Gdańsk: Laboratorium Pieśni i goście „Puste noce – pieśni, które już się kończą” – reż. Alina Jurczyszyn

Zdjęcie: Gdańsk: Laboratorium Pieśni i goście „Puste noce – pieśni, które już się kończą” – reż. Alina Jurczyszyn

Fot. Paweł Wyszomirski.

Wersja do druku

Udostępnij

Noc pustki po odejściu bliskiej osoby to wieczór przed pogrzebem, gdy bliscy gromadzili się, by po odmówieniu różańca, śpiewać całą noc nad ciałem zmarłego.

Puste Noce to miniatura tego obrzędu, prezentacja najciekawszych pieśni zilustrowanych cheironomią, ruchem i tańcem. To próba uchwycenia esencji żałoby, przypomnienia ludowych metod oswojenia bólu i strachu łączącego się ze śmiercią. Spektakl powstał w oparciu o badania terenowe wykonawców.

Alina Jurczyszyn, reżyserka i autorka konceptu, podeszła do tematu śmierci z ogromną wrażliwością, powagą i spokojem […]. Wydaje się, że to pieśń dyktowała, jak ma być zaśpiewana i jaką ma otrzymać oprawę, a poważny temat sprawił, że widzowie mogli odebrać przekazywany przez artystów szacunek do Życia. Po oklaskach, po zejściu muzyków i tancerzy ze sceny, widzowie ucichli i siedzieli na swoich miejscach. Musiało minąć parę minut, zanim wszyscy wróciliśmy do rzeczywistości sali koncertowej. Szczerze zaśpiewane, szczerze zagrane, szczerze zatańczone.

Małgorzata Bierejszyk

koncept i reżyseria: Alina Jurczyszyn • muzyka tradycyjna w aranżacji Kamili Bigus i Laboratorium Pieśni • śpiew: Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Majszyk • choreografia, taniec: Krzysztof Dziwny Gojtowski, Maria Miotk, Katarzyna Wyborska • fragmenty filmu Ze śmiercią na Ty w reż. Eweliny Karczewskiej • premiera 31.11.2014, Klub Żak, Gdańsk • 45 minut

Laboratorium Pieśni – powstały w 2013 roku trójmiejski zespół pieśniarek. Grupa śpiewa tradycyjnie, w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie i polskie, ale w repertuarze znajdują się także utwory gruzińskie, rosyjskie, skandynawskie, albańskie i wiele innych. Do występów nie potrzeba im nic, oprócz zdrowych gardeł – pieśni wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie skrzypiec, bębnów i innych etnicznych instrumentów.

Poza koncertowaniem zespół realizuje badania terenowe w poszukiwaniu nowej-starej muzyki: wyprawa do Albanii – pieśni polifoniczne (2014), badania na Kaszubach – pieśni pogrzebowe (2013-2014), badania na Dolnym Śląsku – praktyki kolędnicze (zima 2013). Laboratorium Pieśni jest laureatem festiwalu Fama 2014, gdzie otrzymał Nagrodę Tryton ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujście dla Największej Osobowości Festiwalu.

25,- • 15,- studenci* i Karta do Kultury* • 10,- uczniowie* i seniorzy • 5,- na Kartę Dużej Rodziny* • 3,- na Kartę Tancerza*

*Wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i karty przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację • 1 kartę)!

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji. Rezerwacje można opłacić przelewem po uzgodnieniu z pracownikiem Kasy Klubu Żak. Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 10 miejsc na dany spektakl. Zakupione bilety nie podlegają zwrotom. Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Wszystkie miejsca numerowane. W Klubie Żak obowiązuje zakaz rejestracji i fotografowania spektakli.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close