
Fot. Andrzej Janikowski.
Fot. Andrzej Janikowski.
Opera Bałtycka zaprasza na premierę baletu Pinokio w choreografii Giorgio Madii. – wybitnego reżyser i choreografa, byłego solistę Baletu XX Wieku Maurice’a Béjarta i tancerza San Francisco Ballet. Historia drewnianego pajacyka, który bardzo chciał zostać człowiekiem, oparta jest na słynnej powieści Carla Collodiego, wielokrotnie ekranizowanej i wystawianej na deskach teatrów na całych świecie. Gdański Pinokio to spektakl, który połączy balet klasyczny z elementami sztuki akrobacji. Spektakl będzie znakomitą okazją do podziwiania zespołu baletowego pod kierownictwem Wojciecha Warszawskiego i Izabeli Sokołowskiej-Boulton.
Opowiadanie historii jest moją pasją, używam „teatru” jako doświadczenia wszystkich zmysłów. W tym spektaklu „współpracuję” z włoskim kompozytorem muzyki filmowej – Nino Rota, który wsławił się współpracą z Federico Fellinim oraz Francisem Fordem Coppolą („Ojciec chrzestny”). Zainspirowany możliwościami tancerzy Opery Bałtyckiej, bazując na balecie klasycznym, połączonym z elementami tańca współczesnego i akrobatyki, pragnę zaproponować widowni Opery Bałtyckiej prawdziwą komedię baletową dla dorosłych i dla dzieci, pełną rozmaitych emocji i humoru.
Giorgio Madia, twórca spektaklu
Realizatorzy:
choreografia, reżyserai reżyseria świateł:Giorgio Madia
scenografia i kostiumy: Stephan Mannteuffel
asystentka choreografa: Adriana Mortelliti
asystentki scenografa: Joanna Maciejewska Monika Ostrowska
dramaturg: Annegret Gertz
realizacja świateł: Piotr Miszkiewicz
efekty dźwiękowe:Marcin Dąbrowski
multimedia: Michał Lewandowski
inspicjenci: Magdalena Szlawska /Piotr Borowy
***
O choreografie:
Obok wielkich klasyków repertuaru baletowego: Śpiąca królewna, Dziadek do orzechów, Jezioro łabędzie, Romeo i Julia, Córka źle strzeżona i Coppelia – Madia stworzył pełnowymiarowe spektakle na podstawie własnej, nowej koncepcji ( napisanie libretta, wybór kompozytora, stworzenie całej kompozycji) i oryginalnej choreografii: Nudo, Alicja w Krainie Czarów, Kopciuszek, Czarnoksiężnik z Krainy OZ, Chopin imaginaire, La dolce vita, Piotruś Pan i Don Juan.
Jako dyrektor artystyczny baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, za zrealizowaną tam w 2006 roku swoją wersję choreograficzną Śpiącej królewny Piotra Czajkowskiego, otrzymał nagrodę krytyków „Złotą Maskę”. Łódzcy recenzenci przyznali mu ponownie tę nagrodę za Kopciuszka (kwiecień 2010 roku, Opera Krakowska, do muzyki Giaocchino Rossiniego) oraz za znakomitą inscenizację Opowieści Hoffmanna.
Polskie realizacje operowe i baletowe:
Teatr Wielki w Łodzi:
2006 Śpiąca królewna *
2007 Kopciuszek*
2007 Opowieści Hoffmanna*
Opera Krakowska
2010 Kopciuszek
2013 Orfeusz i Eurydyka
Opera Wrocławska
2012 Córka źle strzeżona
2013 Coppélia
*Nagroda „Złota Maska”