Gdańsk/„PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY”: Instalacje „Opowieści z wody”, „Hado – pamięć wody”, „Liquid Video Session”,

Zdjęcie: Gdańsk/„PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY”: Instalacje „Opowieści z wody”, „Hado – pamięć wody”, „Liquid Video Session”,

Happiness. Fot. Knelis

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą Perforacje zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. Perforacje to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.

W ramach projektu jednego wieczoru zaprezentowane zostaną instalacje:

– performans Aurory Lubos: Witajcie! /Welcome!

– instalacja Opowieści z wody Anny Domańskiej

– instalacja Hado – pamięć wody Adriany Majdzińskiej

– instalacja Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

O projektach:

Opowieści z wody – instalacja autorstwa Anny Domańskiej

Projekt Opowieści z wody odnosi się do niebezpiecznej przeprawy przez morze egejskie z Turcji do Grecji, którą podjęło setki tysięcy osób głównie z Syrii, ale też i z innych krajów wrzącego regionu. Osoby te uciekają bezpośrednio przed wojną lub przez okolicznościami, które z różnych innych powodów nie pozwalają na bezpieczne życie zapewniające podstawowe prawa człowieka. Ania Domańska spotyka się z uchodźcami od jesieni 2015 roku, kiedy to na tzw. Bałkański uchodźczy szlak jeździła jako wolontariuszka. Od marca jeździ do Aten, gdzie zajmuje się filmowym dokumentowaniem spotkań z przybyszami. W Grecji w marcu 2016 roku po serii zamykania europejskich granic utknęło ponad 50 tysięcy osób. Przebywają w tymczasowych obozach, w których warunki bywają bardzo trudne, obozy są często usytuowane w wyizolowanym terenie, a ich infrastruktura nie zaspokaja podstawowych potrzeb. Wiele osób koczuje w porcie Pireusie, wiele też nie ma żadnego schronienia i przebywa na ulicach.

Materiały prezentowane w instalacji są bezpośrednią relacją doświadczeń ryzykownej drogi przez morze. W czasie pierwszej odsłony projektu na plaży w Brzeźnie zaprezentowana będzie instalacja dźwiękowa. Będą to nagrania wspomnień, rozmów przeprowadzonych z osobami, którym udało dotrzeć się do Grecji. Prezentacja w WL4 będzie wzbogacona o materiały filmowe ilustrujące ten temat.

Hado – pamięć wody – instalacja autorstwa AdrianyMajdzińskiej

Działanie w przestrzeni otwartej HADO – pamięć wody odnosi się bezpośrednio do teorii Masaru Emoto o naturalnej skłonności wody do porządkowania własnej struktury. Cząsteczki wody o regularnych sześciokątnych kształtach mają znamiona substancji „dobrej”, „leczniczej” i „uzdrawiającej”. Ten pozytywny komunikat jest „zapamiętywany” przez wodę i przekazywany dalej. Cywilizacyjny chaos i hałas działa destrukcyjnie i burzy harmonię struktury wody. Pięć „zbiorników/zagłębień” w piasku plaży w Brzeźnie wyłożonych matą z nadrukowanymi pozytywnymi znakami mają być rodzajem naczyń detektujących pozytywną informację. Morska woda umieszczona w nich „koduje” ją w sobie – przelana z powrotem do morza przekazuje ją dalej. Doświadczenie powtórzone będzie również przy WL4 w drugiej połowie października.

 

Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach projektu zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski Magdaleny Smolak zatytułowany Liquid Video Session. Składają się na niego wybrane filmy jednominutowe z całego świata inspirowane wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia – geograficznym, chemicznym, hydrologicznym, literackim czy symbolicznym. Pierwsza wersja projektu powstała jako wydarzenie towarzyszące Hydro Active City – innowacyjnej wystawie pokonkursowej w przestrzeni Gdańska, zorganizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w dniach 31 maja-2 czerwca 2013 roku, w ramach międzynarodowego projektu ART LINE.

Wstęp wolny!

 

Patroni medialni:

TVP Kultura
Trójmiasto.pl

Magazyn Torii

Japonia.online

Pomorskie.eu – Wrota Pomorza

Partnerzy:

Miasto Gdańsk
Marszałek Województwa Pomorskiego
WL4 – Przestrzeń Sztuki
Klub Żak
Nadbałtyckie Centrum Kultury

MONAR Gdańsk – Matarnia

Grupa LOTOS S.A.

MOSiR Gdańsk

Towarzystwo Pomocy Głucho-niewidomym

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni „Sinol” Gdańsk

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close