
Happiness. Fot. Knelis
Happiness. Fot. Knelis
Projekt PERFORACJE: PAMIĘĆ WODY to pierwsza odsłona cyklicznego projektu wydarzeń artystycznych i animacyjnych, który realizowany będzie przez Stowarzyszenie Amareya Art i zaproszonych do współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy oraz lokalnych partnerów instytucjonalnych. Cykliczne wydarzenie pod nazwą Perforacje zakłada tworzenie symbolicznych otworów w otaczającej rzeczywistości. Perforacje to nowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski pozwalające tworzyć i promować nowe dzieła sztuki performatywnej powstałe we współpracy wybitnych artystów z Gdańska, Polski i zagranicy, a także umożliwiające marginalizowanym grupom społecznym aktywność artystyczną i kulturotwórczą.
W ramach projektu jednego wieczoru zaprezentowany zostanie performans oraz instalacje:
– performans Aurory Lubos: Witajcie! /Welcome!
– instalacja Opowieści z wody Anny Domańskiej
– instalacja Hado – pamięć wody Adriany Majdzińskiej
– instalacja Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
O projektach:
Aurora Lubos Welcome!/Witajcie?:
Artystka o performansie:
Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie. Jednym z elementów spektaklu jest dokumentacja performansu Z wody, który odbył się na plaży w Sopocie, w październiku ubiegłego roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą rzeczywistość, polską, namacalną. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących, obserwatorów.
„Tyle ludzi: niemowląt, dzieci, młodych mężczyzn i kobiet, par, rodzin, starszych i niepełnosprawnych, reprezentujących każdy etap życia i każdy typ człowieka, jakiego spotkalibyście w swoim sąsiedztwie.” [fragment tekstu wolontariuszki, obóz Dobova, Słowenia]
Spektakl został zrealizowany przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego.
Opowieści z wody – instalacja autorstwa Anny Domańskiej
Projekt Opowieści z wody odnosi się do niebezpiecznej przeprawy przez morze egejskie z Turcji do Grecji, którą podjęło setki tysięcy osób głównie z Syrii, ale też i z innych krajów wrzącego regionu. Osoby te uciekają bezpośrednio przed wojną lub przez okolicznościami, które z różnych innych powodów nie pozwalają na bezpieczne życie zapewniające podstawowe prawa człowieka. Ania Domańska spotyka się z uchodźcami od jesieni 2015 roku, kiedy to na tzw. Bałkański uchodźczy szlak jeździła jako wolontariuszka. Od marca jeździ do Aten, gdzie zajmuje się filmowym dokumentowaniem spotkań z przybyszami. W Grecji w marcu 2016 roku po serii zamykania europejskich granic utknęło ponad 50 tysięcy osób. Przebywają w tymczasowych obozach, w których warunki bywają bardzo trudne, obozy są często usytuowane w wyizolowanym terenie, a ich infrastruktura nie zaspokaja podstawowych potrzeb. Wiele osób koczuje w porcie Pireusie, wiele też nie ma żadnego schronienia i przebywa na ulicach.
Materiały prezentowane w instalacji są bezpośrednią relacją doświadczeń ryzykownej drogi przez morze. W czasie pierwszej odsłony projektu na plaży w Brzeźnie zaprezentowana będzie instalacja dźwiękowa. Będą to nagrania wspomnień, rozmów przeprowadzonych z osobami, którym udało dotrzeć się do Grecji. Prezentacja w WL4 będzie wzbogacona o materiały filmowe ilustrujące ten temat.
Hado – pamięć wody – instalacja autorstwa AdrianyMajdzińskiej
Działanie w przestrzeni otwartej HADO – pamięć wody odnosi się bezpośrednio do teorii Masaru Emoto o naturalnej skłonności wody do porządkowania własnej struktury. Cząsteczki wody o regularnych sześciokątnych kształtach mają znamiona substancji „dobrej”, „leczniczej” i „uzdrawiającej”. Ten pozytywny komunikat jest „zapamiętywany” przez wodę i przekazywany dalej. Cywilizacyjny chaos i hałas działa destrukcyjnie i burzy harmonię struktury wody. Pięć „zbiorników/zagłębień” w piasku plaży w Brzeźnie wyłożonych matą z nadrukowanymi pozytywnymi znakami mają być rodzajem naczyń detektujących pozytywną informację. Morska woda umieszczona w nich „koduje” ją w sobie – przelana z powrotem do morza przekazuje ją dalej. Doświadczenie powtórzone będzie również przy WL4 w drugiej połowie października.
Liquid Video Session – projekt kuratorski Magdaleny Smolak prezentowany we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku
Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury w ramach projektu zaprezentowany zostanie także projekt kuratorski Magdaleny Smolak zatytułowany Liquid Video Session. Składają się na niego wybrane filmy jednominutowe z całego świata inspirowane wodą w najszerszym znaczeniu tego pojęcia – geograficznym, chemicznym, hydrologicznym, literackim czy symbolicznym. Pierwsza wersja projektu powstała jako wydarzenie towarzyszące Hydro Active City – innowacyjnej wystawie pokonkursowej w przestrzeni Gdańska, zorganizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w dniach 31 maja-2 czerwca 2013 roku, w ramach międzynarodowego projektu ART LINE.
Wstęp wolny!
Patroni medialni:
TVP Kultura
Trójmiasto.pl
Partnerzy:
Miasto Gdańsk
Marszałek Województwa Pomorskiego
WL4 – Przestrzeń Sztuki
Klub Żak
Nadbałtyckie Centrum Kultury
MONAR Gdańsk – Matarnia
Grupa LOTOS S.A.
MOSiR Gdańsk
Towarzystwo Pomocy Głucho-niewidomym
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni „Sinol” Gdańsk