W czwartek 8 czerwca o godzinie 18.00 Kino Kameralne Cafe w Gdańsku organizuje pokaz algiersko-francuskiego filmu Houria w reżyserii Mounii Meddour. Po seansie odbędzie się spotkanie i rozmowa z Iloną Bekier – Ekwa oraz Magdaleną Kowalą.
Zarówno reżyserka Mounia Meddeour, jak i aktorka pierwszoplanowa Lyna Khourdi to doceniane na festiwalach filmowych twórczynie, które tym razem poprzez taniec i jego uzdrawiającą moc opowiadają wzruszającą historię o przyjaźni, wspólnocie i solidarności.
Scenariusz i reżyseria: Mounia Meddour
Obsada: Lyna Khoudri, Rachida Brakni, Nadia Kaci
Kraj produkcji: Francja, Algieria 2022
Produkcja: The Ink Connection / High Sea Production / France 2 Cinéma
Gatunek: dramat
Czas trwania: 104 min
dystrybucja w Polsce: Best Film Co
Opis filmu:
Algier. Dwudziestopięcioletnia Houria jest utalentowaną tancerką, która marzy, by występować w Algierskim Balecie Narodowym. Aby związać koniec z końcem w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po wygraniu finałowego zakładu Houria zostaje napadnięta i trafia do szpitala. Nie jest w stanie mówić i z całą pewnością już nigdy nie będzie tańczyć. Houria rozpoczyna jednak rehabilitację w ośrodku, gdzie poznaje inne kobiety skrzywdzone przez los. Houria postanawia, że pomoże im wyjść poza poranione ciała i stanąć prosto – ucząc je tańca.
Gościnie spotkania:
Magdalena Kowala – tancerka, choreografka, pedagożka, jak również tłumaczka języka hiszpańskiego i katalońskiego. Od roku 2019 współtworzy zespół teatru tańca Hertz Haus, z którym zrealizowała spektakle: Her(t)z, Solo na 4 kaski i stracony czas, 102 i pół (duet otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności na Festiwalu SoloDuo w Budapeszcie, I nagrodę w konkursie My move oraz II nagrodę indywidualną przyznaną przez Iwonę Olszowską podczas konkursu 3…2…1…Taniec! w Krakowie), Unbody (spektakl otrzymał pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best Off 2022 oraz został włączony do Puli Polskiej Sieci Tańca 2022), Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony, Mirroring, Frauen in Flammen oraz najnowszą pracę solową Sześć zrealizowaną w ramach stypendium kulturalnego miasta Gdańska. Jej obszarem zainteresowania jest również terapia w tańcu, aktualnie prowadzi zajęcia w ramach Projektu Zatańcz z Parkinsonem w Gdyni oraz jest w trakcie programu nauczycielskiego jogi według metody B.K.S. Iyengara.
Ilona Bekier-Ekwa – choreografka, doświadczona i wszechstronna tancerka, nauczycielka yogi, założycielka Womanifesto. Dyplomowana nauczycielka Hatha Yoga 200h, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego, dyplomowana instruktorka tańca Hip Hop, finalistka oraz choreografka programu You Can Dance – Po Prostu Tańcz. Na scenie i w telewizji występuje od dziecka, swoje pierwsze kroki stawiała w Teatrze Buffo i Roma. Tworzy choreografie w popularnych programach telewizyjnych, filmach, reklamach, teledyskach, koncertach oraz spektaklach, w Europie i Azji. Praca jest jej pasją. Prowadzi szkolenia i warsztaty, dzieląc się nią od ponad 15 lat, w wielu krajach (m.in. w Institude of Arts Barcelona, DanzArt Festival na Sycylii, w Pakistanie i Wietnamie.) Ilona szuka w ruchu harmonii, interesuje ją rozwój na wszystkich poziomach (fizycznym, mentalnym, emocjonalnym, duchowym). Łączy swoje doświadczenie sceniczne z tańcem intuicyjnym i terapeutycznym oraz z medytacją i filozofią yogi. Jest autorką metody Heels Ritual łączącej taniec na obcasach z yogą i podróżą w głąb siebie. W 2019 roku stworzyła projekt artystyczno-rozwojowy Womanifesto dla tancerek, wokalistek, aktorek i artystek w każdym wieku. Zwieńczeniem kilkumiesięcznych warsztatów jest niepowtarzalny spektakl w choreografii i reżyserii Ilony, w którym kobiety wyrażają swoje historie oraz uwalniają emocje poprzez taniec i inne formy sztuki. Uczestniczki projektu wystąpiły do tej pory w pięciu teatrach w Warszawie (m.in. Teatr Kamienica, Imka, Capitol), na Sycylii, w Stoczni Gdańskiej, w kampaniach marek Adidas i Nudyess, w teledyskach międzynarodowych artystek, m.in. francuskiej wokalistki ZAZ, Kayah, Natalia Kukulska, Maria Sadowska, Moriah Woods i Anita Lipnicka.
bilety: https://biletyna.pl/event/view/id/329568
Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Kin Studyjnych.