Gdańsk/„PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY”: Instalacje „Opowieści z wody”, „Hado – pamięć wody”, „Liquid Video Session”, „Zobacz! Nie widzę”

Zdjęcie: Gdańsk/„PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY”: Instalacje „Opowieści z wody”, „Hado – pamięć wody”, „Liquid Video Session”, „Zobacz! Nie widzę”

Zdjęcie ze spektaklu „Surplus” (chor. i wyk. Magdalena Ptasznik, Marina Colomina). Fot. Alessia Bombaci.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą Perforacje zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. Perforacje to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

23 września i 21 października 2016 odbędą się wernisaże instalacji: Opowieści z wody Anny Domańskiej, Hado – pamięć wody Adriany Majdzińskiej, Liquid Video Session Magdaleny Smolak (we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku), Zobacz! Nie widzę Zuzanny Klein.

Opowieści z wody – instalacja autorstwa Anny Domańskiej

Projekt Opowieści z wody odnosi się do niebezpiecznej przeprawy przez morze egejskie z Turcji do Grecji, którą podjęło setki tysięcy osób głównie z Syrii, ale też i z innych krajów wrzącego regionu. Osoby te uciekają bezpośrednio przed wojną lub przez okolicznościami, które z różnych innych powodów nie pozwalają na bezpieczne życie zapewniające podstawowe prawa człowieka. Ania Domańska spotyka się z uchodźcami od jesieni 2015 roku, kiedy to na tzw. Bałkański uchodźczy szlak jeździła jako wolontariuszka. Od marca jeździ do Aten, gdzie zajmuje się filmowym dokumentowaniem spotkań z przybyszami. W Grecji w marcu 2016 roku po serii zamykania europejskich granic utknęło ponad 50 tysięcy osób. Przebywają w tymczasowych obozach, w których warunki bywają bardzo trudne, obozy są często usytuowane w wyizolowanym terenie, a ich infrastruktura nie zaspokaja podstawowych potrzeb. Wiele osób koczuje w porcie Pireusie, wiele też nie ma żadnego schronienia i przebywa na ulicach.

Materiały prezentowane w instalacji są bezpośrednią relacją doświadczeń ryzykownej drogi przez morze. W czasie pierwszej odsłony projektu na plaży w Brzeźnie zaprezentowana będzie instalacja dźwiękowa. Będą to nagrania wspomnień, rozmów przeprowadzonych z osobami, którym udało dotrzeć się do Grecji. Prezentacja w WL4 będzie wzbogacona o materiały filmowe ilustrujące ten temat.

Hado – pamięć wody – instalacja autorstwaAdrianyMajdzińskiej

Działanie w przestrzeni otwartej HADO – pamięć wody odnosi się bezpośrednio do teorii Masaru Emoto o naturalnej skłonności wody do porządkowania własnej struktury. Cząsteczki wody o regularnych sześciokątnych kształtach mają znamiona substancji „dobrej”, „leczniczej” i „uzdrawiającej”. Ten pozytywny komunikat jest „zapamiętywany” przez wodę i przekazywany dalej. Cywilizacyjny chaos i hałas działa destrukcyjnie i burzy harmonię struktury wody. Pięć „zbiorników/zagłębień” w piasku plaży w Brzeźnie wyłożonych matą z nadrukowanymi pozytywnymi znakami mają być rodzajem naczyń detektujących pozytywną informację. Morska woda umieszczona w nich „koduje” ją w sobie – przelana z powrotem do morza przekazuje ją dalej. Doświadczenie powtórzone będzie również przy WL4 w drugiej połowie października.

 

Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach projektu zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski Magdaleny Smolak zatytułowany Liquid Video Session. Składają się na niego wybrane filmy jednominutowe z całego świata inspirowane wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia – geograficznym, chemicznym, hydrologicznym, literackim czy symbolicznym. Pierwsza wersja projektu powstała jako wydarzenie towarzyszące Hydro Active City – innowacyjnej wystawie pokonkursowej w przestrzeni Gdańska, zorganizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w dniach 31 maja-2 czerwca 2013 roku, w ramach międzynarodowego projektu ART LINE.

Zobacz. Nie widzę. – instalacja autorstwa Zuzanny Klein

Projekt obejmuje instalację wideo składającą się z 3 projekcji wideo oraz wideo wyświetlonym na ekranie monitora. Punktem wyjścia do całości koncepcji stała się nagrana przypadkowo scena ledwo widocznego, topiącego się w oddali człowieka. Powodem wyciągnięcia kamery była jedynie chęć ,,przybliżenia” owego punktu na horyzoncie, uczynienia z kamery lornetki. Nagranie udokumentowało również dźwięk rejestrujący dialog o zaistniałej sytuacji. Autorka o swojej pracy: „Chciałabym zapisać dźwięk pochodzący z owej rozmowy w formie „płynącego” tekstu wpisanego w architekturę przestrzeni wystawy i jednocześnie oddzielić narracje tekstową od obrazu topiącego się, tak by stała się niezależną projekcją dialogującą z pozostałymi elementami pracy. Zapętlony komunikat powtarzałby między innymi takie zwroty jak: „Widzisz?” , „Nie widzę.”, skłaniając nas tym samym do poszukiwań owego topiącego się człowieka. Nie wiadomo tylko, czy uda nam się go dostrzec. Może cała ta narracja jest jedynie wymysłem wyobraźni? Zestawione przeze mnie obrazy nasuwają pytanie, czy pomiędzy obrazami jest więcej podobieństw, czy różnic, wywołując tym samym uczucie niepokoju, przypominające być może niepokój podglądania kogoś w trudnej intymnej sytuacji. Zapętlone obrazy wideo pozwalają jeszcze bardziej „zanurzyć” się w przestrzeni i być może szukać rozwiązania od drugiej, nieistniejącej strony horyzontu.

Wstęp wolny!

Do pobrania:

Opisy poszczególnych wydarzeń

Patroni medialni:

TVP Kultura
Trójmiasto.pl

Magazyn Torii

Japonia.online

Pomorskie.eu – Wrota Pomorza

Partnerzy:

Miasto Gdańsk
Marszałek Województwa Pomorskiego
WL4 – Przestrzeń Sztuki
Klub Żak
Nadbałtyckie Centrum Kultury

MONAR Gdańsk – Matarnia

Grupa LOTOS S.A.

MOSiR Gdańsk

Towarzystwo Pomocy Głucho-niewidomym

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni „Sinol” Gdańsk

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Gdańsk: Plaża Brzeźno

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close