Gdańsk: Magdalena Mellin i Katarzyna Pastuszak „Przybliżenie w Oddaleniu. Relacja przestrzeni i obecności” – finisaż wystawy/performans

Zdjęcie: Gdańsk: Magdalena Mellin i Katarzyna Pastuszak „Przybliżenie w Oddaleniu. Relacja przestrzeni i obecności” – finisaż wystawy/performans

Autorka plakatu: Patrycja Świderska

Wersja do druku

Udostępnij

Magdalena Mellin zaprasza na performans podsumowujący doktorancki projekt Przybliżenie w Oddaleniu. Relacja przestrzeni i obecności, w udział weźmie Katarzyna Pastuszak. Wystawa w ramach obrony rozprawy doktorskiej Przybliżenie w oddaleniu. Relacja przestrzeni i obecności to kulminacja działań z serii Dialogi nie/przeprowadzone, listy nie/wysłane, nad którymi Magdalena Mellin pracuje od 2013 roku, zapraszając do współpracy różnych muzyków, performerów (Katarzyna Pastuszak, Piotr Stanek, Joanna Duda, Marcin Bożek, Piotr Mazurek, Tomek Gadecki, Tomasz Sroczyński). Seria obrazów pokazywanych w Kolonii Artystów na Dolnym Mieście dotyka samej natury patrzenia.

Obraz to ciało, spojrzenie to dotyk. Akt patrzenia przyrównuję do aktu miłosnego. Zmniejszając dystans, kochankowie wkraczają w przestrzeń haptyczną. Pod władzą dotyku w przybliżeniu ciało dzieli się na fragmenty, ulega rozproszeniu w zmysłowym doświadczeniu. Dotyk jest wrażeniem, wbija się w ciało. Kochankowie choć blisko, cały czas obrysowują tylko kontur po powierzchni. Nie osiągają pełnego połączenia i scalenia w pierwotną jedność. Dają wrażenie bliskości, ale to bliskość w największym oddaleniu.

Prezentowany na wystawie performans jest historią Eurydyki, która wyswobadza się spod władzy spojrzenia Orfeusza i przerywa klątwę mitu. Eurydyka odnajduje swój niezależny głos poetki. Jej słowa to traktat o cielesności, mięsności, osadzony bardzo głęboko w najbardziej dotkliwym, ultramarynowym dyskursie miłości.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Gdańsk: Kolonia Artystów Dolne Miasto, ul. Grunwaldzka 51

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close