstał po trzęsieniu ziemi i tsunami w marcu 2011 roku.

Daisuke Yoshimoto – tancerz, choreograf, pedagog. Zaczął tańczyć w wieku czterdziestu lat, by stać się jednym z najwybitniejszych twórców współczesnej sceny butoh. Współpracował z Ohno Kazuo, Iwakim Hisayo i Kojimą Shojim. Występował w wielu krajach, m.in. w Holandii, Francji, Austrii, Włoszech. W latach 1990. wielokrotnie gościł w Polsce z cyklem spektakli inspirowanych rytuałami funeralnymi i tematyką śmierci. Spektakle Yoshimoto, z którymi tancerz występuje w ostatnich latach w Japonii i poza jej granicami to między innymi: Yuri Kaitai Su (1999), A Wedding Dance Party of Gala Chew Duchess (Weselna uroczystość taneczna księżnej Gali Chew 2000), Eros and Thanatos (2005), Ten ku Youran (Kołyska nieba, 2006).Wielokrotnie gościł w Polsce, gdzie oprócz Klubu Żak, występował także w Centrum Sztuki Japońskiej Manggha w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Teatru Kana w Szczecinie, Stowarzyszenia Tratwa w Olsztyn, Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu oraz kilkakrotnie Ośrodka i Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu.

Wizyta Daisuke Yoshimoto i jego zespołu odbywa się we współpracy ze Stefanią Gardecką, Instytutem Teatralnym im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Klubem Winda (GAK) oraz Stowarzyszeniem Amareya Art.

BILETY:

25 zł – normalne / 15 zł – studenci* i na Kartę do Kultury* / 10 zł – uczniowie* / 5 zł – na Kartę Wielodzietnej Rodziny* / 3 zł – na Kartę Tancerza*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)
 
Bilet obejmuje wszystkie spektakle danego dnia.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. / Liczba miejsc na spektakle jest ograniczona, miejsca są numerowane. /  W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji imprez i zakaz robienia zdjęć w trakcie przedstawień.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close