Gdańsk/Metropolia Jest Okey 2014: Witold Biegański, Paulina Magier, Teatr Amareya & Guests, Anna Steller

Zdjęcie: Gdańsk/Metropolia Jest Okey 2014: Witold Biegański, Paulina Magier, Teatr Amareya & Guests, Anna Steller

Wersja do druku

Udostępnij

Dzień Tańca w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey obejmuje pięć spektakli, których premiery odbyły się w mijającym roku, ukazujących szerokie spektrum tendencji obserwowanych w Trójmieście. Wydarzenie systematycznie śledzi trendy, metody i koncepcje obecne w środowisku twórców sztuki performatywnej, przybliżając spektakle zachęcające do dyskusji w czasach, gdy nurt performans zaznacza się coraz silniej w obszarze teatru postdramatycznego. W tym roku pokazane zostaną spektakle: Suitę Chopinowską – duet tancerzy baletu klasycznego Witolda Biegańskiego i Pauliny Magier; spektakl teatru Amareya Ofelia Remix oraz happening w reżyserii Anny Steller Jesteśmy tacy jak inni z udziałem Magdaleny Jędry, Urszuli Zerek, Tatiany Kamienieckiej, Piotra Biedronia, Krzysztofa Dziemaszkiewicza oraz Anny Steller.

O spektaklach:

Suita Chopinowska to występ pary solistów, absolwentów szkoły baletowej: solistki zespołu „Fryderykiana”, Pauliny Magier oraz Witolda Biegańskiego tancerza, między innymi, Opery Narodowej w Warszawie, solisty Teatru Wielkiego w Łodzi oraz założyciela zespołu „Fryderykiana”. Para wykona oryginalne impresje baletowe do muzyki Fryderyka Chopina, w konwencji baletu klasycznego. Będą to wybrane fragmenty spektakli realizowanych przez zespół „Fryderykiana”.

Ofelia Remix to spektakl Teatru Amareya na podstawie Williama Shakespeare’a i Heinera Müllera – Hamlet i Hamletmaszyna. Jest to próba wyodrębnienia z tych tekstów postaci kobiecych. Tytułowy „remix” dotyczy nie tylko faktu „remiksowania” przez artystki elementów dotychczasowych realizacji, jest to także próba „zremiksowania” stereotypów i kobiecych przyzwyczajeń do własnych ograniczeń, w celu ukazania triumfu kobiety poszukującej dialogu w społeczeństwie. Ofelia Remix to kolejna odsłona projektu performatywnego trójmiejskich artystek działających wspólnie jako kolektyw „Amareya Theatre & Guests”. Do kolektywu należą: Dorota Androsz, Joanna Duda, Anna Kalwajtys, Agnieszka Kamińska, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska.

Happening Jesteśmy wszyscy tacy jak inni w reżyserii Anny Steller jest luźno inspirowany filmem Piera Paolo Pasoliniego Teorema. Happening zrealizowany jest w oparciu o ruch, taniec, słowo i śpiew performerów. Jest to współczesna przypowieść o człowieku rozdzieranym namiętnościami, uwikłanym w dualizm ciała i duszy, cierpienia i ekstazy. Anna Steller o spektaklu: „cichy jęk wydobywa się z mych ust, jęk rozkoszy i zatracenia, osuwam się powoli na ziemię, prąd przepływa przez mą skórę, świętość spływa na me członki, faluję na powierzchni, moje ciało odradza się w rozkoszy, moje ciało staje się świątynią, anioły nadpływają z góry grając na trąbach, otwiera się nieboskłon i ekstaza, jak ból przebija włócznią moje ciało… moje boskie ciało…”.

Popularyzując taniec jako nowoczesny i awangardowy środek wyrazu, organizatorzy przygotowali widowisko rozpięte między estetyką baletu, teatru postdramatycznego i sztuki performance. Niesamowite wnętrze XIV-wiecznego kościoła mieszczącego Centrum Świętego Jana pomoże sprawić, by widzów festiwalu Metropolia jest Okey czekała wyjątkowa intelektualna i duchowa uczta.

Wstęp wolny.

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury

Kurator Dnia Tańca: Bartłomiej Łuniewicz

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.

Logo Miasto Gdańsk (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Gdańsk: Centrum Św. Jana, Świętojańska 50

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close