
Na zdjęciu: Anna Haracz w spektaklu Ciche ciało.
Na zdjęciu: Anna Haracz w spektaklu Ciche ciało.
Dialog o tańcu/interakcyjnie to cykl wykładów/mini warsztatów/wykładów performatywnych/dyskusji na temat sztuki tańca. Punktem wyjścia do pracy nad projektem było założenie ponad rok temu wortalu skupiającego się na tematyce tańca (http://dialogotancu.com.pl/), ujętego w formę dialogu jako przestrzeń dyskursu dla wszystkich, dla których polski taniec artystyczny stanowi ważną część życia. Kolejnym krokiem jest projekt, który połączy teorię z praktyką. W jego ramach odbędą się wykłady na temat różnych nurtów w teatrze tańca wraz z towarzyszącymi projekcjami wideo reprezentujących je spektakli. Ukazane zostaną różnice pomiędzy poszczególnymi stylami, technikami, estetykami i koncepcjami.
Ciało w tańcu i teatrze tańca
Pierwszym tematem podjętym w ramach spotkań będzie ciało jako źródło ruchu, tańca, emocji, myśli, kreatywności, itd. Jaką rolę przyjmowało ciało tancerza poprzez wieki? Jak było traktowane i postrzegane? Czy było twórcze czy odtwórcze? Szanowane czy trenowane? Pytań jest wiele… Będzie można posłuchać, pooglądać, poruszać się, pytać i dyskutować.
Spotkanie poprowadzi Anna Haracz – tancerka, choreograf, twórczyni Teatru Kino Variatino oraz nauczycielka jogi i medytacji wraz tancerką Teatru KV Daną Chmielewską.
Wstęp: 10 zł lub datek
Do współpracy zaproszeni zostali dwaj partnerzy: Galeria Pionova z Gdańska – miejsce o bogatym programie wystawienniczym i ofercie, której trzon stanowią wybitni twórcy z całej Polski; swoją ofertę chcą poszerzyć o kolejną platformę kulturalną, jaką jest teoria tańca; oraz Fundacja MCKA w Sopocie, która zajmuje się nie tylko promowaniem, ale i przypominaniem jak ważną częścią życia jest tworzenie. Współpraca ma na celu nawiązanie stałej współpracy zespołów i artystów tańca z Fundacją Koko Peli, a także stworzeniem kolejnego punktu na kulturalnej mapie Trójmiasta, który odznacza się ciekawym repertuarem.