Gdańsk: IX Gdański Festiwal Tańca „lumière”

Zdjęcie: Gdańsk: IX Gdański Festiwal Tańca „lumière”

Fot. Klaudyna Schubert

Wersja do druku

Udostępnij

Tegoroczna, IX edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie się pod hasłem „lumière. W programie Festiwalu znajdą się spektakle z Polski, Węgier, Niemiec i Szwajcarii, w których światło ma szczególne znaczenie. Młodzi polscy tancerze specjalnie na Festiwal przygotowali nowe spektakle, będą także projekcje filmowe, warsztaty oraz międzynarodowy konkurs dla tancerzy „Solo Dance Contest”, a także specjalny program dla dzieci.

Po raz ósmy odbędzie się międzynarodowy konkurs dla tancerzy „Solo Dance Contest”. Do konkursu zgłosiło się 146 tancerzy, najwięcej z Francji i Polski (po 25 osób, 3 z Trójmiasta), z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Izraela, a także z Japonii, Tajwanu, Korei Południowej, Tajlandii, Brazylii, USA, Demokratycznej Republiki Konga i Australii. Do drugiego etapu konkursu przeszło 35 tancerzy, których będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: Izabela Sokołowska-Boulton, trójmiejska tancerka, zastępca dyrektora artystycznego i pedagog Opery Bałtyckiej; Ayrin Ersöz, turecka choreografka i wykładowczyni na Yildiz Technical University w Istambule; Anna Piotrowska, kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu; Charlie Morrissey, brytyjski pedagog i choreograf stale współpracujący m.in. z Siobhan Davies Dance i Norhtern School of Contemporary Dance w Leeds oraz dr Franz Anton Cramer, wykładowca i naukowiec piszący o tańcu, twórca kierunku Taniec współczesny, Choreografia, Koncept na Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz w Berlinie.  W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury: I nagroda – 3.000 euro, II nagroda – 2.000 Euro i III nagroda – 1.000 euro oraz Nagrodę Publiczności. Konkurs odbędzie się w dniach 5 – 9 czerwca (od poniedziałku do piątku).

Na otwarcie Festiwalu organizatorzy przygotowali dwie premiery młodych polskich tancerzy: A co gdyby oraz Świadomość/Nieświadomość. Wyłonione spośród 37 zgłoszeń projekty są zrealizowane w ramach programu rezydencyjnego Klubu Żak („Rezydencja/Premiera”). Opiekę artystyczną nad tancerzami sprawować będzie Anna Piotrowska, jedna z jurorek konkursu „Solo Dance Contest”. Spektakl A co gdyby trójmiejskich Magdaleny Laudańskiej i Kaliny Porazińskiej, z udziałem Sebastiana Piotrowicza i Macieja Kosteczki to taneczna parafraza bajek, z muzyką Mariusza Noskowiaka, adresowana do bardzo młodych odbiorców. Świadomość/Nieświadomość pomysłu Alberta Ciastka, z udziałem 6 tancerzy, jest próbą ukazania natury szaleńca. Każdy artysta wcieli się we fragment schizofrenicznej osobowości, by stworzyć jeden organizm. Całości efektu dopełni muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego.

Dni weekendowe wypełnią prezentacje spektakli polskich i zagranicznych teatrów tańca, w których światło odgrywa szczególną rolę. Festiwal to dla miłośników tańca szansa na spotkanie z różnorodnymi technikami tańca współczesnego: od nawiązującego do tradycji baletowej Julia Maria Koch Company, przez współczesny warsztat taneczny Compagnie Linga czy ruch czerpiący z ruchów owadów, który zaproponuje Góbi Company.

 

Po raz trzeci w historii Festiwalu w Gdańsku wystąpi szwajcarska Campagnie Linga, założona 25 lat temu przez Katarzynę Gdaniec i Marco Cantalupo. Katarzyna Gdaniec, absolwentka gdańskiej szkoły baletowej  była w latach 1985 – 1991 solistką w słynnym Balecie XX Wieku Maurice’a Béjarta. W Sali Suwnicowej Klubu Żak zobaczymy spektakl ONA z 2016 roku. Poetyckie obrazy, zabawa ze światłem i pełna humoru choreografia złożą się na przedstawienie realiów kobiecego świata.

