Gdańsk/„PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY”: Aurora Lubos „Z wody”

Zdjęcie: Gdańsk/„PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY”: Aurora Lubos „Z wody”

Fot. Oskar Martin

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą Perforacje zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. Perforacje to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

Aurora Lubos pokaże performans Z wody. Sama artystka zdefiniowała swoje działanie jako prosty komentarz dotyczący losu imigrantów ginących na łodziach płynących przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej. Interesują ją sytuacje konfliktu, opresji i cierpienia, które są odsuwane na bok przez najedzone zachodnie społeczeństwo. Gest powtórzenia miał zmusić przechodniów do zatrzymania, refleksji i chwilowej empatii.

Piętnasty października to Dzień Solidarności z Uchodźcami. W zeszłym roku tego dnia Aurora Lubos wykonała na sopockiej plaży performans Z wody. Publiką byli przypadkowi przechodnie, którzy uprawiali jogging i „łapali” bałtycki jod. Artystka postanowiła wyrwać ich z kurortowego relaksu poprzez wynoszenie z zimnego wzburzonego morza ludzkich kukieł i układanie ich, niczym martwych ciał, na plaży.

Do pobrania:

Opisy poszczególnych wydarzeń

Patroni medialni:

TVP Kultura
Trójmiasto.pl

Magazyn Torii

Japonia.online

Pomorskie.eu – Wrota Pomorza

Partnerzy:

Miasto Gdańsk
Marszałek Województwa Pomorskiego
WL4 – Przestrzeń Sztuki
Klub Żak
Nadbałtyckie Centrum Kultury

MONAR Gdańsk – Matarnia

Grupa LOTOS S.A.

MOSiR Gdańsk

Towarzystwo Pomocy Głucho-niewidomym

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni „Sinol” Gdańsk

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

24.09.2016 Sobota

godz. 17:00

Gdańsk: Plaża Brzeźno

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close