Gdańsk/Opera Bałtycka: Krzysztof Penderecki „Ubu Rex” chor. Emil Wesołowski

Zdjęcie: Gdańsk/Opera Bałtycka: Krzysztof Penderecki „Ubu Rex” chor. Emil Wesołowski

Na zdjęciu: Do Witolda. Fot. Anna Ciupryk

Wersja do druku

Udostępnij

Marek Weiss, dyrektor naczelny i artystyczny Opery Bałtyckiej

 

Opera Bałtycka po latach przygotowań i prób zaprezentowania dzieła Krzysztofa Pendereckiego doczekała się możliwości zmierzenia się z jednym z najważniejszych tytułów w światowej muzyce współczesnej. To dzieło ma już bogatą tradycję realizacji na polskich scenach operowych. Znakomita premiera Krzysztofa Nazara w Krakowie za dyrekcji Ewy Michnik, pełna rozmachu realizacja Krzysztofa Warlikowskiego i Jacka Kaspszyka w Operze Narodowej – to tylko dwa najważniejsze przykłady.

 

My powierzyliśmy kierownictwo muzyczne Wojciechowi Michniewskiemu, który jest niekoronowanym królem wykonań muzyki współczesnej w Polsce, a jednocześnie sprawdzonym przyjacielem i doradcą naszej Opery Bałtyckiej. Autorem inscenizacji i scenografii będzie jeden z najwybitniejszych ludzi teatru europejskiego Janusz Wiśniewski. Ten tajemniczy i konsekwentny artysta przez wiele lat kierował Teatrem Nowym w Poznaniu, gdzie powstała większość jego autorskich spektakli. Realizował je również na wielu scenach Europy, a ostatnia jego mistrzowska premiera w Teatrze Polskim w Warszawie pokazała, że wciąż należy do ścisłej czołówki twórców, którzy przemawiają w teatrze nie tylko wstrząsającymi obrazami, ale również wielką siłą moralizatorską dającą nam nadzieję, że w chaosie wartości dzisiejszego świata wciąż istnieje jasna wykładnia odwiecznej walki dobra ze złem, a to przecież najważniejszy temat sztuki od początku świata aż po jego kres.

 

Doniosła, jak się spodziewam, realizacja opery Krzysztofa Pendereckiego Ubu Rex tych znakomitych twórców i najlepszych, na jakich nas stać, wykonawców wspieranych przez nasze cudowne zespoły Chóru i Orkiestry, niech będzie hołdem złożonym wielkiemu kompozytorowi przez Operę Bałtycką w roku jego imponującego jubileuszu. Będziemy go obchodzili w całym kraju, bo to prawdziwe święto polskiej kultury i światowej muzyki.

 Realizatorzy i obsada

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:00

Gdańsk: Opera Bałtycka, Aleja Zwycięstwa 15

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close