Gdańsk: Nadbałtyckie Centrum Kultury „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”

Zdjęcie: Gdańsk: Nadbałtyckie Centrum Kultury „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”

Fot. Pat Mic

Wersja do druku

Udostępnij

Galeria Nadbałtyckiego Centrum Kultury zaprasza na wystawę Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku. Ekspozycja przeprowadzi widza od początków ruchu folklorystycznego aż do współczesności. Dwutorowa narracja wystawy umożliwi spojrzenie na temat z różnych perspektyw szeroko, ogólnokrajowo (pomogą w tym makiety przedstawiające tańce o funkcji obrzędowej, filmy, liczne nagrania audio i zdjęcia), ale i wężej, regionalnie zaprezentowane zostaną stroje wykorzystywane przez zespoły folklorystyczne z terenu Pomorza (kaszubski, kociewski, powiślański i borowiacki), a także instrumenty ludowe z prawie niespotykanym już w użyciu rzępielem na czele.

Lepiej tańczyć na nutę swojską, tę z Kolberga, tę czysto polską  śpiewali w piosence Raz na ludowo z 1963 roku Katarzyna Bovery i Tadeusz Woźniakowski, a później również Bohdan Łazuka w duecie z Barbarą Rylską. Melodia utworu przebiega płynnie od krakowiaka do twista, by zakończyć się znów krakowiakiem. Są lata sześćdziesiąte, w Polsce kwitnie ruch folklorystyczny, więc przetwarzanie wątków charakterystycznych dla kultury ludowej i wynoszenie jej na piedestały jest w tym czasie na porządku dziennym. Stąd fraza raz na ludowo umieszczona została w tytule tego projektu jako sugestia, iż będzie on dotyczył transformacji na polu tańca tradycyjnego.

Osoby, którym nie uda się dotrzeć na wystawę, mogą wziąć udział w działaniach online. Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało osiem filmowych reportaży na temat folkloru tanecznego Pomorza do obejrzenia na kanale YouTube Nadbałtyckiego Centrum Kultury lub na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury oraz stronę internetową: www.raznaludowo.com.pl.

Do kupienia będzie także katalog wystawy.

Koordynatorka projektu i kuratorka wystawy: Agnieszka Domańska

Aranżacja: Katarzyna Zawistowska

Opracowanie graficzne wystawy i materiałów promocyjnych: Anna Iliszko

Opracowanie graficzne, skład katalogu: Anna Tatar

Redakcja językowa, korekta: Karolina Cierzan

Realizacja filmów, wykonanie zdjęć eksponatów do katalogu: Anna Domańska

Promocja, strona internetowa projektu: Marta Korga-Bistram, Radosław Jachimowicz

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku Instytucja Kultury Samorządu Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna 2020

Współpraca: Narodowe Archiwum Cyfrowe, POLONA, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Zamek w Kwidzynie, oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim, Ośrodek wypoczynkowy Paleo we Władysławowie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz

Patronat medialny: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, TVP Kultura, Pismo Folkowe, Folk24.pl

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Gdańsk: Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close