Gdańsk/Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia: Echo Ho, Piotr Wyrzykowski „Temporary Nation” – performans muzyczno-taneczny

Zdjęcie: Gdańsk/Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia: Echo Ho, Piotr Wyrzykowski „Temporary Nation” – performans muzyczno-taneczny

Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza do udziału w teście muzyczno-tanecznego performance’u Temporary Nation. Artysta i performer Piotr Wyrzykowski oraz kompozytorka Echo Ho proponują uczestnikom doświadczenie współpracy w ramach wspólnie odgrywanego utworu muzycznego za pomocą smartfonów. Te zwyczajne, codzienne urządzenia na moment zostają zamienione w magiczne instrumenty emitujące różne dźwięki i dające możliwość sterowania nimi za pomocą wykonywanych przez uczestników gestów. Wspólne wykonywanie kompozycji muzycznych czyni z obcych sobie osób tymczasową wspólnotę.

Test perfromance’u będzie rejestrowany w celach dokumentacyjnych i promocyjnych. Udział w wydarzeniu jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na udostępnienie swojego wizerunku.

My, tymczasowy naród

Projekt Piotra Wyrzykowskiego i Echo Ho inicjuje post-cyfrowy rytuał taneczny. Jego istotą jest bezinteresowna zbiorowa twórczość, zachęcająca uczestników do porzucania ekranów ich urządzeń mobilnych i przywraca ideę połączenia poprzez współpracę i aktywizację ruchów ciała. Jest to sytuacja sprzyjająca odmienności, ponieważ powstająca zbiorowość czerpie z oryginalności, odrębności i różnorodności biorących w nim udział jednostek. To prospołeczny i zarazem edukacyjny wymiar tego taneczno-muzycznego zdarzenia, w którym sama technologia ma wymiar utopijny.

Temporary Nation to swego rodzaju platforma do organizowania grupowych i indywidualnych performatywnych zdarzeń. Praca opiera się na aktywnym udziale odbiorców, którzy dzięki specjalnie stworzonej na cele tego performansu aplikacji mobilnej stają się równocześnie jego uczestnikami. Po zainstalowaniu oprogramowania, smartofny – zwykłe, codzienne urządzenia – zmieniają się w magiczne instrumenty, emitujące dźwięki i dające możliwość sterowania ich właściwościami i za pomocą wykonywanych przez uczestników określonych gestów i układów choreograficznych. Wspólne wykonywanie nieprzewidywalnych symfonii czyni z obcych sobie osób tymczasową wspólnotę.

Wykorzystanie aplikacji przez grupę w ramach jednego wydarzenia można porównać do tłumu podczas Techno Party lub muzyków orkiestry zjednoczonych muzykalnym rytmem. Celem Temporary Nation jest zjednoczenie ludzi w momencie powstawania performansu poprzez transformację smartfona w multimedialny sieciowy instrument. Aktywność fizyczna wykonujących gesty uczestników aktywuje muzykę i obrazy. W ten sposób w czasie rzeczywistym powstaje multimedialne wydarzenie, którego finalny charakter zarówno pod względem choreograficznym, jak i audiowizualnej kompozycji zależał będzie od liczby uczestników, ich dynamiki, pomysłowości i umiejętności współdziałania.

Aplikacja, którą wykorzystuje Temporary Nation jest uniwersalna pod względem zastosowania – może być wykorzystana poza oficjalnym wydarzeniem, również przez pojedyncze osoby. Optymalny efekt, zgodny z założeniami artystów powstaje jednak wówczas, kiedy korzysta z niej grupa. Wymogiem nie jest tu ani znajomość uczestniczących w zdarzeniu. Performance można przeprowadzić lokalnie, w miejscu wspólnym dla uczestniczących, jak i globalnie, współpracując z innymi poprzez sieć.

Praca jest wynikiem współpracy artysty medialnego Piotra Wyrzykowskiego (ur. 1968) i performerki Echo Ho (ur.1973), i łączy doświadczenie polskiego artysty w tworzeniu multimedialnych i nowatorskich pod względem politycznym i technicznym performansów-wrażeń z równie prowokującą wizją artystyczną Echo Ho widoczną w jej audiowizualnych instalacjach, dźwiękowych interwencjach artystycznych i intermedialnych performansach podważających artefakty i materialność kultury globalnej. Choreografia performansu została opracowana przez artystów we współpracy z choreografem Michaelem Maurissensem.

Organizatorzy proszą o przybycie na wydarzenie z naładowanym smartfonem z systemem operacyjnym Android lub iOS i zainstalowaną aplikacją Temporary Nation, która będzie dostępna w Google Play i App Store 28 lutego 2019.

Performans Temporary Nation powstaje jako część większego projektu +100. Three works that envision the emerging avant-garde, którego pokazy rozpoczną się pod koniec 2019 roku za granicą.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Partnerami projektu Temporary Nation są:

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

ON – Neue Musik Köln, funded by the City of Cologne

więcej o wydarzeniu i artystach

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gdańsk: Łaźnia 1, ul. Jaskółcza 1

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close