Węgierski duet Rity Góbi i Andrei Miltnerovej, czyli Góbi Company pokaże przedstawienie Counterpointinspirowane światem owadów, których jest złożony i niezwykle precyzyjny, a tancerki jako modliszki hipnotyzują.

Tancerze Julia Maria Koch Company w spektaklu Hither and Thither odgłębokiego światłocienia pierwszego aktu z romantycznym librettem baletowym przejdą do półmroku drugiej części, dokonując dekonstrukcji tradycyjnej fabuły i gestów.

Podziemne słońca Teatru ROZBARK są, jak pisze Anna Duda z obserwatorium krytycznego: „…próbą zgłębienia motywacji, jakie pozwalają wydobywać się na zewnątrz skrywanym w każdym z nas pokładom energii.” Anna Piotrowska, która odpowiada za reżyserię i choreografię spektaklu, już nieraz pokazała, że potrafi tą energię odnaleźć i uformować w pełen rozmachu spektakl.

Festiwal zamknie przedstawienie Teatru Tańca Zawirowania. Spektakl Wybieg ma strukturę kolażu, zestawiającego klisze zaczerpnięte z rozrywkowych programów tanecznych i archetypowych obrazów relacji damsko-męskich.

Gdański Festiwal Tańca jest także okazją dla tancerzy do doskonalenia swoich umiejętności u zagranicznych pedagogów. W tym roku zaawansowanych amatorów tańca i profesjonalnych tancerzy zapraszamy do zapoznania się z repertuarem berlińskiej choreografki Julii Koch, która pokaże fragmenty spektaklu oparte na partnerowaniu. Brytyjski pedagog Charlie Morrisey pomoże doskonalić technikę tańca współczesnego, zaś charyzmatyczna Rita Góbi z Węgier poprowadzi warsztat tańca współczesnego zarówno dla zaawansowanych jak i dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

Od kilku lat organizatorzy starają się zadbać także o najmłodszą publikę i amatorów tańca. W trakcie tegorocznej edycji uchylą przed nimi rąbka tajemnicy, wpuszczając małych widzów na próbę generalną spektaklu A co gdyby. Kolejnego dnia będą mogli uczestniczyć w Czytankach performatywnych Teatru ROZBARK oraz spróbować swoich sił na warsztatach z Ritą Góbi.. A maluchy i ich rodziców zapraszamy do wspólnych tańców pod wodzą Basi Szamotulskiej.

W weekendowe popołudnia widzowie zostaną zaproszeni do kina Żak na pokazy filmów dokumentalnych o wybitnych choreografach tańca współczesnego: Pina i Mr. Gaga.

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mecenasa Festiwalu Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej.

 

 

IX GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA

PROGRAM

Piątek, 2 czerwca 2017

otwarcie: „Rezydencja/Premiera 2017”

 

godz.12.00** (próba otwarta dla dzieci) i godz. 19.00  (premiera)

A co gdyby/ choreografia i wykonanie: Magdalena Laudańska, Kalina Porazińska, Sebastian Piotrowicz, Maciej Kosteczka / opieka artystyczna: Anna Piotrowska / Polska / 45 min.

godz. 20.30: Świadomość nieświadomości / choreografia i wykonanie: Albert Ciastek, Liwia Bargieł, Laura Baulenas, Marta Kosieradzka, Małgorzata Piastowska,  Tomasz Ciesielski / opieka artystyczna:  Anna Piotrowska / 60 min. / premiera

Sobota, 3 czerwca
godz.11.00**:  CzytANKI perFORMAtywne/ Teatr ROZBARK

koncepcja artystyczna: Anna Piotrowska   / wykonanie:  Anna Mikuła, Angelika Tomasiak, Artur Bieńkowski, Kamil Bończyk, Szymon Dobosik, Kamil Pilarski, Alexey Torgunakov / koncepcja i opieka artystyczna: Anna Piotrowska / 60 min. / spektakl dla dzieci

godz. 20.00: ONA / Compagnie Linga

choreografia: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo / wykonanie: Margot Couturier, Ai Koyama, Dorota Łęcka, Coralie Merle, Raquel Miro, Clara Villalba, Cindy Villemin / Szwajcaria / 2016 / 60 min. / polska premiera

Niedziela 4 czerwca 2017

godz. 19.00: Counterpoint / Góbi Company

choreografia i wykonanie: Andrea Miltnerová, Rita Góbi / Węgry / 2016 / 45 min. / polska premiera

godz. 20.30: Podziemne słońca / Teatr ROZBARK

choreografia: Anna Piotrowska / wykonanie: Anna Mikuła, Angelika Tomasiak, Artur Bieńkowski, Kamil Bończyk, Szymon Dobosik, Kamil Pilarski, Alexey Torgunakov/ Polska / 2016 / 55min.

