Gdańsk/Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2: Simone Basani „Włóczędzy”

Zdjęcie: Gdańsk/Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2: Simone Basani „Włóczędzy”

fot. Alina Żemojdzin

Wersja do druku

Udostępnij

Co dzieje się z naszym ciałem i pamięcią kiedy doświadczamy zmiany miejsca? Czy za każdym razem gdy przychodzi moment wyjazdu, opuszczenia naszego dotychczasowego domu, musimy pozostawić coś za sobą, aby przetrwać? Gdzie możemy się dalej udać? Czy odnajdziemy nowe schronienie?

W performansie Włóczędzy dwoje tancerzy i jeden muzyk podejmują próbę zbadania współczesnej kondycji nomadycznej jednostki. Artyści spotykają na swojej drodze wiele różnych miejsc. Wciąż poszukują kolejnych, wiążą je ze sobą poprzez napotkane obrazy, pragnąc przekształcić się w inną istotę, stać się kimś lub czymś odrębnym. Niczym nędzarze czy zagubieni trubadurowie, starają się zrozumieć własną wędrówkę.

Włóczędzy to niepowstrzymany przepływ słów, dźwięków i ruchu. W warstwie tekstowej znalazły się fragmenty zaczerpnięte z powieści Bieguni Olgi Tokarczuk, połączone z autobiograficznymi opowieściami gdańszczan i gdańszczanek, cytatami filozofek feministycznych oraz osobistymi wspomnieniami samych performerów.

Koncepcja i reżyseria: Simone Basani

Występują: Dana Chmielewska, Piotr Stanek, Krzysztof Topolski

Trening ruchowy i współpraca artystyczna: Dana Chmielewska

Dźwięk: Krzysztof Topolski

Wsparcie kuratorskie: Alice Ciresola

Wsparcie dramaturgiczne: Valentina Tiziani

Współpraca: Monika Popow

Tłumaczki historii Gdańszczan i Gdańszczanek: Olga Sachno-Iwaszko, Agnieszka Sprawka

Zdjęcia: Alina Żemojdzin

Współpraca w fazie badawczej projektu: Alicja Pek

Specjalne podziękowania dla: Bartosza Górskiego, Ryszarda Kisiela, Kateriny Olshanovej, Marty Siciarek, Eleny Vertikovej oraz dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek, którzy podzielili się z nami swoimi historiami o utraconych miejscach.

Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

Partner: Gdańska Galeria Miejska

Współpraca: Winda – Gdański Archipelag Kultury

Wydarzenie towarzyszące Biografiom Gdańskim – XVI Dniom Mniejszości Narodowych.

Performans powstał w wyniku pobytów rezydencyjnych Simone Basaniego w CSW ŁAŹNIA w latach 2018-2019.

Simone Basani – artysta, performer. Studiował na wydziale Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie w Wenecji IUAV, Community Drama, CRT – Research Centre w Mediolanie oraz ukończył Studia Teatralne, KASK w Gandawie. Jego prace prezentowane były zarówno w przestrzeniach muzealnych jak i teatralnych, m.in.: Fortuny Museum (Wenecja), CSW ŁAŹNIA (Gdańsk), Teatrino di Palazzo Grassi (Wenecja), Villa Empain (Bruksela), Vooruit (Gandawa).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Gdańsk: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, ul. Strajku Dokerów 5

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close