5-8 czerwca 2017 / Międzynarodowy Konkurs „SOLO DANCE CONTEST”
godz. 18.00 / pokazy konkursowe:

Preselekcja – dzień 1

Preselekcja – dzień 2

Preselekcja – dzień 3

Preselekcja – dzień 4

9 czerwca 2017 / Międzynarodowy Konkurs „SOLO DANCE CONTEST”
godz.18.00 / pokazy finalistów
godz. 20.00 / ogłoszenie werdyktu

Sobota 10 czerwca

godz. 19.00: Hither and Thither / Julia Maria Koch Company

choreografia: Julia Maria Koch / wykonanie: Julian Bergonzini, Laura Garcia, Sofia Angelis, Yannick Neu, Erick Odriozola, Emmerich Schmollgruber, Julia Koch / Niemcy / 2016 / 60 min. / polska premiera

 

Niedziela, 11 czerwca / zamknięcie Festiwalu

godz. 19.00: Wybieg / Teatr Tańca Zawirowania

choreografia: Karolina Kroczak / wykonanie:  Elwira Piorun, Szymon Osiński / Polska / 2015 / 50 min.

WARSZTATY / Dance Fusion, ul. Hynka 69

Sobota, 3 czerwca

godz. 11.00 – 12.30 / Rita Góbi / taniec współczesny – dla dzieci 8-12 lat

godz. 13.00 – 17.00 / Rita Góbi / taniec współczesny

Niedziela, 4 czerwca

godz. 11.00 – 12.30 / Rita Góbi / taniec współczesny – dla dzieci 8-12 lat

godz. 11.00 – 12.30 / Barbara Szamotulska / taniec dla rodziców i dzieci

godz.  13.00 – 17.00 / Charlie Morrissey / technika tańca współczesnego

Niedziela, 11 czerwca

 

godz. 11.00 – 14.00 / Julia Koch / repertuar i partnerowanie

godz.  11.00 – 12.30 / Barbara Szamotulska / taniec dla rodziców i dzieci

2-4 czerwca 2017 / Kino Żak

godz. 14.00 / Mr. Gaga, reż. Tomer Heymann / Holandia, Niemcy, Szwecja, Izrael / 2015 / 100 min.

9 – 11 czerwca / Kino Żak

godz. 14.00 / Pina, reż. Wim Wenders / Francja, Niemcy / 2011 / 104 min.

 

Szczegółowe informacje: www.gdanskifestiwaltanca.pl

Aktualności i relacje: facebook.com/GdanskiFestiwalTanca 

BILETY / SPEKTAKLE

3 zł – na KARTĘ TANCERZA
5 zł – zniżka* na KARTĘ DUŻEJ RODZINY
10 zł – pokazy konkursowe „Solo Dance Contest”, spektakle dla dzieci (**)
15 zł – zniżka* dla uczniów oraz seniorów
20 zł – zniżka* dla studentów i na KARTĘ DO KULTURY
25 zł – spektakle polskie
35 zł – spektakle zagraniczne

 

WARSZTATY

80 zł – warsztat z Charliem Morrisey i Ritą Gobi

60 zł – warsztat z Julią Koch i Ritą Gobi dla dzieci 8 – 12 lat

40 zł – warsztat z Barbara Szamotulską (jeden dzień / rodzic + dziecko [maluchy])

50% zniżki na KARTĘ TANCERZA*

KINO

10 zł i 8 zł – ulgowe i zniżkowe*

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację/ 1 KARTĘ)

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać (opłacić) w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dany spektakl.

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów i karnetów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Liczba miejsc siedzących jest ograniczona, miejsca nie są numerowane. Na przedstawieniach obowiązuje zakaz rejestracji i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, tel. 58 3440573, www.klubzak.com.pl, biuro@klubzak.com.pl

 

Biuro Festiwalowe: gft2@klubzak.com.pl

 

Akredytacje: pr@klubzak.com.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close